Jak zostać instruktorem jogi?

instruktor jogi kurs

Joga to swego rodzaju światowy fenomen. Choć od pierwszych wzmianek na jej temat w indyjskich księgach minęło ponad 2500 lat, praktykowana jest przez wielu ludzi na całym globie do dziś. W naszym kraju staje się coraz popularniejszą formą nie tylko rekreacji, ale również systemem duchowym, nauką koncentracji czy metodą osiągnięcia wewnętrznej harmonii. Z tego powodu joga na stałe zagościła w planach zajęć lokalnych klubów fitness i ośrodków sportowych. Rosnące zainteresowanie generuje również coraz większe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych instruktorów, pod okiem których uczestnicy będą mogli w stu procentach wykorzystać jej pozytywny wpływ na ciało i umysł. Kurs instruktora jogi pozwala nie tylko zdobyć niezbędną wiedzę, ale również uzyskać uprawnienia umożliwiające podjąć dobrze płatną pracę w jednym z klubów sportowych.

Joga – od starożytnych Indii do współczesnej Polski

Twórcą filozofii jogi jest Ryszi Patańdźali, który w II w. p.n.e. napisał Jogasutry, które miały na celu przybliżyć rolę jogi w rozwoju duchowym oraz moralnym. Publikacja ta jest pewnego rodzaju tekstem źródłowym, który kolejnym pokoleniom dostarczał wiedzy na temat rozwoju świadomości człowieka m.in. poprzez praktykowanie jogi.

Biorąc pod uwagę rozbudowany kontekst historyczny i kulturowy, joga jest systemem duchowym, który rozwinął się na bazie kultury starożytnych Indii. Zakłada osobisty rozwój przy równoczesnym rozwoju ciała, ducha oraz umysłu. Zakłada, że wykonane ćwiczenia fizyczne mają realny, pozytywny wpływ na sferę mentalną. Patańdźali traktował jogę jako aktywność ruchową pozwalającą skupić się na tym co „tu i teraz”. Według badań, Polacy właśnie doceniają zajęcia z jogi z uwagi na doznania, których wcześniej nie mogli zaznać podczas innych aktywności. Chodzi o znalezienie w jodze „czegoś więcej”, co jest podyktowane olbrzymią koncentracją społeczeństwa nie tylko na rozwoju fizycznym, ale również mentalnym.

Dlaczego nauczyciel jogi jest tak ważny?

Osoby, które nie miały wcześniej styczności z jogą, w dużej mierze wybierają zajęcia pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela jogi. Dzieje się tak ze względu na wiele różnych aspektów, które mają ogólny wpływ na efektywność zajęć. Joga podzielona jest bowiem na osiem połączonych ze sobą sfer:

  • jamy – samokontrola,
  • nijamy – techniki utrzymywania dyscypliny,
  • asany – ułożenia ciała,
  • pranajama – praca z oddechem,
  • pratyahara – oderwanie się od zmysłów,
  • dharna – koncentracja,
  • dhyana – medytacja,
  • samadhi – uwolnienie się od ciała i umysłu.

kurs instruktora jogi

Trening bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego i praktycznego nie pozwoli trenującym w pełni wykorzystać potencjału – zarówno samego treningu, jak i własnego ciała oraz umysłu.

Instruktor jogi – praca w różnych miejscach

Ze względu na rosnące zainteresowanie tego typu aktywnościami w naszym kraju, wiele placówek włącza nieustannie do swoich grafików zajęcia dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z jogą. Instruktor może więc podjąć pracę w wielu perspektywicznych i atrakcyjnych miejscach – zarówno pod kątem rozwoju zawodowego, jak i wysokiego wynagrodzenia.

Jogę w swojej ofercie posiadają:

  • specjalne studia jogi,
  • kluby fitness,
  • ośrodki sportowe,
  • siłownie,
  • ośrodki spa&wellness.

Instruktor jogi pracę może świadczyć nie tylko na rzecz innego przedsiębiorcy – sam może również założyć własną działalność i prowadzić treningi stacjonarnie lub online.

Instruktor jogi – zarobki

Wiele osób zastanawia nie tylko jak zostać nauczycielem jogi, ale jakie jest jego wynagrodzenie. Jak się okazuje jest ono uzależnione m.in. od miejsca, w którym pracuje. Im bardziej prestiżowe, tym zazwyczaj cena za godzinę zajęć jest wyższa. Ma to spory wpływ na jego pensję, która uzależniona jest najczęściej od liczby godzin, jaką w danym miesiącu poświęci na pracę ze swoimi podopiecznymi.

ZAPISZ SIĘ NA KURS ONLINE I ZDOBĄDŹ UPRAWNIENIA DO PROWADZENIA ZAJĘĆ JAKO INSTRUKTOR JOGI

Nauczyciel jogi może zarobić więcej od innych instruktorów ze względu na fakt, iż zajęcia te są oferowane najczęściej w miejscach o wysokim standardzie i renomie, co przekłada się na satysfakcjonującą stawkę. Zakładając, że średni koszt jednorazowego wejścia na zajęcia z jogi kosztują 40 złotych i jednocześnie bierze w nich udział średnio około 10 osób, za 1,5 h nauczyciel może zarobić nawet około 400 złotych. Szacuje się, że jeden nauczyciel jogi może prowadzić nawet 10 lekcji tygodniowo, dzięki czemu może zarobić nawet 4000 tysiące złotych brutto przez tydzień.

Kurs nauczyciela jogi – dla kogo?

Osoby, które upatrują swoich szans w tym zawodzie zastanawiają się, jakie kroki można podjąć, aby zdobyć uprawnienia wymagane do podjęcia legalnego zatrudnienia. Jak się okazuje, pasja do jogi oraz wieloletnie jej praktykowanie nie okaże się wystarczające do pracy. Choć cechy, takie jak opanowanie, empatia czy chęć rozwoju duchowego, są niezwykle istotne, niezbędne jest uzyskanie merytorycznego i praktycznego przygotowania do pracy. Zapewnia to kurs instruktora yogi, który jest poszukiwany najczęściej przez osoby komunikatywne, otwarte na poznawanie nowych ludzi i współpracę w zakresie nauczania odkrywania własnego wnętrza poprzez jogę.

Instruktor jogi a trener klasy II – różnice

W ofercie Polskiej Akademii Kultury i Sportu dostępne są zarówno kursy dla instruktorów, jak również trenerów jogi. Zobacz, czym różnią się te uprawnienia.

Instruktor jogi

Trener klasy II – joga

Praca z każdą grupą

Praca z każdą grupą – z naciskiem na zajęcia bardziej zaawanasowane

Duża konkurencja na rynku

Niewielka konkurencja

 Uprawnienia może zdobyć każda osoba, która jest pełnoletnia i posiada co najmniej średnie wykształcenie

Uprawnienia może zdobyć osoba, która ukończyła kurs instruktorski

Szeroki zakres wiedzy ogólnej

Szeroki zakres wiedzy ogólnej oraz wiedza

Brak możliwości negocjowania wyższych stawek u pracodawcy

Trener posiada większe uprawnienia oraz umiejętności niż instruktor, dlatego może wynegocjować wyższe wynagrodzenie

 

Jak zostać instruktorem jogi?

Jeśli dana osoba dostrzega w sobie predyspozycje do podjęcia pracy w tym zakresie, pierwszym krokiem jest zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie metodyki nauczania. Umożliwia to Kurs Instruktora Jogi oferowany przez Polską Akademię Kultury i Sportu, który wyposaży aspirującego instruktora w wiedzę z zakresu:

  • historii jogi,
  • podstawowej nomenklatury dotyczącej praktyki jogi,
  • zasad prawidłowego oddychania,
  • podstawowych pozycji.

Osoba na tym stanowisku może prowadzić zajęcia dla początkujących, którzy dopiero odkrywają pozytywy praktykowania jogi. Absolwenci kursu otrzymują zaświadczenie instruktora rekreacji ruchowej o specjalizacji joga zgodne z aktualnymi wymogami. Kursanci poznają teoretyczne podstawy jogi, a także najważniejsze pozycje w pozycji stojącej, siedzącej oraz leżącej.

Jak zostać trenerem jogi?

Bogata oferta PAKiS umożliwia rozwój zawodowy osób na stanowisku instruktora jogi, którzy chcą zdobyć szersze kompetencje i wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy. Kurs przygotowuje do prowadzenia bardziej zaawansowanych treningów poprzez zawarte w programie kursu zagadnienia. Absolwenci w praktyce mogą wykorzystać wiedzę dotyczącą:

  • filozoficznych aspektów jogi,
  • dostosowania zajęć dla różnych grup – kobiet w ciąży, karmiących piersią, dla dzieci i osób starszych,
  • kompetencji trenerskich.

Na Kurs Trenera Klasy II – Joga mogą zapisać się tylko osoby posiadające uprawnienia instruktorskie w zakresie jogi.