Wszystkie osoby, które chcą zmienić swój styl życia – a co za tym idzie, również styl odżywiania – na zdrowszy, mogą skorzystać z porady dietetyka. Jednakże specjalista ten jest pomocny również w sytuacjach, kiedy ingerencja w sposób żywienia jest niezbędna.
Dietetyk – kim jest?
Dietetycy to specjaliści w zakresie żywienia – zarówno osób zdrowych, jak i chorych, wymagających spersonalizowanej diety. Posiadają szeroką wiedzę nie tylko o dietach i ich komponowaniu, ale również o tym, jaki one mają wpływ na organizm – dzięki temu mają realny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dietetyk opracowuje także zalecenia żywieniowe dla osób chorych, które zmagają się z różnego rodzaju problemami, takimi jak otyłość, nietolerancje pokarmowe czy inne stany, wymagające zmian w żywieniu; edukują również społecznie, prowadzą profilaktykę w zapobieganiu chorobom, które są zależne od rodzaju diety czy jakości poszczególnych jej elementów.
Dietetycy opierają swoje działania na wiedzy z zakresu medycyny, farmakologii, biochemii oraz psychologii. Świetnie orientują się na procesach, jakie zachodzą w organizmie w przypadku źle dobranej diety, dlatego mogą opracować plan żywienia dopasowany do konkretnych potrzeb. Wpływa on na procesy fizjologiczne i metaboliczne, co powstrzymuje lub łagodzi stany chorobowe, co jest istotne również u osób, które zajmują się sportem, gdzie ważna jest wydolność organizmu, pozwalająca na osiąganie dobrych wyników.
Czym zajmuje się dietetyk?
Specjalista opracowuje indywidualny plan żywieniowy, zależny od potrzeb pacjenta. Aby móc tego dokonać, przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad, podczas którego zbiera informacje na temat dotychczasowego sposobu żywienia, przyjmowanych leków czy suplementów, stanu zdrowia i oczekiwań samego pacjenta. Dokonuje również pomiarów wagi i wzrostu, a także tkanki tłuszczowej, mięśniowej czy ilości wody w organizmie. Wszystkie te informacje są niezbędne, aby opracować jak najbardziej optymalny sposób żywienia dla danej osoby.
Dietetyk i jego zadania
Dietetyka to bardzo obszerna dziedzina. Specjaliści, którzy się nią zajmują, mają szerokie kompetencje wspomagające zdrowie społeczne. Ich główne zadania to między innymi:
- ocena stanu odżywienia, sposobu żywienia oraz zapotrzebowania na składniki odżywcze;
- udzielanie porad żywieniowych;
- planowanie, nadzór i stosowanie w oparciu o podstawy naukowe żywienia indywidualnego i zbiorowego grup ludności;
- planowanie żywienia dla osób w różnym wieku, stanie chorobowym lub o specjalnych potrzebach;
- opracowywanie metod leczenia zaburzeń żywienia;
- ustalanie jadłospisów, diet żywieniowych;
- opracowywanie procesów obróbki termicznej produktów żywnościowych i przygotowywania potraw;
- badanie składu produktów;
- ocena wpływu, jaki wywierają na siebie poszczególne produkty żywnościowe,
również w korelacji z lekami czy przy stanach chorobowych; - nadzór jakości surowców i produktów żywnościowych oraz warunków, w których są przechowywane;
- stosowanie zasad racjonalnego odżywiania się;
Dietetyk bierze pod uwagę stan zdrowia pacjenta, jego preferencje czy styl życia, dzięki czemu wprowadzane zmiany są nie tylko korzystne, ale również mają największe szanse na stosowanie przez pacjenta i spełnianie swojej roli.
Dietetyka i suplementacja
Wszystkie osoby, które są zainteresowane tematyką zdrowego żywienia i chciałyby zdobyć solidne podstawy do dalszego rozwoju, mogą odbyć kurs dietetyki i suplementacji. Poznają tam podstawy anatomii, biomechaniki i fizjologii człowieka oraz mechanizmy, które wpływają na przemianę materii w organizmie. Dodatkowo zapoznają się z tematyką diet oraz suplementów i odżywek, które stosowane są jako element wspomagania farmakologicznego w sporcie. Jest to idealna porcja wiedzy dla wszystkich, którzy pracują w różnego rodzaju ośrodkach sportowych czy klubach rekreacyjnych. Należy jednak pamiętać, że tylko dietetycy mają pełne kwalifikacje do legalnego komponowania diet i doradztwa w tym zakresie. Kurs może być jednak doskonałym uzupełnieniem wiedzy, a zdobyte na nim umiejętności mogą znacznie poszerzyć kompetencje zawodowe.