Zaktualizowano dnia 27 kwietnia 2021
Cross Training to coś więcej niż sztampowe ćwiczenia obwodowe i cyrkowe akrobacje. Innowacyjnego treningu nie tworzą tu maszyny, czy suplementy o podejrzanym pochodzeniu. CT to przede wszystkim społeczność. To ludzie, którzy wspólnie motywują się do przekraczania swoich fizycznych barier. Ich bogiem przez kilkadziesiąt minut treningu jest elektroniczny zegar ścienny, który mówi im kiedy mogą zakończyć fazę ćwiczeń. Główną stawką w grze nie jest rozwój bicepsu, poszerzenie klaty, czy dumne prężenie mięśni przed całą grupą. Wszyscy uczestnicy tego typu zajęć wyznają jedną zasadę. Na salę ćwiczeń przychodzi się po to, by wspólnie doskonalić swoją sprawność, a rozwój mięśni jest tylko bonusem. W zajęciach CT mogą uczestniczyć kobiety i mężczyźni. Nawet osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia ze sportem, bez przeszkód będą mogły zacząć naukę i przystąpić do ćwiczeń. Program ćwiczeń uwzględnia stopień zaawansowania i umiejętności przybyłych na salę. Istnieje więc kilka poziomów grup, w których każdy może rozpocząć swoją przygodę z Cross Training’iem.
Filarem zajęć CT jest kwalifikowany instruktor sportu. Ma on za zadanie wprowadzić uczestników zajęć w nowy system treningu opartego na ćwiczeniach funkcjonalnych. Zaliczają się do nich: podnoszenie ciężarów, ćwiczenia wydolnościowe oraz gimnastyka. Instruktor musi być dobrym teoretykiem i specjalistą od praktycznego wykorzystania wiedzy. Dobiera on bowiem zestawy ćwiczeń, które mają angażować wszystkie partie ciała podczas jednego treningu. Znajomość anatomii ludzkiej będzie więc podstawą jego pracy. Klienci przystępujący do zajęć oddają swoje zdrowie w ręce instruktora, dlatego oprócz posiadanego certyfikatu instruktora Cross Training’u powinien posiadać całkiem spore doświadczenie w tematyce sportu, m.in. w fitnessie, pracy z wolnymi ciężarami i w ćwiczeniach gimnastycznych. Niepoprawnie wykonywane ćwiczenia prowadzić mogą do kontuzji i zwyrodnień ciała, a tego jego podopieczni nie zamawiali. Zajęcia mają służyć promocji zdrowia, aktywnego trybu życia oraz być odskocznią od codziennych obowiązków. Ważnym elementem treningu jest samorealizacja kursantów. Osiąganie wyższej sprawności ciała jest rezultatem wytrwałości i woli walki. W przypadku Cross Training’u do treningu trzeba dwojga, a nawet całej grupy. Bojownicze nastawienie i barbarzyńskie okrzyki są tu na porządku dziennym. Indywidualna motywacja nie sprawdza się tak dobrze, jak kilkunastoosobowa grupa wsparcia, na czele której jest mentor będący zarówno ojcem i matką. Pielęgnuje on swoich uczniów, dba o ich zdrowie, ale także nie pozwoli im się poddać aż do zakończenia treningu. Przykładny instruktor CT łączy w sobie cechy typowego koszarowca i biurokraty. W chwili, gdy uczestnicy własnym potem podpiszą cyrograf nie ma odwrotu. Instruktor ma za zadanie zabijać zalęgające się w podopiecznych lenistwo i budować odpowiednie warunki do wspólnego wyznaczania coraz to trudniejszych wyzwań.
Instruktor nie może również zapomnieć o liczbach. Jego bezpieczeństwo finansowe zależy od tego ile osób uczęszcza na jego zajęcia. Średnio za jedną godzinę lekcyjną instruktor Cross Training inkasuje od 50 do kilkuset złotych. Dużą rolę odgrywa tu renoma instruktora i standardu boxu w jakim odbywają się zajęcia. Zarobki instruktorów wzrastają z każdym kolejnym rokiem, gdyż w Polsce ta dyscyplina sportowa dopiero zaczyna nabierać rozpędu. Wielu z amatorów sportu przerzuca się bowiem na bardziej dynamiczne zajęcia. CT oferuje dużo więcej niż siłownie. Osoby, które wykupują karnet na siłownie płacą jedynie za możliwość korzystania ze sprzętu, a Cross Training umożliwia bezpośredni kontakt z instruktorem, który pokazuje jak ćwiczyć, pilnuje techniki i kolokwialnie mówiąc, motywuje do wypruwania z siebie ostatnich żył.
Cross Training jest na tyle specyficzną dyscypliną, że do uprawiania jej są potrzebne osobne sale, odpowiednie zaplecze techniczne i kompetentni nauczyciele. W miarę upływu czasu sport ten będzie coraz bardziej zahaczał o przestrzeń biznesową i należy podkreślić, że jest to zjawisko korzystne zarówno dla producentów sprzętu, developerów i kwalifikowanych instruktorów. Cross Training wyrasta na miano zdrowego kultu, który spełnia potrzeby ówczesnych pasjonatów sportu.