Czy zawód trenera personalnego jest dalej tak opłacalny?

kurs na trenera personalnego

Utrzymujący się od kilku lat trend dbania o własną sylwetkę poprzez zdrowie żywienie oraz aktywność fizyczną sprawia, że nieustannie kluby fitness cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Rynek usług oferowanych przez ośrodki rekreacyjno-sportowe stale się powiększa, co wpływa na większe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych trenerów oraz instruktorów. Aby spełnić oczekiwania współczesnego klienta skupionego na osobistych osiągnięciach, kluby fitness poszukują wykwalifikowanych trenerów personalnych, którzy indywidualnie pracują nad formą i rezultatami ćwiczących. Podczas sesji treningowych niezwykle istotna jest wiedza nie tylko na temat samego treningu, ale również odżywiania i sfery psychicznej, o czym trenerzy dowiadują się realizując Kurs na trenera personalnego przygotowujący do efektywnego prowadzenia indywidualnych zajęć sportowych.

Ewolucja zawodu trenera personalnego

Trener personalny to stosunkowo młody zawód, który ewoluował z funkcji instruktora pracującego z kulturystami, czyli osobami wymagającymi pomocy pod kątem samego treningu, a także asystowania podczas podnoszenia ciężarów. Przez wiele lat nie istniały również żadne instytucje, które mogłyby szkolić instruktorów siłowni pomagających w treningu siłowym. Dopiero w latach 90. na uczelniach wyższych pojawiła się specjalizacja umożliwiająca zdobycie kompetencji instruktorskich dla kulturystów.

Musiało minąć wiele lat, zanim siłownia przestała kojarzyć się jedynie ze wzrostem muskulatury, a zaczęła być bardziej atrakcyjna dla uprawiających inne dyscypliny sportu oraz osób dbających o własną sylwetkę. W naszym kraju prawdziwy trend na zdrowy tryb życia i fascynację fitnessem rozpoczął się na początku XXI wieku. Wtedy z siłowni zaczęli korzystać na dużą skalę amatorzy różnych sportów oraz osoby aspirujące do poprawy kondycji fizycznej oraz psychicznej. W każdym tego typu klubie pracował instruktor siłowni, którego rola ograniczała się głównie do oprowadzania nowych klientów po siłowni, prezentacji sprzętu oraz sposobu prawidłowego wykonania ćwiczeń.

Instruktorami bardzo często zostawali sportowcy, których kariera wyhamowała jednak ich wiedza i doświadczenie były nadal cenne zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych sportowców. W odpowiedzi na coraz większe wymagania trenujących, zwłaszcza osób uprawiających dyscypliny, w których ogromną rolę odgrywa aspekt fizyczny, powstał zawód trenera personalnego.

kurs na trenera personalnego

Kim jest i co robi trener personalny?

Zadania trenera personalnego w ostatnim czasie znacznie ewoluowały. Aktualnie osoba na tym stanowisku:

  • planuje trening – rozpisuje cele treningowe, a także zestawy ćwiczeń dobrane indywidualnie dla każdego klienta,
  • rozpisuje diety – aktualnie trener pełni również rolę dietetyka, który potrafi rozpisać zapotrzebowanie swojego klienta,
  • prowadzi trening personalny – asystuje podczas wykonywania ćwiczeń, koryguje ewentualne błędy i przesuwa granice w obciążeniach treningu,
  • motywuje podopiecznego – stawia realne cele i motywuje do ich osiągania oraz motywuje do regularnych wizyt na siłowni,
  • dba o bezpieczeństwo – trener zapobiega urazom, przetrenowaniu oraz dba o bezpieczne korzystanie ze sprzętu.

Trener personalny nawiązując relację ze swoim klientem może dokładnie poznać jego potrzeby oferując dodatkowe usługi lub produkty oferowane przez klub – od odżywek po różne akcesoria treningowe.

Trener personalny – ile zarabia?

Praca jako trener personalny to nadal bardzo opłacalne stanowisko. Dzieje się tak z wielu powodów – jednym z nich jest fakt, iż coraz więcej klientów jest w stanie zapłacić za zindywidualizowany trening, który znacznie przyspieszy rezultaty.

Trener personalny najczęściej nie ma stałej pensji, a jego miesięczny dochód uzależniony jest od liczby godzin przepracowanych z klientami, a także usług, z jakich skorzystali w danym miesiącu. Koszt trenera personalnego uzależniony jest od kilku czynników:

  • miejscowości,
  • doświadczenia,
  • prestiżu klubu/trenera,
  • kwalifikacji trenera (np. ukończonych specjalnych Kursów na trenera personalnego).

Średnia cena jednego treningu w mniejszych miejscowościach wynosi od 50 zł. Z kolei w większych miastach oscyluje w granicach około 100 zł za jeden godzinny trening.

Kurs na trenera personalnego

Na większe stawki za treningi personalne mogą liczyć m.in. trenerzy o wszechstronnej wiedzy i umiejętnościach. Ich zdobycie umożliwia Kurs na trenera personalnego oferowany przez Polską Akademię Kultury i Sportu. Absolwenci w cenie otrzymują m.in. certyfikat trenera personalnego oraz zaświadczenie MEN o ukończeniu kursu. Więcej informacji znajdziesz na stronie Trener personalny Kurs.