Instruktor jogi – czego nas nauczy oprócz asan?

instruktor jogi

Joga to jedna z form rekreacji ruchowej i – podobnie jak coraz popularniejszy aerobik – znajduje się w ofercie wielu ośrodków sportowych. Jeszcze do niedawna joga kojarzyła się ludziom kultury zachodniej bardziej z religią, medytacją oraz orientalnym stylem życia, niż z ćwiczeniami stricte fizycznymi. Choć wpływa również pozytywnie na umysł, jest jedną z form rekreacji ruchowej wpływają pozytywnie na sferę motoryczną. Aby efektywnie uprawiać jogę, niezwykle ważne jest opanowanie oddechu oraz właściwej postawy. Instruktor jogi nie tylko pokaże, w jaki sposób wykonywać poszczególne ćwiczenia, ale również wskaże popełniane błędy i pomoże je skorygować.

Czym jest joga?

Joga to staroindyjski system ćwiczeń fizycznych, których pozycje nazywane są „asanami”, co w tłumaczeniu oznacza wygodną pozycję. Każde z ułożeń ciała typowe dla konkretnej asany jest najkorzystniejszy nie tylko dla dobrego samopoczucia, ale przede wszystkim zdrowia. Ćwiczenia jogi opierają się na powolnym przyjęciu odpowiedniej pozycji (asany), a także trwaniu w niej przez wyznaczony czas i „wyjściu” z tej pozycji. Nie są to więc typowe ćwiczenia fizyczne znane z innych rodzajów treningów, w których wielokrotnie powtarza się określone ruchy ciała.

Joga ćwiczenia na kręgosłup

Poprzez asany mięśnie są napinane i rozciągane, a przez czynną ich pracę wydłużają kręgosłup oraz zwiększają ruchomość w stawach. Dodatkowo likwidują występujące przykurcze mięśniowe i – co ważne szczególnie w przypadku osób borykającymi się z wadami postawy – kształtuje nawyk prawidłowego ułożenia ciała.

Aktywizacja mięśni wpływa na wydłużenie kręgosłupa i jednoczesne odciążenie krążków międzykręgowych. Pozycje skrętne wpływają na ruchomość kręgosłupa przez angażowanie mięśni krótkich przykręgosłupowych. Dodatkowo niwelują napięcia mięśniowe odcinka lędźwiowego, a także usuwają przykurcze mięśni kulszowo-goleniowych. Joga jako ćwiczenia na kręgosłup sprawdzają się świetnie także w przypadku osób borykających się z nieprawidłowym wysklepieniem klatki piersiowej. Asany pomagają rozszerzyć i nieco ją „otworzyć”.

instruktor jogi

Joga – dla kogo?

Joga jest świetną formą treningu głównie dla osób dorosłych, chociaż jej elementy mogą również wykonywać dzieci. Zazwyczaj młodszym grupom pokazuje się jedynie jej podstawowe elementy. Instruktor na zajęciach musi konstruować wówczas krótkie i zwięzłe objaśnienia ćwiczeń, aby nie dekoncentrować i rozpraszać uwagi dziecka. Joga może także przyczynić się do poprawy kondycji oraz funkcjonowania osób starszych, a także spowolnić procesy starzenia.

W tym przypadku również instruktor dobiera odpowiednie ćwiczenia do predyspozycji i wieku uczestników. Dla osób, którzy cierpią na dolegliwości związane z układem pokarmowym świetnie sprawdzi się joga na lepsze trawienie. Z kolei osoby słabo rozciągnięte, którym zależy na wypracowaniu lepszej gibkości instruktor zaprezentuje takie ćwiczenia, jak joga rozciągająca.

Czego jeszcze nauczy instruktor jogi?

W trakcie treningu instruktor jogi pokazuje uczestnikom nie tylko asany w pozycji stojącej, siedzącej i leżącej. Bardzo ważną część zajęć stanowi instruktaż oraz wpływ technik opanowania oddechu – Pranajamy oraz Bandhy.  Ćwiczenia te mają na celu go spowolnić i zrytmizować, co pozwala wniknąć ćwiczącemu w pewne stany świadomości.

Instruktor w trakcie zajęć pokaże również jak wykonywać Savasanę, potocznie nazywaną „pozycją trupa”, która dla wielu uczestników jest ulubionym elementem podczas całej sesji. Choć z pozoru nie wydaje się skomplikowana, jest trudna do opanowania. Ciało ułożone podczas tej pozycji jest nieruchome, dzięki czemu usuwa zmęczenie spowodowane wykonywaniem innych asanów.

Jak zostać instruktorem jogi?

Według aktualnych przepisów, aby prowadzić zajęcia z obszaru rekreacji ruchowej, należy posiadać odpowiednie uprawnienia. Polska Akademia Kultury i Sportu oferuje Kurs Instruktora Jogi, który przygotowuje merytorycznie kursantów do podjęcia legalnego zatrudnienia jako instruktor jogi m.in. w ośrodkach sportu i rekreacji, a także w klubach komercyjnych. Kursanci po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu końcowego otrzymują zaświadczenie instruktora rekreacji ruchowej o specjalizacji joga.