Zaktualizowano dnia 27 kwietnia 2021
Trener przygotowania motorycznego to zawód dość nowy w Polsce, aczkolwiek bardzo powszechny już w Europie, a także na świecie. Zatrudnienie takiego specjalisty do trenowania zawodowej drużyny sportowej, gwarantuje spore efekty jeśli chodzi o jej wyniki. Dlatego osoby, które zdobyły odpowiednie certyfikaty, uprawnienia i doświadczenie w tym zawodzie, są bardzo rozchwytywane w naszym kraju. Ale zacznijmy od początku i wytłumaczmy, kim jest trener przygotowania motorycznego.
Trener przygotowania motorycznego to osoba, która dba zarówno o rozwój fizyczny członków danej, zawodowej drużyny sportowej, jak również ich odpowiednie odżywianie. Można zatem śmiało stwierdzić, że osoby te zajmują się zawodnikami całościowo. Do ich zadań bowiem należy dbanie o wzrost masy mięśniowej zawodników, przy jednoczesnym zachowaniu równowagi odnośnie całościowej masy ciała i utraty tkanki tłuszczowej, a także kontrola wagi ciała w stosunku do wzrostu, zwiększenie wzrostu siły mięśniowej, elastyczności mięśni, wiązadeł i ścięgien, gibkości. Jednocześnie do zadań trenera przygotowania motorycznego należy także układanie dla sportowca odpowiedniej diety i ilości oraz jakości treningów. To wszystko jest bardzo ważne, bowiem odpowiednie, indywidualne podejście do zawodnika powoduje zwiększenie jego efektywności sportowej przy jednoczesnym zmniejszeniu podatności na wszelkiego rodzaju urazy kostno- stawowe.
Aby zostać trenerem przygotowania motorycznego należy ukończyć kurs przygotowawczy do tego zawodu, zgodny z rozporządzeniem MEN oraz rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Po zdobyciu należnego certyfikatu można podjąć pracę zarówno w Polsce, jak również we wszystkich państwach należących do Unii Europejskiej. Trenerzy przygotowania motorycznego zatrudniani są we wszelkiego rodzaju ośrodkach sportu, klubach sportowych, siłowniach, domach kultury czy ośrodkach rekreacyjnych.
Jednak chcąc zdobyć renomę i uznanie na rynku zawodowym, trener przygotowywania motorycznego nie powinien poprzestawać tylko na tym jednym kursie. Do jego moralnych obowiązków bowiem należy uzupełnianie swojej wiedzy poprzez udział w dodatkowych szkoleniach i warsztatach z pokrewnych dziedzin. Na kursie trenera przygotowywania motorycznego poruszane są zagadnienia między innymi z kształtowania masy i siły mięśniowej, zapobiegania kontuzjom jak również pomoc w ich wychodzeniu oraz możliwości ćwiczenia pomimo ich wystąpienia, techniki regeneracji, jak również metody odpowiedniej suplementacji. Ważne jednak jest, aby podczas dalszego samokształcenia trener dokładnie uzupełniał wiedzę na temat między innymi prawidłowego odżywiania się sportowców, w czym mu pomoże kurs z dietetyki czy fizjoterapii- warto ukończyć w tym zakresie dodatkowe kursy. Dodatkowo stale musi on pogłębiać zdobyte informacje w dziedzinach i tematach poruszanych podczas podstawowego kursu zawodowego oraz powinien nadążać za odpowiednimi trendami w przygotowaniu motorycznym. W tym celu powinien brać właśnie udział w dodatkowych szkoleniach, kursach, warsztatach i konferencjach. Jego obowiązkiem jest także dokumentowanie samokształcenia, czyli przechowywania odpowiednich zaświadczeń i certyfikatów.
Jak już wspomnieliśmy zawód trenera przygotowania motorycznego jest w Polsce dość nowym wyzwaniem, dlatego trenerzy w większości muszą korzystać ze szkoleń europejskich i światowych. Zazwyczaj są one w języku angielskim, tak jak większość publikacji z tej dziedziny dostępnych w renomowanych czasopismach sportowych i naukowych. Jednakże warto pokusić się o ich czytanie. Warto także brać udział we wszelkiego rodzaju konferencjach i warsztatach dotyczących przygotowania motorycznego. Prelekcje i zajęcia praktyczne prowadzą bowiem na nich światowej sławy specjaliści w tej dziedzinie, na przykład tacy jak francuski trener Arnaud Ferec.