Psy nie bez powodu zyskały miano najlepszego przyjaciela człowieka. Są bowiem nie tylko świetnym kompanem podczas rodzinnych spacerów czy domowych zabaw, ale również niezwykle skutecznym tropicielem pomagającym służbom w akcjach ratunkowych. Czworonogi niosą ogromne wsparcie także w terapiach dedykowanych osobom z depresją i wieloma różnymi deficytami. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie specjalistyczne szkolenie psów pozwalające ukierunkować zachowanie zwierząt w odpowiedni sposób. Najważniejszą rolę w tym procesie odgrywa wykwalifikowany treser psów, który przez merytoryczne i praktyczne przygotowanie może znacznie rozwinąć umiejętności czworonoga. Co musi zrobić, aby zajmować się tym profesjonalnie?
Dlaczego warto szkolić psy?
Szkolenie psa wpływa pozytywnie przede wszystkim na jego komunikację. Reaguje on na podstawowe polecenia, dzięki czemu nie tylko może być wytworzona większa więź pomiędzy nim a właścicielem, ale przede wszystkim możliwe jest nauczenie go reagowania np. na niebezpieczne sytuacje czy tropienie śladów. Z niezwykłych umiejętności czworonogów korzystają służby ratownicze czy mundurowe, a także terapeuci podczas dogoterapii.
Dzięki szkoleniu umiejętności komunikacyjnych, pies uczy się także zachowań dozwolonych i niedozwolonych, co znacznie poprawia jego codzienne funkcjonowanie oraz ogólną relację z właścicielem. Czworonogi dzięki profesjonalnej tresurze są mniej rozkojarzone i podatne na rozpraszające bodźce, dzięki czemu znacznie łatwiej jest zachować im czujność. Jak się również okazuje, wyszkolone psy są znacznie mniej narażone na różne problemy behawioralne.
Treserzy psów – coraz popularniejszy zawód
Przechadzając się polskimi ulicami coraz częściej napotkać można wiele oryginalnych ras psów, które jeszcze kilka lat temu były nieznane lub widywane jedynie w encyklopediach. Dziś coraz więcej osób decyduje się na rasy z dużym potencjałem, które powinny być w odpowiedni sposób wyszkolone.
Pod opiekę treserów psów są oddawane nie tylko czworonogi wykazujące potencjał obronny, tropicielski czy terapeutyczny. Z ich usług korzystają również właściciele ras, które startują w różnego rodzaju konkursach oceniających nie tylko wygląd pupila, ale również jego zachowanie. Wraz z popularyzacją nowych i wymagających ras zarówno pod kątem pielęgnacji, jak i zachowania, zauważyć można znaczny wzrost zainteresowania usługami treserów psów, którzy swoim przygotowaniem merytorycznym oraz praktycznym znacznie pomagają właścicielom czworonogów rozwinąć jego predyspozycje.
Szkolenie psów – praca jako instruktor
Zainteresowanie zdobyciem odpowiednich kompetencji do pracy jako treser psów nieustannie rośnie. Pożądają ich nie tylko miłośnicy czworonogów, którzy odkryli w sobie predyspozycje do szkolenia innych psów oraz instruowaniem ich właścicieli. Przygotowanie merytoryczne oraz praktyczne z tego zakresu jest również niezwykle ważne w pracy hodowców, którzy mogą korygować niechciane zachowania swoich czworonogów.
W swojej pracy instruktor ma za zadanie nie tylko wypracować pewne zachowania u samego psa, ale również sprawić, żeby w swobodny sposób funkcjonował u boku swojego właściciela. Osoby, które aspirują do prowadzenia własnej działalności w tej branży, muszą jednak rozpocząć swoją ścieżkę zawodową od realizacji specjalnych kursów szkolenia psów.
Treser psów – kurs online dla instruktorów
W odpowiedzi na duże zainteresowanie zdobyciem wymaganej wiedzy i umiejętności przez aspirujących instruktorów szkolenia psów, Polska Akademia Kultury i Sportu stworzyła kurs przygotowujący do podjęcia legalnego zatrudnienia w zakresie prowadzenia pracy instruktorskiej z różnymi rasami psów oraz ich właścicielami. W trakcie nauki kursanci zdobywają wiedzę z takich zagadnień, jak:
- kynologia i etologia psa,
- tresura psa i metodyka tresury,
- psychologiczno-prawne aspekty pracy instruktora szkolenia psów.
Z biegiem lat oraz nabieranym doświadczeniem treser może szkolić psa w coraz bardziej zaawansowanym stopniu, dzięki czemu może podejmować coraz bardziej rozwojowe współprace.