Czy wszyscy instruktorzy tańca mają takie samo wykształcenie?

instruktorzy tańca - kurs online

Historia tańca sięga kilku tysięcy lat p.n.e., a dowody pierwszych tego typu aktywności znajdują się na odnalezionych przez archeologów malowidłach. Początkowo towarzyszył ludzkości w wielu istotnych momentach życia i był ściśle połączony z tradycyjnymi rytuałami plemion. Dziś taniec nie tylko jest jednym z rodzajów sztuki, który pozwala wyrażać emocje i być elementem różnych spektakli czy musicali. Taniec to obecnie również jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej, która pozwala osiągać również sukcesy o charakterze sportowym. Instruktorzy tańca czuwają nie tylko nad prawidłowym wykonywaniem kroków w choreografii, ale również dbają o aspekty techniczne czy ekspresyjne swoich uczniów. Co trzeba zrobić, aby zostać instruktorem tańca?

Na czym polega praca instruktora tańca?

Zadaniem instruktorów tańca jest nauka różnych stylów, opracowywanie układów tanecznych, dobieranie rodzaju muzyki czy współpraca z choreografem.

Osoba zatrudniona na tym stanowisku powala opanować podopiecznym takie style, jak np.:

  • balet,
  • taniec towarzyski, współczesny, ludowy,
  • hip-hop,
  • jazz,
  • street dance.

Praca instruktorów tańca polega na prowadzeniu zajęć tanecznych dla różnych grup – zarówno pod kątem płci, wieku, jak również stanu zdrowia. Udzielane lekcje przybierają formę w zależności od stylu tańca. Mogą być to więc zajęcia dla grupy tańczącej pojedynczo bądź w parach.

Instruktor tańca – przede wszystkim kontakt z podopiecznymi

Uczestnicy zajęć tanecznych opanowują różne figury dzięki właściwym objaśnieniom i demonstracji prowadzącego. Z tego względu najważniejszą cechą dobrego instruktora jest komunikatywność, ponieważ zajęcia powinny opierać się na zasadach dobrowolności i bezkonfliktowości. Zadaniem instruktorów tańca jest bardzo często przekonanie podopiecznych do zmiany nawyków ruchowych, a także dotychczasowych zachowań.

Ścieżki kariery instruktorów tańca

Aby zajęcia były dla uczestników efektywne, muszą być prowadzone przez instruktora, który sam dobrze umie tańczyć i posiada wszechstronną wiedzę na jego temat. Kluczowymi elementami w tym zawodzie jest nie tylko zaangażowanie, ale talent i predyspozycje.

kurs online - instruktor tańca

Bardzo często instruktorami tańca zostają osoby, które podejmują decyzję o poprowadzeniu swojej ścieżki zawodowej w tym kierunku na dość wczesnym etapie. Pasjonaci tańca, którzy dostrzegli swój potencjał w momencie wybierania kolejnych etapów edukacji, często decydują się na szkoły artystyczne bądź baletowe. Po ich ukończeniu często kontynuują naukę na studiach wyższych wybierając kierunki związane ze sztuką czy tańcem, gdzie zdobywają praktyczną i teoretyczną wiedzę pozwalającą rozwijać się jako tancerz lub instruktor tańca.

Kiedy przydatny okazuje się kurs? – instruktor tańca bez studiów

Choć taniec jest skomplikowaną formą aktywności ruchowej, bardzo często przyswajany jest z dużą łatwością przez osoby, które nie potrzebują wieloletniej nauki w specjalnej szkole. Co w przypadku, gdy kandydat na instruktora tańca odkryje w sobie predyspozycje do nauczania innych nie posiadając studiów czy wykształcenia kierunkowego?

Kurs instruktora tańca online

Z pomocą przychodzi wówczas Kurs Instruktora Tańca oferowany przez Polską Akademię Kultury i Sportu, którego ukończenie pozwala absolwentowi podjąć legalne zatrudnienie w różnego rodzaju ośrodkach kultury i sportu czy klubach komercyjnych.

Dopracowany program został podzielony na dwie części. Ogólna pozwala poznać podstawy anatomii, wysiłku fizycznego czy rolę żywienia i dietetyki w sporcie. Z kolei część specjalistyczna przygotowuje kursanta z zagadnień bezpośrednio związanych z tańcem. Poznaje on m.in. teorię i technikę najpopularniejszych stylów tanecznych, a także jego historię i rozwój w poszczególnych okresach.

Ile zarabia instruktor tańca?

Wysokość wynagrodzenia instruktorów tańca jest trudna do oszacowania ze względu na bardzo wiele czynników, które wpływają na miesięczną pensję. Uzależniona jest ona m.in. od:

  • stażu,
  • miejscowości,
  • formy zatrudnienia i rozliczania,
  • ilości godzin zajęć,
  • wielkości i renomy klubu bądź ośrodka sportowego.

Na to, ile zarabiają instruktorzy tańca wpływa również posiadane wykształcenie i zrealizowane kursy. Więcej informacji na temat oferty PAKiS znajduje się na: https://pakis.pl/kursy/64.