Czy kurs instruktora strzelectwa wlicza się do kursów sportowych?

kurs instruktora strzelectwa

Istnieje wiele aktywności, które z pozoru mogą nie przypominać dyscypliny sportu. Trudno się dziwić, ponieważ pewne standardy w kwestii ich postrzegania i klasyfikowania wyznaczają m.in. odbywające się co 4 lata Igrzyska Olimpijskie. Wszelkie wątpliwości odnośnie klasycznego strzelectwa sportowego zostały rozwiane w 1896 r., gdy pojawiło się na tej imprezie po raz pierwszy.

Wiele niepewności pojawia się jednak w kontekście strzelectwa bojowego, które cieszy się w ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem. Aspirujący bojownicy, którzy chcą zdobyć umiejętności w tym zakresie, wybierają zajęcia pod okiem wykwalifikowanego prowadzącego. Czy mogą zostać nim osoby, które ukończą sportowy Kurs Instruktora Strzelectwa Bojowego?

Strzelectwo sportowe a strzelectwo bojowe – czym się różnią?

Czasy, w których dostęp do strzelnicy mieli wyłącznie funkcjonariusze służb oraz wojskowi, minęły dawno temu. Aktualnie na zajęcia ze strzelectwa może uczęszczać praktycznie każdy fan militariów, a niektóre strzelnice organizują nawet zajęcia dla dzieci i młodzieży.

Strzelectwo sportowe w trzech dyscyplinach

I choć zajęcia na strzelnicy wypracowują podstawy, które później można wykorzystać w charakterystycznym dla strzelectwa bojowego terenie, głównie umożliwiają szlifowanie umiejętności stricte sportowych. W takim rozumieniu, strzelectwo działa w oparciu o przepisy ISSF, czyli Międzynarodowej Federacji Strzelectwa Sportowego.

Zawodnicy rywalizują różnych kategoriach wiekowych oraz w trzech dyscyplinach strzelając z:

  • pistoletu,
  • karabinu,
  • strzelby gładkolufowej.

Patent strzelecki – co daje?

Aby zostać zawodnikiem i uzyskać wymaganą licencję, trzeba najpierw zdobyć patent strzelecki Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Wraz z licencją, patent umożliwia zdobycie pozwolenia na broń do celów sportowych, zwalniając tym samym z egzaminu w zakresie broni sportowej.

Strzelectwo bojowe – taktyka, teren i dodatkowe wyposażenie

Bojowa odmiana strzelectwa wywodzi się z taktyk i działań charakterystycznych dla żołnierzy. Nie oznacza to jednak, że strzelcy bojowi trenują na poligonie. Cechą charakterystyczną dla strzelectwa bojowego jest jednak brak sztywnych zasad, jak ma to miejsce w sportowej odmianie strzelania. Zajęcia skupiają się na odwzorowaniu warunków, jakie panują w sytuacjach bojowych.

instruktor strzelectwa online

Strzelcy na treningu strzelają do tarcz z różnych odległości, a także prowadzą ogień np. z wnętrza pojazdu. Nie istnieją również ograniczenia pod kątem sprzętu – musi być ono dobrane adekwatnie do danej sytuacji i przede wszystkim cechować się wysoką skutecznością. Strzelectwo bojowe różni się od strzelectwa sportowego także wyposażeniem, które ma m.in.:

  • ułatwiać komunikację z innymi członkami (np. zestawy łączności),
  • ochronić najważniejsze punkty (np. hełmy i kamizelki),
  • zwiększyć skuteczność oddawanych strzałów (np. specjalne lunety).

Instruktor strzelectwa bojowego – kto może nim zostać?

Strzelectwo bojowe również może być rozpatrywane w kategorii sportu, dlatego aspirujący instruktor strzelectwa może zdobyć niezwykle przydatną wiedzę i umiejętności do prowadzenia zajęć zapisując się na instruktorski kurs sportowy przygotowany przez PAKiS.

Dopracowany i bogaty w wiele niezwykle przydatnych zagadnień program kursu pozwala uczestnikom poznać nie tylko charakterystykę dyscypliny, jaką jest strzelectwo bojowe. Kursanci poznają również metody nauczania oraz kontroli strzelania w trzech postawach – leżącej, klęczącej i stojącej. Część ogólna uzupełnia wiedzę aspirujących instruktorów na temat anatomii, biomechaniki oraz fizjologii wysiłku. Program porusza również aspekty diety oraz żywienia w sporcie.

Kurs Instruktora Strzelectwa Bojowego można zrealizować w 100% online, dzięki czemu kursanci mogą zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędną do podjęcia pracy o takim charakterze bez wychodzenia z domu.