Zaktualizowano dnia 17 czerwca 2022
Strzelectwo jest coraz popularniejszym sportem w Polsce. Na strzelnice oraz różnego rodzaju szkolenie strzeleckie wybierają się nie tylko pasjonaci tematyki militarnej, ale również osoby zainteresowane zdobyciem umiejętności z zakresu używania broni palnej oraz pneumatycznej. Istnieje kilka rodzajów tego sportu, dzięki czemu każda grupa znajdzie odpowiednie zajęcia dla siebie. Podczas, gdy strzelectwo sportowe skierowane jest dla osób nastawionych na rywalizację odbywającą się na strzelnicy, strzelectwo bojowe przyciąga głównie aspirujących strzelców w terenie, ponieważ treningi strzeleckie imitują warunki, z jakimi mierzą się podczas działań wojskowych żołnierze. Tego typu zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów. Z uwagi na rosnące zainteresowanie, Polska Akademia Kultury i Sportu przygotowała Kurs instruktora strzelectwa bojowego. Kto powinien zapisać się na taki kurs?
Co to jest strzelectwo bojowe?
Strzelectwo bojowe wykorzystywane jest najczęściej w obronie własnej, kiedy występuje realne zagrożenie życia. Z tego typu niebezpieczeństwem mają do czynienia najczęściej żołnierze, policjanci, a także inni funkcjonariusze. Ten rodzaj strzelectwa skupia się na wypracowaniu umiejętności, aby nie tylko strzelać precyzyjnie, ale przede wszystkim skutecznie. Z tego powodu trening różni się zasadniczo od zajęć prowadzonych w ramach strzelectwa sportowego. Zazwyczaj w tego typu kursach uczestniczą osoby, które ukończyły wcześniej szkolenia strzeleckie na niższych poziomach, bądź kilkuletni posiadacze broni, którzy na co dzień się nią posługują.
Jak wygląda szkolenie strzeleckie?
W strzelectwie bojowym wykorzystuje się głównie broń krótką – pistolet lub rewolwer. Uczestnikom szkoleń przyświeca zasada wpajana przez instruktora, która mówi o tym, że strzela człowiek, a nie sama broń. Najważniejsze są więc umiejętności strzelca, wobec którego oczekuje się najwięcej, ponieważ warunki, w których będzie musiał się nimi wykazać mogą być chaotyczne i wymagać przysłowiowej zimnej krwi.
Dlatego instruktorzy na zajęciach nie tylko mają za zadanie rozwinąć umiejętności kursantów, ale również wpłynąć na ich psychikę – nauczyć odporności na stres, a także obycia ze sprzętem. Do zadań instruktora należy także wypracowanie umiejętności polegające na wykorzystywaniu zarówno możliwości, jak i ograniczeń – psychicznych, fizycznych oraz tych wynikających ze sprzętu. Bardzo istotne jest w przypadku strzelectwa bojowego jest przygotowanie fizyczne i wytrzymałościowe, które ma równie ważne znaczenie, jak celność.
Kurs Instruktora Strzelectwa Bojowego
Z uwagi na wiele bardzo ważnych aspektów, jakie mają wpływ nie tylko na strzelanie z pistoletu, ale także sferę psychiczną i wiele detali związanych z wyposażeniem oraz taktyką, zajęcia z tego zakresu prowadzi wykwalifikowany instruktor strzelectwa bojowego.
Polska Akademia Kultury i Sportu przygotowała świetną propozycję, dla osób, które chcę prowadzić trening strzelecki o charakterze bojowym – Kurs Instruktora Strzelectwa Bojowego. Kursanci zdobędą kompleksową wiedzę na temat dyscypliny, m.in.:
- typy broni oraz techniki strzeleckie,
- przygotowanie psychofizyczne strzelca,
- zasady celowania,
- elementy przygotowania taktycznego,
- metody nauczania oraz kontroli taktyki strzelania.
Niezwykle istotnymi punktami programu są postawy w strzelectwie bojowym. Uczestnicy kursu poznają charakterystykę, a także czynniki odpowiadające za skuteczne strzelanie w pozycji leżącej, stojącej oraz klęczącej. Dodatkowo aspirujący instruktorzy poznają kompetencje oraz cechy, jakimi powinni się wyróżniać, aby w efektywny sposób prowadzić tego typu zajęcia oraz zainteresować uczestników.
Kurs świetnie sprawdzi się jako uzupełnienie posiadanej wiedzy lub zdobycie całkowicie nowych kompetencji przez osoby, które w swojej pracy posługują się bronią – funkcjonariuszy służb publicznych, wojskowych, a także wszystkich zainteresowanych prowadzeniem zajęć z tego zakresu.