Kto posiada uprawnienia do nauki strzelania z łuku?

strzelanie z łuku kurs online dla instruktorów

Według różnych badaczy historia łuku może sięgać nawet epoki kamienia łupanego, o czym mogą świadczyć wizerunki łuczników w hiszpańskich jaskiniach. Ślady łucznictwa były w późniejszych okresach znajdowane na całym świecie, a korzystanie z tego typu sprzętu przetrwało do dziś. Aktualnie strzelanie z łuku służy jednak tylko do polowań na jak najlepsze wyniki sportowe.  Na czym polega ta dyscyplina i kto może przygotowywać aspirujących strzelców?

Łucznictwo jako dyscyplina sportu

Strzelanie do wyznaczonego celu z wykorzystaniem łuku wymaga posiadania odpowiednich predyspozycji i szlifowania wielu umiejętności. Mowa przede wszystkim o ogólnej sprawności, sile i precyzji, czyli aspektach charakterystycznych dla wielu dyscyplin. Łucznictwo przerodziło się w jedną z nich, by w 1900 roku po raz pierwszy pojawić się na Igrzyskach Olimpijskich. 27 lat później powołano Polski Związek Łuczniczy, którego działalność spopularyzowała tę dyscyplinę szczególnie wśród uczniów szkół średnich. Warto zaznaczyć, że w pierwszych Mistrzostwach Świata zorganizowanych dla strzelców złoty medal zdobył Polak – Michał Sawicki.

Instruktorski kurs łucznictwa, czyli jak zdobyć uprawnienia?

Łuki i strzały to precyzyjny, jednak bardzo niebezpieczny sprzęt, którego obsługa wymaga odpowiedniej wiedzy i praktyki. Z kolei samodzielne opanowanie technik skutecznego strzelania jest niezwykle trudne, dlatego najpopularniejszą i najefektywniejszą metodą na zdobycie umiejętności jest trening pod okiem wykwalifikowanego instruktora.

Osoby, które posiadają doświadczenie w tej dyscyplinie i odkryły w sobie chęć nauczania innych, w celu zdobycia odpowiednich uprawień mogą zrealizować Kurs Instruktora Łucznictwa oferowany przeze Polską Akademię Kultury i Sportu. Absolwenci oprócz niezwykle cennej dawki wiedzy uzyskują uprawnienia do legalnego zatrudnienia m.in. w ośrodkach sportowych i rekreacyjnych, związkach sportowych czy klubach.

ZAPISZ SIĘ NA KURS INSTRUKTORA ŁUCZNICTWA I ZDOBĄDŹ PRZYGOTOWANIE DO PRACY Z ASPIRUJĄCYMI ŁUCZNIKAMI

Łuk i strzały – podstawowe wyposażenie w łucznictwie tarczowym

Z biegiem lat pojawiło się wiele różnych konkurencji – m.in. strzelanie na odległość, strzelectwo polowe oraz tarczowe, które jest najpopularniejszą formą i jest rozgrywane na Igrzyskach Olimpijskich. Strzelcy w tej kategorii oddają strzały z łuku do tarczy o średnicy 122 cm. Odległość uzależniona jest od kategorii wiekowej i płci, jednak może wynosić nawet 90 metrów. Zawody mogą odbywać się zarówno na hali, jak i na otwartym torze.

Warto zwrócić uwagę, że łuk jest legalny w naszym kraju i może go kupić oraz używać każdy obywatel. W przeciwieństwie do kusz, które – z uwagi na swoją dużą moc – wymagają posiadania specjalnego zezwolenia.

strzelanie z łuku kurs instruktorski

Rodzaje łuków wykorzystywanych w łucznictwie

Każda z kategorii różni się od siebie nie tylko przepisami i przebiegiem zawodów, ale również rodzajem łuków wykorzystywanych przez strzelca. W obszarze tej dyscypliny wyróżnia się łuk:

  • sportowy – jest to najpopularniejsza wersja, zwana klasyczną; Cechuje się jedną cięciwą, która jest rozpięta między ramionami, a także tzw. majdanem klasycznym, w którym strzała nie może przejść przez jego centralną część łuku.
  • bloczkowy – o bardziej zaawansowanej konstrukcji, w której naciąg wpierany jest przez system krzywek i specjalnych krążków,
  • standardowy – to wersja łuku, która pozbawiona jest podstawek, zębatek, regulacji czy możliwości zamontowania urządzeń optycznych,
  • barebow (czyli tzw. „goły” łuk) – charakteryzuje się najprostszą konstrukcją, w której może być zastosowany jedynie punkt docisku umożliwiający osiągnięcie optymalnego lotu strzały.