Dogoterapia dla dzieci – poznaj wskazania tej formy leczenia

dogoterapia

Nie od dziś wiadomo, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Bez względu na rasę, wiek czy miejsce pochodzenia, to właśnie te zwierzęta są wybierane najchętniej przez Polaków. Jak się okazuje, czworonogi mogą być nie tylko świetnym towarzyszem zabaw, ale również mogą być partnerem podczas specjalnej terapii, zwanej dogoterapią oraz kynoterapią. Zajęcia te są popularne od wielu lat na całym świecie, jednak dopiero od niedawna stały się chętnie wykorzystywane w trakcie leczenia m.in. dzieci z zespołem Downa, czy też zaburzeń mowy. Taka forma leczenia musi być jednak przeprowadzana przez kompetentną osobę o odpowiednich kwalifikacjach.

Czym jest dogoterapia?

Animaloterapia jest formą terapii z pomocą zwierząt, które pozytywnie wpływają na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. Jej klasyfikacja została dokonana na podstawie rodzajów gatunku zwierząt, które są wykorzystywane podczas rehabilitacji. Dogoterapia jest więc terapią kontaktową, która odbywa się w obecności specjalnie wyszkolonego psa oraz terapeuty posiadającego odpowiedzią wiedzę oraz kompetencje.

Wzmianki o leczeniu przy pomocy różnych gatunków zwierząt zauważono już w IX wieku w belgijskim ośrodku dla osób niepełnosprawnych, gdzie zwierzęta brały udział w naturalnej terapii. Dogoterapia na dobre rozwinęła się jednak dopiero w 1964 r., kiedy amerykański psychiatra Boris Levinson dostrzegł łatwość w nawiązywaniu relacji między dziećmi autystycznymi a psami. Naukowiec rozpoczął badania z własnym psem, po czym opublikował badania w autorskim artykule na temat wykorzystywania zwierząt w terapii. Bardzo ważne badania przeprowadzono w 1981 r. australijskim domu opieki. Osoby z grupy kontrolnej zamieszkały przez pół roku z psem i po tym czasie zaobserwowano, że osoby te są bardziej radosne i wykazują większą chęć nawiązywania kontaktów społecznych. W naszym kraju Dogoterapia stosowana jest od początku lat 80., a w 2004 powołany został Polski Związek Dogoterapii.

dogoterapia

Dla kogo dogoterapia?

Pozytywne właściwości dogoterapii sprawiają, że jest to świetna forma rehabilitacji szczególnie dla:

  • chorych na schizofrenię,
  • osób upośledzonych umysłowo,
  • dzieci z porażeniem mózgowym,
  • osób z artretyzmem,
  • osób z zanikiem mięśniowym,
  • osób niedowidzących lub niedosłyszących,
  • osób z zespołem Downa.

Dogoterapeuta – kto to?

Dogoterapeuta jest osobą, która posiada odpowiednie przygotowanie merytoryczne oraz praktyczne. Prowadzi różnego rodzaju formy dla dzieci, dorosłych i młodzieży o różnym stopniu niepełnosprawności. Dogoterapeuta może prowadzić takie zajęcia w szpitalach, ośrodkach opieki, przedszkolach czy szkołach. W terapii wykorzystuje specjalnie wyszkolonego psa, który pomaga poprawić kondycję pacjenta pod względem fizycznym, emocjonalnym, poznawczym oraz społecznym.

Psy terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych o różnych niepełnosprawnościach to zazwyczaj rasy stróżujące i obronne. Wyklucza się psy o bojowym nastawieniu. Z tego względu najczęściej w tego typu terapiach biorą udział psy Golden Retriever, Labrador Retiever czy Cavalier King Charles Spaniel.

Dogoterapia – uprawnienia

Aby prowadzić terapię z udziałem psa, należy posiadać odpowiednie uprawnienia. Osoby, które aspirują do podjęcia zatrudnienia jako dogoterapeuta mogą w tym celu zrealizować Kurs Instruktora Dogoterapii oferowany przez Polską Akademię Kultury i Sportu. Jego realizacja pozwoli kursantom na prowadzenie m.in. zajęć dogoterapeutycznych, a także różnych form terapii oraz zajęć z udziałem psa dla dzieci, młodzieży czy osób dorosłych. Więcej informacji znajdziesz na stronie Dogoterapia kurs.