Problem odczuwania szybkiego zmęczenia w trakcie aktywności fizycznej jest powszechnym zjawiskiem – szczególnie wśród początkujących sportowców. Aby poprawić wyniki i zoptymalizować trening, ważne jest zrozumienie przyczyn tego negatywnego uczucia, które objawia się po krótkim czasie od rozpoczęcia ćwiczeń. Zobacz, dlaczego odczuwasz szybkie zmęczenie podczas wysiłku!
Szybkie zmęczenie podczas wysiłku – najpopularniejsze objawy
Uczucie zmęczenia towarzyszy każdemu treningowi fizycznemu i jest absolutnie normalnym zjawiskiem. Bywa jednak, że sportowcy odczuwają dyskomfort bardzo szybko, tracąc zdolność do kontynuowania aktywności na odpowiednim poziomie wydajności. Do najczęściej występujących objawów zalicza się przede wszystkim:
- znaczny spadek wydajności fizycznej oraz umysłowej;
- uczucie wyczerpania nieadekwatne do wykonanego wysiłku;
- brak motywacji do dalszego działania.
Osoby, które borykają się z problemem szybkiego zmęczenia podczas wysiłku mają często problemy ze snem i ogólnym obniżeniem nastroju, a także są bardziej drażliwe.
Szybkie zmęczenie podczas biegania – dyskomfort znacznie ograniczający progres
Uczucie zbyt wczesnego zmęczenia może być bardzo kłopotliwe i znacznie utrudniać osiąganie postępów w sportach, w których liczy się przede wszystkim kondycja i wytrzymałość przez dłuższy czas. Szczególnie uciążliwe może być szybkie zmęczenie podczas biegania, które znacznie spowolni tempo twojego biegu, zwiększy czas reakcji i obniży koordynację. Z kolei gorsza technika biegu zwiększa ryzyko niewłaściwego obciążenia mięśni, stawów i ścięgien, co może prowadzić do niepożądanej kontuzji.
Skąd się bierze szybkie zmęczenie podczas wysiłku?
Do najczęstszych objawów przedwczesnego spadku energii zalicza się:
- nieodpowiednią dietę oraz niedobory żywieniowe – brak podstawowych składników odżywczych, jak np. magnez, żelazo czy witaminy z grupy B, mogą prowadzić do zmniejszenia produkcji energii w organizmie i obniżenia ogólnej wytrzymałości;
- dehydratację – niewystarczające nawodnienie (zarówno przed, w trakcie, jak i po wysiłku) może skutkować obniżeniem skuteczności termoregulacji przez organizm, co w konsekwencji prowadzi do spadku wydajności fizycznej;
- niewystarczającą regenerację – brak odpowiedniego odpoczynku i mała ilość snu ogranicza prawidłową regenerację mięśni, dlatego znacznie szybciej dojdzie do przetrenowania podczas kolejnych sesji.
Metody diagnostyki przyczyn szybkiego zmęczenia
Jeśli przez dłuższy czas odczuwasz szybkie zmęczenie po wysiłku, możesz skontrolować stan swojego zdrowia poprzez:
- badania krwi – dzięki nim możesz ocenić ewentualne niedobory składników odżywczych, a także wykluczyć anemię czy niedoczynność tarczycy;
- testy wydolnościowe – poziom swojej kondycji fizycznej oraz wydolności organizmu możesz ocenić w warunkach laboratoryjnych; takie badania mogą wykryć fizjologiczne przyczyny zmęczenia w trakcie wysiłku;
- konsultacje z lekarzem lub dietetykiem – na podstawie szczegółowego wywiadu specjalista może zalecić zmiany w stylu życia, diecie czy treningu, co może znacznie poprawić twój stan zdrowia.
Odnowa biologiczna lekiem na szybkie zmęczenie podczas wysiłku
Ogromne znacznie w kontekście walki z szybkim zmęczeniem w trakcie uprawiania sportu ma odpowiednia regeneracja. Z pomocą przychodzi odnowa biologiczna, która w postaci masażu, hydroterapii czy aktywnej regeneracji stanowi skuteczną broń do walki z tym problemem.
Wspieranie szybszej regeneracji mięśni oraz skuteczniejszego usuwania produktów przemiany materii – w tym przede wszystkim kwasu mlekowego – docenia coraz większa grupa sportowców, która pozbyła się nawracającego problemu. Rosnące zainteresowanie odnową biologiczną to świetna szansa dla Ciebie, jeśli dostrzegasz w sobie potencjał do pracy w zawodzie.
Zapisz się na kurs i rozpocznij pracę w perspektywicznym zawodzie
Jeśli chcesz zdobyć kompleksową wiedzę, która okaże się niezbędna do wykonywania zabiegów wspomagających powrót do optymalnej formy, zapisz się na Kurs Instruktora Odnowy Biologicznej Online. W trakcie nauki poznasz m.in.:
- proces odnowy biologicznej, w tym rolę odnowy w sporcie;
- metody fizykoterapii w odnowie biologicznej;
- podstawowe środki odnowy biologicznej.
Oprócz niezwykle cennej wiedzy, po ukończeniu kursu zdobędziesz również dokumentację zgodną z wymogami MEiN oraz certyfikat w języku polskim oraz angielskim. Dzięki temu z łatwością potwierdzisz posiadane umiejętności i wiedzę przyszłemu pracodawcy. Zapisz się na kurs i zacznij świadczyć usługi, na które zapotrzebowanie rośnie wśród sportowców i nie tylko! Więcej informacji na temat zawodu oraz wynagrodzenia przeczytasz w naszym artykule „Instruktor odnowy biologicznej: zarobki. Sprawdź, czy to się opłaca”.