Plastry, taping, kinesiotaping, czyli główne zagadnienia na Kursie Tapingu

kurs tapingu dla instruktorów

Pewnie nie raz zdarzyło Ci się zobaczyć podczas transmisji sportowej zawodnika z charakterystycznymi plastrami przyklejonymi do ciała. I choć plastrowanie elastyczne jest stosunkowo nowym sposobem terapii, w środowisku fizjoterapeutów to jedna z popularniejszych metod wykorzystywanych niemal we wszystkich przypadkach klinicznych. Rosnące zainteresowanie kinesiotapingiem sprawia, że specjaliści, którzy chcą poszerzyć swoje umiejętności i wykorzystywać plastry, taping oraz inne skuteczne techniki, mogą bez wychodzenia zrealizować Kurs Tapingu oferowany przez Polską Akademię Kultury i Sportu.

Na czym polega taping?

Plastrowanie dynamiczne polega na tym, że bezpośrednio na skórę przykleja się specjalne samoprzylepne taśmy, które działają niczym długie plastry. Taping pochodzi właśnie od angielskiego znaczenia słowa „taśma”, czyli „tape”. Choć wykorzystuje się zarówno elastyczne, jak i nierozciągalne plastry, większą popularnością cieszą się taśmy rozciągliwe.

Za pomocą taśm można przede wszystkim uśmierzyć ból spowodowany m.in.:

  • urazami mięśni,
  • zakwasami,
  • stłuczeniem,
  • naderwaniem włókna mięśniowego,
  • obrzękami,
  • sztywnościami stawów.

Taping szyi i nie tylko

Bardzo często taping stosuje się przy kontuzjach odniesionych z uwagi na skręcenie kostki. Dzięki naklejonemu plastrowi miejsce to zostaje w pewnym stopniu unieruchomione – jednak w takim zakresie, które pozwala takiej osobie relatywnie normalnie funkcjonować, ale nie odczuwać bólu. Dzięki tej metodzie możliwe jest oklejenie wszystkich partii ciała, które po urazie wymagają stabilizacji i wsparcia. Taping pozwala więc chronić uszkodzone tkanki bez zbędnego ograniczania ruchliwości ciała. Jest on bardzo skuteczny przy urazach odcinka szyjnego, dzięki któremu osoba po urazie może wykonywać ruchy głową bez konieczności jej usztywnienia.

kurs tapingu online

Magiczne plastry – taping w ciąży

Zbawienne skutki wykorzystania specjalnych taśm doceniają również kobiety w ciąży, które najczęściej cierpią na dolegliwości odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Kinesiotaping pozwala nie tylko zredukować ból, ale również skorygować postawę ciała i usprawnić funkcjonowanie mięśni. Dzięki wykorzystaniu taśmy, u kobiety w ciąży mogą zostać zredukowane obrzęki limfatyczne.

Z jakiego zakresu przygotowuje Kurs Tapingu?

Szerokie zastosowanie sprawia, że swoje umiejętności z tej niezwykle perspektywicznej dziedziny chce zdobyć coraz więcej specjalistów, których praca polega na wyeliminowaniu bólu i skróceniu czasu rekonwalescencji swoich pacjentów.

Polska Akademia Kultury i Sportu umożliwia realizację Kursu Tapingu bez wychodzenia z domu. Wszystko dzięki nowoczesnej i efektywnej platformie dydaktycznej, za pośrednictwem której zainteresowani mogą realizować tematy z programu studiów z dowolnego miejsca posiadającego dostęp do Internetu.

Część ogólna pozwala zapoznać się kursantom podstawami anatomii, biomechaniki oraz fizjologii wysiłku fizycznego człowieka. Poznają oni także zasady żywieniowe i dietetyczne w sporcie, a także wszelkie normy i składniki pokarmowe. Część specjalistyczna przygotuje z kolei kursantów z zakresu tapingu:

  • kinezjologicznego,
  • medycznego,
  • rehabilitacyjno-sportowego.

Taping kinezjologiczny

Program został stworzony w taki sposób, aby absolwenci potrafili rozróżnić rodzaje plastrów oraz poznali genezę tapingu kinezjologicznego. Zainteresowani poznają teorię łańcuchów mięśniowych oraz zastosowanie tej metody w przypadku kobiet ciężarnych.

Taping medyczny

Ta część kursu przekaże wiedzę z zakresu patofizjologii i klasyfikacji bólu, którego uśmierzeniem w głównej mierze zajmuje się taping. Kursanci zostają zaznajomieni z metodą Briana Mulligana czy testem według Derbolowskiego.

Taping rehabilitacyjno-sportowy

Ostatnie tematy w programie kursu zostały stworzone, aby przedstawić kursantowi skuteczne stosowanie tapingu w sporcie oraz rehabilitacji. Opisane zostały techniki zakładania plastrów sportowcom, a także w przypadku osób znajdujących się w stanie rekonwalescencji.