Trening ciała i umysłu.

Zapisanie się na kurs instruktora jogi to poważny krok w kierunku doskonalenia umiejętności i przygotowania się do samodzielnego prowadzenia zajęć. Jeżeli joga znajduje się w kręgu twoich zainteresowań i widzisz się w roli nauczyciela, zapoznaj się wpierw z czym wiąże się ten specyficzny zawód, gdyż indywidualne praktykowanie, a nauczanie osób to dwie różne sprawy.

Joga jest dosyć specyficzną dyscypliną, jeśli w ogóle można ją tak definiować. Łączy w sobie techniki ruchowe i odrębną filozofię życia. Przejawia się różnymi formami aktywności. Od zwykłych ćwiczeń, którymi są asany, nauką oddychania przeponą, aż do osiągania stanów podświadomości. Chcąc specjalizować się w danym jej rodzaju należy przedtem opanować ogólne zasady dotyczące prawidłowego wykonywania ćwiczeń. Wiedza teoretyczna i wcześniej zdobyte doświadczenie są niezbędne, aby móc zacząć uczyć innych.

Pasja może wyznaczyć kierunek przyszłego zawodu, ale w obliczu ważnych życiowych decyzji trzeba poznać wady i zalety tej pracy. Praca z ludźmi – a tu trzeba podkreślić, że będziesz mieć kontakt z bardzo różnymi osobliwościami – może wywołać u nauczycieli niechęć do dzielenia się swoją wiedzą. Osoby bowiem uczęszczające na zajęcia przychodzą z różnych powodów. Niektórzy traktują to jako swoje hobby, to najlepsza kategoria klientów, gdyż od razu znajdziesz z nimi wspólny język. Gdy jednak trafi ci się ktoś, kto nie rozumie o co w tym chodzi, będzie sceptycznie nastawiony do twoich metod nauczania. W tej pracy ważne jest to, aby lubić przebywać z innymi, rozmawiać i jednocześnie słuchać. Z każdym klientem należy postępować indywidualnie. Choć większość zajęć to lekcje grupowe, instruktor powinien potrafić dobierać odpowiednie techniki ćwiczeń uwzględniając przy tym poziom fizyczny i mentalny swoich klientów. Przed zapisaniem się na kurs warto udać się na zajęcia jogi do innego instruktora i w sposób empiryczny, od podszewki sprawdzić z jakimi obowiązkami wiąże się praca instruktora jogi. W tym czasie poświęć całą uwagę instruktorowi. To w jaki sposób przemawia do grupy, kontroluje ją, jak dobiera pozycje i przechodzi z jednej asany do drugiej. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, abyś odszukał/a dobrego instruktora, bo nieodpowiedni zniechęci cię do uprawiania jogi.

Załóżmy, że podjęłaś/podjąłeś właściwą decyzję i chcesz poprowadzić swoje pierwsze grupowe zajęcia. Jeśli rozpoczynasz pracę w ośrodkach rekreacyjnych lub innych obiektach sportowych twoim zadaniem jest pozyskiwanie coraz większego grona klientów. Oni będą „opłacać” twoje rachunki i inne potrzeby. Budowanie bazy klientów jest priorytetem. Musisz się skupić na jakości zajęć i zadowoleniu swoich klientów, a dzięki temu przyprowadzą swoich znajomych. Drugą skuteczną techniką marketingową jest wykorzystanie mediów społecznościowych, stworzenie fanpage’a, dodawanie interesujących wpisów i monitorowanie internetowej aktywności osób odwiedzających stronę. Instruktor jogi musi dzielić swoje obowiązki na organizację zajęć z klientami oraz pracę biurową.

Pewnie zastanawiacie się, czy warto inwestować swój czas i pieniądze w ukończenie kursu instruktora jogi. Prawda jest taka, że bez posiadania ważnego certyfikatu nie ma sensu kłopotać sobie tym głowy. Klienci korzystają z usług wyłącznie kwalifikowanych instruktorów oraz tych zakontraktowanych w dobrych klubach. Czy chcesz założyć swój biznes lub zawrzeć umowę z pracodawcą, bez legitymacji instruktorskiej możesz zapomnieć o wielkiej karierze. Joga to zarówno pasja i interes. Jedno i drugie jest tak samo ważne. Ukończenie kursu będzie z pożytkiem dla ciebie i przyszłej pracy, gdyż certyfikat uwiarygodnia twoje umiejętności oraz wiedzę. Tym bardziej, że pieniądze przeznaczone na kurs mogą zwrócić się w ciągu 1-2 miesięcy zajęć. Instruktorzy jogi posiadający stałych klientów potrafią zarobić na jednej godzinie lekcyjnej 30-100 zł. Jest to szeroka granica, gdyż wszystko zależy od wielkości grupy, z którą przeprowadza się zajęcia. Oferuje się również wszelkiego rodzaju karnety miesięczne, które pozwalają utrzymać klientów na dłuższy okres i zapewniają płynność finansową. Jeśli interesujesz się jogą i chciałabyś/chciałbyś na tym zarabiać, cóż… Spiesz się ze swoją decyzją, bo konkurencja rośnie każdego dnia. W momencie kiedy czytasz ten artykuł, ktoś inny odbiera przepustkę otwierającą wrota do opłacalnego biznesu.