Trener jogi – jak nim zostać i czy każdy się nadaje?

Zaktualizowano dnia 4 stycznia 2024

Duże, twarde mięśnie u mężczyzn i szczupłe nogi u kobiet odchodzą już trochę w zapomnienie. Zawodowi kulturyści i modelki są może innego zdania, ale przecież rozprawiamy o osobach takich jak my. Mających swoje codzienne obowiązki i ludzkie problemy, dlatego każdą wolną chwilę chcemy pielęgnować i starać się proporcjonalnie rozwijać umysł oraz ciało. Jeśli swój wewnętrzny spokój odnaleźliście jakiś czas temu w jodze i chcecie profesjonalnie szerzyć tę wspaniałą aktywność, możecie podjąć pracę jako trener jogi. W jaki sposób zdobyć przygotowanie do pracy i czy każdy się nadaje?

Wewnętrzny spokój ważniejszy niż siła fizyczna

Aktywność fizyczna nie zawsze jest podyktowana pożądaniem idealnej sylwetki, która mogłaby przyciągnąć adoratorów i nowe znajomości. Zawodowi sportowcy, jak i amatorzy sportu, trwają w swoich postanowieniach z powodu – nazwijmy to – wyższych celów. Dla jednych praca, a dla drugich przyjemności związane z osobistymi potrzebami. Tak było od zawsze. Hartowanie ciała wśród kolegów z siłowni i koleżanek z sal gimnastycznych stało się stylem życia.

Nawet pojawiające się trendy nie będą w stanie tego zmienić, choć forma uprawianego sportu może przejść pewną gatunkową przemianę. Najbardziej zatwardziali bywalcy siłowni bez względu na wszystko pozostaną przy swoich ciężarach, ale osoby poszukujące czegoś więcej niż tylko ćwiczeń, uważnie będą obserwować horyzont. Tam, na samej górze, wśród proponowanych zajęć fitness i treningów personalnych, coraz bardziej promienieje moda na uprawianie jogi.

Rosnąca popularność jogi

Joga przebyła jedną z najdłuższych podróży zanim wkradła się do polskich serc. Z Indii na Zachód, a stamtąd z 6-cio godzinną różnicą czasu do centrum Europy. Niczym epidemia przedarła się przez granice i zaraziła większą część populacji. W Polsce tym bardziej jest to zauważalne. Prawie każdy z klubów fitness oraz inne ośrodki rekreacyjne mają w swojej ofercie zajęcia jogi, na które mogą zapisać się wszyscy. Prawdopodobnie dlatego joga stała się fenomenem.

Joga – korzyści dla zdrowia i duszy

Nie ma ograniczeń pod kątem wieku, płci czy poziomu zaawansowania. Dzięki temu, że istnieje kilka odmian jej praktykowania, każdy znajdzie coś dla siebie. Joga łączy w sobie naukę wymagających pozycji, oddychania przez przeponę i poszukiwanie wewnętrznej siły. Ćwiczenia więc dzielą się na takie, przez które poczujemy się zrelaksowani, bardziej elastyczni oraz psychicznie oczyszczeni. Co daje joga?

Rozwodzić można byłoby się bardzo długo, ponieważ wpływa nie tylko na sferę fizyczną. Jeśli chodzi o jogę, korzyści można upatrywać również (a może dla niektórych – przede wszystkim) w sferze mentalnej, ponieważ:

  • rozciąga ciało i rozluźnia mięśnie,
  • wzmacnia kręgosłup,
  • zwiększa zakres ruchów,
  • obniża ciśnienie oraz poziom kortyzolu we krwi.

A to właśnie napięte mięśnie i poziom hormonu stresu wpływa w dużej mierze na złe samopoczucie.

Co daje joga? Ważna rola instruktora oraz trenera

Duży wpływ na jakość wykonywanych ćwiczeń, metody poprawiania oddechu i osiągania stanu pełnego skupienia ma instruktor jogi. Poradniki i filmy instruktażowe są kopalnią wiedzy, ale nie będą reagować na błędy początkujących. Tutaj potrzeba nauczyciela z pierwszego zdarzenia. Takiego, który ukończył kurs instruktora jogi i kontynuuje naukę w zakresie metodyki pracy. Będzie najodpowiedniejszą osobą, która krok po kroku odkryje ze swoimi podopiecznymi nowe granice ciała i wewnętrznego spokoju.

Joga – zalety pracy jako instruktor oraz trener

Wiele zalet jogi dotyczy nie tylko uczestnictwa w zajęciach, ale również pracy na stanowisku instruktora oraz trenera. W odróżnieniu od innych aktywności sportowych, na opiekuna podopiecznych nie czekają wyzwania w postaci przełamywania barier ćwiczącego, celu dotyczącego osiągnięcia konkretnej wagi czy obaw odnośnie poprawności wykonywania treningu z obciążeniem. Instruktor oraz trener w spokoju i ciszy wprowadza w świat jogi, który podczas sesji sam może przechodzić w stan równowagi. Jest to więc świetna propozycja dla osób oczekujących od pracy czegoś więcej niż tylko realizacji swoich zadań obarczonych stresem i zbędnym napięciem.

Kto może prowadzić zajęcia jogi?

Aktualnie nie istnieją żadne formalne wymogi dotyczące pracy jako instruktor lub trener jogi, co stwarza ogromne możliwości dla osób, które dostrzegły w sobie potencjał do pracy w tej perspektywicznej dziedzinie. Jedno jest pewne – osoba prowadząca sesje powinna posiadać odpowiednie doświadczenie, brak przeciwwskazań do tego typu aktywności, a także wiedzę niezbędną do bezpiecznego i efektywnego prowadzenia sesji.

Jaki powinien być nauczyciel jogi?

Nie oznacza to jednak, że każda osoba nadaje się na nauczyciela jogi. Poniżej zebraliśmy dla was najważniejsze cechy, jakimi powinien odznaczać się prowadzący sesje.

Nauczyciel:

jest komunikatywny choć sesje jogi prowadzone są praktycznie w ciszy, nauczyciel jogi musi umieć nawiązać pozytywną relację, a także zdobyć informację m.in. na temat ewentualnych przeciwwskazań zdrowotnych,
potrafi ocenić poziom uczestników musi umieć ocenić aktualne umiejętności uczestników i dostosować sesje do poziomu ich zaawansowania,
jest autorytetem nauczyciel musi bazować nie tylko na swoim doświadczeniu, lecz przede wszystkim na posiadanej wiedzy – dzięki temu żadne pytanie uczestników zajęć nie stanowi problemu, a on sam może prowadzić zajęcia z pełną świadomością,
ma dobrą energię bardzo istotnym aspektem sesji jest energia, jaka panuje w trakcie zajęć, a ta zależy w dużej mierze od nauczyciela – najczęściej są to osoby spokojne, potrafiące trzymać emocje na wodzy i pozytywnie nastawione do życia,
dobrze organizuje swoją pracę nauczyciel jogi spełniający powyższe kryteria z pewnością będzie cieszył się dużą popularnością i nie powinien narzekać na brak chętnych – z tego powodu powinien umieć zarządzać nie tylko grupą, ale również swoim czasem na zajęciach.

 

Jak zostać trenerem jogi? Kurs kluczem do zdobycia przygotowania

Pierwszym krokiem do zdobycia udokumentowanego przygotowania do pracy jest Kurs Instruktora Jogi. Dzięki Polskiej Akademii Kultury i Sportu można zrealizować go bez wychodzenia z domu. Naukę zrealizujesz za pomocą efektywnej platformy e-learningowej z dowolnego miejsca, która posiada dostęp do Internetu. Dopiero po ukończeniu kursu instruktorskiego możesz zrealizować Kurs Trenera Klasy II – Joga, który zawiera bardziej rozbudowane i zaawansowane zagadnienia.

Po ukończeniu kursów możesz podjąć legalną pracę we wszystkich ośrodkach sportowych i klubach fitness oferujących zajęcia z jogi. Zdobyte umiejętności oraz wiedza pozwolą również wystartować z własną działalnością i rozpocząć prowadzenie swojego studia jogi.

Różnice między instruktorem a trenerem jogi

Osoba pracująca na stanowisku jako instruktor jogi przekazuje swoją wiedzę uczestnikom zajęć, które prowadzi dla wielu różnych grup. Jego zadaniem jest odpowiednie przygotowanie ćwiczeń i dostosowanie treningu do określonej grupy.

Trener z kolei nadaje strukturę sesji opracowując samodzielnie sekwencje asan, dzięki czemu odpowiada za tempo wykonywanych aktywności. Oczywiście pełni nie tylko rolę trenera jogi, ale jest wzorem do naśladowania i źródłem motywacji. Co więcej, trenera od instruktora wyróżnia nie tylko najczęściej większe doświadczenie, ale również szerszy zakres wiedzy. Wynika to ze specyfiki kształcenia, budowy programu kursów i poruszanych w nim zagadnień.