Kurs trenera przygotowania motorycznego. Trener do zadań specjalnych

Zaktualizowano dnia 27 kwietnia 2021

Za złotymi medalami drużyn sportowych i zawodników stoi sztab wykwalifikowanych szkoleniowców. Każdy z nich odpowiada za konkretne przygotowanie. W chwilach zwątpienia i niemocy pomaga psycholog; gdy ból mięśni, zmęczenie materiału daje o sobie znać, do drzwi zapuka fizjoterapeuta. W międzyczasie główny trener oraz jego asystenci opracowują strategie i bacznie kontrolują przebieg poczynań swoich podopiecznych. To wszystko jednak nie ma będzie miało większego znaczenia, jeśli sportowcom zabraknie siły, odpowiedniej techniki i kondycji. Tutaj wytacza się na zewnątrz najcięższe działa. Ich moc przebicia warunkuje współpraca zawodników z trenerami do spraw przygotowania motorycznego.

Mistrzostwo osiąga się poprzez ciężką pracę, czego synonimem jest dążenie do doskonałości w trenowanej dziedzinie sportu. Do zadań trenera ds. motoryki należy komplementarne przygotowanie osób, które zawodowo zajmują się sportem. Mogą opiekować się zarówno lekkoatletami, kadrowiczami sportów indywidualnych, jak również całymi drużynami graczy. Trener chwyta za dłuto i cierpliwie rzeźbi swoich Dawidów. Jego zadanie jest ułatwione o to, że przychodzą do niego osoby, których nie trzeba od podstaw uczyć dyscypliny sportu. Zajmują się tym na co dzień, więc skupia się na poprawie ich cech fizycznych. Zaprasza swoich klientów na neutralny grunt i realizuje specjalistyczny program ćwiczeń. W szczególności może zawierać on ćwiczenia podnoszące zdolności siłowe oraz wytrzymałościowe.

Konkretnym obszarem działań trenera jest dopracowanie techniki odpowiedniej dla każdego sportu. Gracz tenisa ziemnego musi wiedzieć w jakiej sytuacji uderzyć backhendem, aby siła odbicia nadała dobry lot piłce i była trudniejsza do przechwycenia. Innym przykładem są zawodowi piłkarze, których dużym problemem może być kwestia wydolności. Aby mogli być aktywni przez całą długość meczu trzeba z nimi pracować indywidualnie – wyciągając z nich to co najlepsze -, a także organizując zajęcia grupowe, podczas których wpoić im można zasady gry zespołowej. Zróżnicowanie programu dla uczestników treningu jest istotne, by nie popaść wraz z nimi w monotonię i móc wzmocnić wszystkie partie ciała. Sukcesy sportowców to nic innego, jak rutyna, ale nie taka, która tyczy się wykonywania tych samych ćwiczeń. To ciągle podejmowana próba zaszczepienia u w swoich podopiecznych bakterii, która wpłynie na ich świadomość i wolę walki.

W rywalizacji sportowej jest dużo zmiennych i stałych wartości. Zmienną mogą być osoby, które są trenowane, gdyż w pewnym momencie wiek nie pozwoli im na kontynuowanie sportowej kariery. To, co się nigdy nie zmieni, to fakt, że trener przygotowania motorycznego musi mieć opanowaną wiedzę w zakresie danego sportu. Zdobyte wykształcenie nie rozwiąże wszystkich problemów. Dobry trener to taki, który w ciągu całej kariery będzie rozwijać się i uczyć. Nie tylko poprzez powtarzanie materiałów ze studiów, ale również biorąc udział w szkoleniach, konferencjach organizowanych dla trenerów oraz zaliczając specjalistyczne kursy, które pozwolą uzupełnić wiedzę i otrzymać wymagane uprawnienia do wykonywania zawodu.

Decyzje trenerów muszą gonić argument. Na bloku startowym, tuż przed wystrzałem obrać dobrą strategię. Będąc w trakcie biegu rozglądać się za informacjami, kontrolować technikę, której konsekwencją będzie wysunięcie się na prowadzenie. Aż do przekroczenia mety, realizować plan. Nie zważając na to, na którym miejscu ukończy się bieg. Miarodajną jednostką będzie coraz lepszy wynik na tarczy zegarka. Nie przygotowuje się sportowca na jeden konkurs, a cały sezon.