Encyklopedia wszystkich ras psów to dość obszerna księga, która zawiera opisy i charakterystykę ponad 300 gatunków. Jak się okazuje, ich ilość z roku na rok rośnie, jednak zdaniem genetyków na całym świece istnieje ich około stu, a reszta jest jedynie wynikiem liczby odmian tej samej rasy. Choć wszystkie cieszą się dużym zainteresowaniem i znajdują swoich wielbicieli, nie wszystkie rasy mogą brać udział w trakcie dogoterapii. Pies terapeutyczny musi bowiem spełnić szereg wymagań, dzięki którym praca z osobą wymagającą pomocy jest efektywna i przede wszystkim bezpieczna. Które rasy mogą brać udział podczas specjalnej terapii z udziałem psa?
Dogoterapia – specjalna terapia z udziałem psa
Kynoterapia – nazywana również dogoterapią – jest metodą wspierającą rehabilitację oraz terapię osób niepełnosprawnych intelektualnie, fizycznie, społecznie i emocjonalnie. W terapii udział bierze specjalnie wyszkolony i wybrany pies kierowany przez wykwalifikowany zespół terapeutyczny. Terapia musi być zamierzona i celowa, więc bardzo istotny jest proces planowania, ewaluacji i dokumentacji. Prowadzi ją instruktor dogoterapii (dogoterapeuta), którego zadaniem jest prowadzić działania mające wspomagać poprawę życia w różnych okresach i sferach rozwoju swoich pacjentów.
Dogoterapia – skuteczna w wielu przypadkach
Choć zajęcia z zakresu zooterapii, w tym dogoterapii, mogą być stosowane dla osób zdrowych, najczęściej wykorzystuje się je w trakcie leczenia osób niepełnosprawnych – najczęściej w sferze umysłowej i emocjonalnej.
Zajęcia z udziałem psa to niezwykle efektywna metoda terapii w przypadku osób borykających się z:
- ADHD (nadpobudliwością ruchową),
- zespołem Downa,
- autyzmem,
- dziecięcym porażeniem mózgowym,
- zanikiem mięśni,
- opóźnieniem umysłowym,
- niestabilnością emocjonalną.
Pies terapeutyczny – jaki powinien być?
Mimo, że niezwykle ważną rolę w procesie rehabilitacji odgrywa instruktor dogoterapii, największy wpływ na powodzenie leczenia ma kontakt pacjenta z psem. Muszą one wyróżniać się:
- zrównoważonym charakterem,
- ufnością do obcych osób,
- spokojnym zachowaniem,
- przyjaznym nastawieniem,
- cierpliwością,
- wysoką tolerancją (np. na zmiany otoczenia).
Najpopularniejsze rasy, które spełniają te warunki i można je łatwo wyszkolić, to:
- Beagle,
- Labrador retriever,
- Golden retriever,
- Alaskan malamute,
- Cavalier king charles spaniel,
- Nowofunland,
- Samojed.
Jak zostać dogoterapeutą (instruktorem terapii)?
Od 2010 roku dzięki członkom Polskiego Towarzystwa Kynoterapeutycznego, dogoterapeuta znajduje się na liście zawodów. W świetle aktualnych przepisów istnieje kilka ścieżek, aby podjąć zatrudnienie w tym kierunku. Dla zainteresowanych tą niezwykle perspektywiczną dziedziną, jaką jest dogoterapia Kurs Instruktora Dogoterapii, który znajduje się w bogatej ofercie Polskiej Akademii Kultury i Sportu, okaże się strzałem w dziesiątkę.
Kursanci podczas nauki zdobywają kompleksową wiedzę zarówno z podstaw anatomii człowieka oraz fizjologii wysiłku fizycznego, jak również z zakresu żywienia oraz dietetyki. Część specjalistyczna z kolei przygotowuje do pracy w zawodzie jako dogoterapeuta poruszając zagadnienia pozwalające zdobyć wiedzę m.in. o:
- rolach, zadaniach i formach organizacyjnych dogoterapii,
- psiej komunikacji,
- diecie, pielęgnacji psów oraz zasadach pierwszej pomocy psom,
- zaburzeniach rozwojowych człowieka.
Bardzo ważną częścią programu są zagadnienia pozwalające zdobyć umiejętności w pracy z klientem. Absolwenci będą przygotowani z zakresu budowania wizerunku, komunikacji interpersonalnej czy technik radzenia sobie ze stresem.
Po ukończeniu kursu, aspirujący dogoterapeuci otrzymają zaświadczenie zgodny z rozporządzeniem MEN oraz certyfikat ukończenia kursu. Dokumenty te są niezwykle przydatne, aby podjąć legalne zatrudnienie w zakresie prowadzenia zajęć dogoterapeutycznych, rekreacyjnych z udziałem psów dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.