Zaktualizowano dnia 19 lipca 2022
Wbrew pozorom twarz to bogato umięśniona część naszego ciała. Jest na niej więcej mięśni niż np. na stopach czy dłoniach. To dzięki nim możemy swobodnie rozmawiać i wykonywać przy tym gesty mimiczne – uśmiechać się czy sygnalizować niezadowolenie. Niestety to również jedno z miejsc, które uwydatnia upływające lata w postaci zmarszczek. Jak się okazuje, można nie tylko temu zapobiec, ale również znacznie poprawić aktualną kondycję skóry. Z pomocą przychodzi joga twarzy. Ćwiczenia mięśni tej części ciała są świetną alternatywą dla kosztownych i inwazyjnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Aby jednak były bezpieczne, muszą być wykonywane pod okiem wykwalifikowanego Instruktora Jogi Twarzy, który zapewni ich prawidłowe wykonywanie.08
Joga twarzy – naturalnie i skutecznie
Indie to miejsce pochodzenia wielu skutecznych i naturalnych metod pozytywnego wpływania na ludzkie ciało i umysł. Podobnie jest w przypadku zarówno klasycznej jogi, jak również jogi twarzy, która wywodzi się z indyjskiego tańca Kathak. Choć wykorzystywane w jego trakcie asany nie były dedykowane ćwiczeniom mięśni twarzy, okazało się, że świetnie się sprawdzają właśnie w tym celu. Z biegiem lat zaczęła być stosowana jako naturalna metoda liftingu oraz odmładzania, równocześnie będąc metodą relaksacyjną.
Joga twarzy to ćwiczenia, które eliminują wiele różnych przyczyn i efektów starzenia się. Jest hybrydą metod relaksacyjnych oraz techniki wellbeing, opierającej się na prowadzeniu zdrowego trybu życia, który ma bezpośrednie przełożenie na samopoczucie oraz wygląd.
Joga twarzy – ćwiczenia odmładzające
Największy wpływ na widoczne oznaki starzenia skóry twarzy ma zanik mięśni, który można zaobserwować szczególnie po 40. roku życia. Z uwagi na to, że mięśnie mają taką samą budowę, jak te znajdujące się na udach czy brzuchu – również mają charakter modelujący i przeciwstarzeniowy.
Ćwiczenia mięśni twarzy pozwolą zatem:
- wyrzeźbić kontur twarzy – właściwy trening mięśni twarzy zapobiega wiotczeniu mięśni, a także obwisaniu skóry, co pozwala znacznie zaznaczyć kontur twarzy,
- zapobiec głębokim zmarszczkom mimicznym uwydatnianych szczególnie przez stres i grymasy na twarzy – relaks osiągany w trakcie ćwiczeń pozwala odprężyć się nie tylko umysłowi, ale również zmniejszyć napięcie mięśniowe na twarzy,
- poprawić symetrię – nieregularny kształt twarzy to jeden z efektów starzenia się lub przebytych chorób; wykonywanie odpowiednich ćwiczeń pozwala pozbyć się np. niechcianego drugiego podbródka,
- pozbyć się oznak przemęczenia – prowadzony tryb życia szybko uwidacznia się na skórze, dlatego joga twarzy jest świetnym sposobem na zlikwidowanie podkrążonych oczu czy spuchniętej twarzy.
Joga twarzy kurs instruktorski
Aby ćwiczenia przynosiły oczekiwane rezultaty i spełniały oczekiwania klientów, muszą być one wykonywane we właściwy sposób. W procesie treningowym niezwykle ważna jest rola instruktora, który posiada niezbędną wiedzę z zakresu m.in. anatomii twarzy, aspektów starzenia skóry, a także metodyki prowadzenia treningów.
Z uwagi na coraz większe zainteresowanie takimi metodami odmładzania skóry, coraz więcej osób zastanawia się, jak zostać instruktorem jogi twarzy. Aspirujący instruktorzy, którzy chcą poprowadzić swoją ścieżkę zawodową w niezwykle perspektywicznej dziedzinie, jaką jest joga twarzy, kurs mogą zrealizować dzięki ofercie Polskiej Akademii Kultury i Sportu. Kursanci w trakcie nauki zdobywają umiejętności, które pozwolą w skuteczny sposób przekazywać wiedzę – zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Program przygotowuje z podstaw anatomicznej budowy twarzy, masażu i jogi twarzy, a także z metodyki wykonywania treningu:
- ogólnego wzmacniającego,
- ekspresowego,
- rozszerzonego – na okolice oczu, policzków, czoła, ust, żuchwy oraz szyi.
Absolwenci otrzymują zaświadczenie MEN oraz certyfikat ukończenia kursu, który pozwala podjąć legalną pracę w ośrodkach sportowych, klubach komercyjnych i innych placówkach oferujących ćwiczenia z zakresu jogi twarzy.