Kurs instruktora snowboardu. Zew wolności według adeptów i mistrzów snowboardu.

Zaktualizowano dnia 14 kwietnia 2021

Zima nie musi się wyłącznie kojarzyć z bitwą na śnieżki i saneczkową rywalizacją małych urwisów. To również okazja do tego, by spróbować swoich sił w sportach zimowych. Narciarstwo wiedzie prym wśród śnieżnych dyscyplin, ale ta tendencja od kilku poprzednich lat chyli się ku upadkowi. Konkurencyjne bowiem staje się uprawianie snowboardu. W Polskich kurortach coraz więcej osób przesiada się z dwóch na jedną drewnianą deskę. Choć snowboard dawniej uznawany był za sport „rebeliantów”, którzy poszukiwali odpowiedniego środka do wyrażenia własnych emocji, jednak teraz jest powszechnie praktykowany przez wszystkich pasjonatów i profesjonalistów.

Sezonowość pogody odgrywa tu duże znaczenie. Bez śniegu nie ma klientów, a bez nich pieniędzy na utrzymanie ośrodków turystycznych i kadry kształcącej. Dość spore zainteresowanie snowboardem niweluje różnice materialne wynikające z długości sezonu zimowego. Dzięki temu wzrasta próg rentowności i za tym idąca potrzeba zatrudniania nowych instruktorów. Na korzyść wpływa również fakt, że powstaje coraz więcej obiektów rekreacyjnych pozwalających na kontynuowanie nauki i doskonalenia umiejętności w trakcie cieplejszych miesięcy. Tu warto wspomnieć o tych najbardziej rozpoznawalnych w naszym kraju. Są to m.in. : Malta Ski w Poznaniu, Dolomity Sportowa Dolina w Bytomiu. Zastosowanie igielitu w całorocznych snowparkach okazało się trafionym pomysłem. Pasjonaci snowboardu nie chcą czekać kolejnych kilku miesięcy na pierwszy śnieg. Z racji tego, że entuzjastów nie upadla sztuczna nawierzchnia, raźnie kierują się w stronę otwartych drzwi, a tam na miejscu oddają się takim samym przyjemnościom jak na prawdziwym śniegu.

Wiele z osób rozpoczynających przygodę ze sportami zimowymi przedkłada szerszą deskę nad narty, gdyż jest to sport bardziej ekstremalny. Jest bardziej widowiskowy i freestylowy. Pociąg do wolności oraz adrenaliny jest naturalnym środkiem, który pobudza do życia. Media dołożyły jeszcze do tego swoje trzy grosze i z niszy, którą ta dyscyplina prezentowała, telewizja wylansowała sport, który z roku na rok stawał się ikoną wśród zimowych atrakcji. Snowboard bowiem to nie tylko sport dla profesjonalistów, ale również sposób na spędzanie czasu podczas ferii zimowych. Jest to forma rekreacji, która łączy w sobie rozrywkę i naukę. Co więcej, w kręgach instruktorskich można usłyszeć o tym, że nauka snowboardu jest dużo przyjemniejsza i łatwiejsza w porównaniu do jazdy na nartach. Dla początkujących jest to dodatkowa dogodność, która może zadecydować o podjęciu nauki akurat tej dyscypliny. Przez wzgląd na utrzymanie wiodącego zamiłowania do sportu zarówno przez amatorów jak i zawodowców, pokuszono się nawet o organizację corocznych konkursów snowboardowych, w których mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani. Konkurencje open dają możliwość przetestowania swoich umiejętności w konfrontacji z rówieśnikami oraz innymi sympatykami snowboardu.

Debiutantom śnieżnej deski poleca się edukację w ramach zajęć z wyspecjalizowanymi instruktorami sportu. Są oni po to, by w jak najszybszym czasie nauczyć kursantów najważniejszych elementów związanych z: utrzymaniem równowagi na desce, poprawą gibkości i zwinności oraz nauką pamięci ruchowej. Oprócz pracy metodycznej, instruktor snowboardu odpowiada za bezpieczeństwo swoich podopiecznych, doradza w sprawie sprzętu i na podstawie osobistego wywiadu i obserwacji dopasowuje plan treningów, który uwzględnia umiejętności oraz kondycje uczestników zajęć. Podjęcie się roli instruktora snowboardu wymaga właściwego przygotowania merytorycznego i posiadania uprawnień do wykonywania zawodu. Ukończenie kursu instruktora snowboardu jest adresowane w szczególności do osób, które chciałyby połączyć swoją pasję z pracą zawodową, ale nie tylko. Snowboard ze względu na rozwijające się jego formy – freeride, big air, czy slope style – będzie uzupełniany o nowe elementy dotyczące np. technik akrobatyki. Osobnym tematem jest także wprowadzanie na rynek innowacyjnego sprzętu dla sportowców, więc wiedza instruktora musi być bez przerwy pogłębiana, aby nadążyć za aktualną modą i potrzebami swoich klientów.