Szczeble kariery instruktora jogi

co daje joga? - kurs dla instruktorów

Pomimo udokumentowanych, pozytywnych skutków w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego, wciąż niektórzy zastanawiają się, co daje joga. Stale rosnąca popularność formy aktywności, która przybyła do naszego kraju ze Wschodu, sprawia, że jej pozytywne skutki dostrzega wielu Polaków trenujących w klubach i ośrodkach rekreacyjnych. Efekty, jakie przynosi uprawianie jogi, są zauważalne bardzo szybko – szczególnie w przypadku treningów, które odbywają się pod okiem wykwalifikowanego instruktora wspierającego w zakresie wykonywanych ćwiczeń. Ze względu na nieustanne powiększanie ofert klubów sportowych o zajęcia z jogi, aspirujący instruktorzy coraz chętniej chcą zdobyć wymagane uprawnienia do pracy w tym obszarze.

Geneza jogi

W wolnym tłumaczeniu „joga” oznacza „teraz” i jest to niezwykle ważny aspekt w rozumieniu tej aktywności. To właśnie funkcjonowanie bez rozpraszania uwagi i pełne przeżywanie chwil jest podstawą jogi, którą zapoczątkował Ryszi Patańdźali tworząc Jogasutry. W najstarszych traktatach klasycznej jogi indyjskiej zostało zawartych 195 sentencji odnośnie właściwego jej praktykowania.  Uznawany za twórcę filozofii jogi określił ją jako zdolność do oderwania się od działań umysłu i przeżywania w pełni danej chwili. W trakcie wykonywania odpowiednich aktywności dochodzi do połączenia sfery fizycznej ze sferą duchową, która również rozwijana jest w trakcie ćwiczeń.

Co daje joga? Efekty uzależnione od wielu aspektów

Już żyjący w II w. p.n.e. Ryszi Patańdźali dostrzegł, że joga to bardzo złożona forma relaksu oraz zgłębienia sfery duchowej i fizycznej. Wszystko za sprawą tzw. ashtang, czyli ośmiu gałęzi związanych z:

  • samokontrolą (jamy),
  • metodami utrzymywania dyscypliny (nijamy),
  • ułożeniem ciała (asany),
  • pracą z oddechem (pranajama),
  • oderwaniem się od zmysłów (pratyahara),
  • koncentracją (dharana),
  • medytacją (dhyana),
  • absorpcją bądź uwolnieniem się od umysłu oraz ciała (samadhi).

kurs instruktorski jogi

Poprawne wykonywanie ćwiczeń wpływa pozytywnie na ciało, umysł oraz kumulowane emocje. Regularny trening jogi może pozytywnie wpłynąć m.in. na:

  • poczucie równowagi duchowej i fizycznej,
  • zredukowanie stresu,
  • wzmocnienie mięśni i stawów,
  • poprawę krążenia,
  • ogólną poprawę wydolności organizmu.

Ile zarabia instruktor jogi i jak nim zostać?

Wieloletnie treningi jogi mogą przynieść nie tylko wiele pozytywnych efektów zdrowotnych, ale również chęć przekazywania cennych wskazówek osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnościami według indyjskiej filozofii. Oprócz satysfakcji przekazywania pozytywnych nawyków innym, instruktorzy mogą liczyć na wysokie wynagrodzenie. Wszystko za sprawą nieustannie rozszerzanej oferty klubów sportowych i ośrodków rekreacyjnych o zajęcia z tego obszaru.

Wynagrodzenie instruktora jogi uzależnione jest od liczby godzin, jaka przewidziana jest w grafiku danego klubu, a także stawek, jakie pobierane są od uczestników treningu za każdą z nich. Ważnym aspektem jest również ilość zainteresowanych osób, a także charakter zajęć – grupowy lub indywidualny. Szacuje się, że instruktorzy mogą prowadzić nawet 15 lekcji tygodniowo, za które mogą pobierać nawet kilka tysięcy złotych.

Instruktor jogi – kurs niezbędny do pracy instruktorskiej

Według polskich przepisów nie trzeba kończyć wieloletnich studiów związanych z wychowaniem fizycznym, aby móc legalnie podjąć zatrudnienie jako instruktor jogi. Prowadzenie tego typu zajęć wiąże się jednak z koniecznością posiadania uprawnień instruktora rekreacji ruchowej. Można je uzyskać zapisując się na kurs instruktorski jogi oferowany przez Polską Akademię Kultury i Sportu, który przygotowuje aspirujących instruktorów m.in. z:

  • historii oraz ideologii jogi,
  • podstawowych zasad praktyki jogi,
  • wykonywania prawidłowych asanów.

Joga – kurs dla instruktorów oraz trenerów

W bogatej i nieustannie rozwijanej ofercie, PAKiS posiada Kurs Instruktora Jogi, a także Kurs Trenera Klasy II – Joga, który umożliwia zawodowy rozwój instruktora. Trener Klasy II jogi posiada bowiem nie tylko bardziej obszerną wiedzę, ale również uprawnienia. Może on dzięki temu liczyć na wyższe wynagrodzenie niż instruktor, co jest mocnym argumentem dla dalszego rozwoju instruktora i  pokonywania kolejnych szczebli kariery w zakresie prowadzenia zajęć jogi.