Czym jest etyka pracy instruktora gimnastyki korekcyjnej?

gimnastyka korekcyjna

Z roku na rok do specjalistów zgłasza się coraz więcej dzieci z różnego rodzaju wadami postawy, a także deformacją stóp. To skutki nie tylko mniejszej aktywności fizycznej, ale również złego odżywiania i spędzania dużej ilości czasu w nienaturalnej pozycji przed ekranem komputera lub smartfona. Na pomoc w skorygowaniu tego typu wad przychodzi gimnastyka korekcyjna dla dzieci i młodzieży, czyli specjalne zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanego instruktora. Musi on nie tylko dobierać ćwiczenia odpowiednio do schorzeń uczestników i demonstrować ich prawidłowe wykonanie, ale również przestrzegać podstawowych zasad etyki zawodowej. Jak wygląda praca instruktora gimnastyki korekcyjnej i na co musi zwracać uwagę podczas zajęć?

Kim jest instruktor gimnastyki korekcyjnej?

Osoba zatrudniona na stanowisku instruktora gimnastyki korekcyjnej prowadzi zajęcia w obszarze korekcji oraz profilaktyki wad postawy zarówno u dzieci, jak i młodzieży. Jego praca polega na korygowaniu stwierdzonych wad w różnych okresach rozwoju. Skuteczność zajęć korekcyjnych zależy w głównej mierze od stopnia współpracy instruktora nie tylko z dzieckiem, ale również lekarzem, rodzicami czy nawet gronem pedagogicznym.

Na czym polega praca instruktora gimnastyki korekcyjnej?

Instruktor gimnastyki korekcyjnej działa w oparciu o wskazania i przeciwwskazania lekarskie. To na ich podstawie ocenia postawę ciała, a także planuje i organizuje odpowiednie zajęcia mające na celu zniwelowanie schorzeń kończyn górnych oraz dolnych. Osoba zatrudniona na tym stanowisku uczy również prawidłowych nawyków w kwestii utrzymywania prawidłowej sylwetki w trakcie codziennych czynności, w tym zapobiegania przed przeciążeniami kręgosłupa. Jest to bardzo ważne szczególnie wśród młodych uczniów, którzy narażeni są na noszenie plecaków o zbyt dużej wadze. Z tego powodu gimnastyka korekcyjna w szkole to jedne z najważniejszych zajęć związanych z aktywnością fizyczną dzieci i młodzieży.

Praca instruktora gimnastyki korekcyjnej opiera się głównie na prowadzeniu zajęć z obszaru gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej. Udziela on instruktażu do samodzielnego wykonywania ćwiczeń zarówno na sali, jak i w domu. W swojej pracy bazuje na wiedzy z anatomii, motoryki człowieka, fizjologii, jednak z uwagi na edukacyjny wymiar zajęć również wiedzy z zakresu pedagogiki i psychologii.

gimnastyka korekcyjna

Etyka pracy instruktora gimnastyki korekcyjnej

Instruktor gimnastyki korekcyjnej ma wpływ na zdrowie i rozwój swoich podopiecznych. Dlatego w swojej pracy musi przestrzegać nie tylko zasad związanych z bezpieczeństwem przeprowadzanych ćwiczeń, ale również ogólnej etyki pracy, która dotyczy:

  • prezentowania wysokiej kultury osobistej i zawodowej,
  • kierowania się w działalności zawodowej dobrem uczestników,
  • nie podejmowania zdań przekraczających swoich kwalifikacji i kompetencji,
  • dokładania wszelkich starań, by rozwijać swoją wiedzę i umiejętności w danej dziedzinie,
  • dzielenia się informacjami o wiadomych zagrożeniach i niebezpieczeństwach, które mogą mieć wpływ na zdrowie innych,
  • wspierania i motywowania dzieci do regularnej aktywności fizycznej,
  • empatycznego podejścia do pacjentów o schorzeniach niepozwalających wykonywać niektórych ćwiczeń,
  • powstrzymywania się od wykonywania swojej pracy w sytuacjach, gdy psychofizyczny stan instruktora może negatywnie wpłynąć na jakość świadczonych usług.

Kurs gimnastyki korekcyjnej

Zajęcia z tego zakresu może prowadzić osoba posiadająca odpowiednią wiedzę i umiejętności poparte realizacją kursu przygotowującego do pracy o takim charakterze. Wychodząc naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu aspirujących instruktorów gimnastyki korekcyjnej, Polska Akademia Kultury i Sportu oferuje Kurs Instruktora Gimnastyki Korekcyjnej.

Rozbudowany program przygotuje kursantów ze wszystkich najważniejszych dziedzin, które mają wpływ na prawidłowe kształtowanie postaw u dzieci i młodzieży. Podczas nauki wykorzystującej nowoczesne i efektywne metody kształcenia za pośrednictwem Internetu, kursanci z dowolnego miejsca i w dogodnym dla siebie czasie mogą poznać podstawy anatomii, biomechaniki i fizjologii wysiłku fizycznego, a także rolę żywienia w sporcie.

Część specjalistyczna przygotowuje przyszłego instruktora do pracy z dziećmi i młodzieżą w zakresie korygowania postawy. Kursanci zdobędą informację zarówno na temat prawidłowej analizy wad podstawy, metodyki pracy, a także poznają przykładowe zabawy i gry ruchowe w gimnastyce korekcyjnej.