Czas potrzebny na regenerację i powrót do optymalnej kondycji jest dla każdego sportowca na wagę złota. Nic więc dziwnego, że metoda leczenia wykorzystująca elektryczne impulsy do stymulacji mięśni i nerwów zyskała w ostatnich latach na popularności. W jaki sposób elektroterapia dla sportowców przynosi ulgę w bólu i wspomaga proces rehabilitacji? Poznaj tę skuteczną metodę!
Elektroterapia – co to jest?
Aktualnie zarówno amatorzy różnych dyscyplin sportowych, jak również profesjonalni sportowcy korzystają z elektroterapii. Co to jest? Według oficjalnej definicji to dział fizykoterapii (lecznictwa fizykalnego), a także metoda leczenia, która wykorzystuje elektryczne prądy do stymulacji mięśni i nerwów. Takie pobudzanie przyczynia się do leczenia oraz rehabilitacji różnego rodzaju schorzeń, z którymi zmagają się sportowcy – schorzeń kręgosłupa czy napięć mięśniowych.
Elektroterapia – na czym polega?
Jeśli zastanawiasz się w kontekście elektroterapii, na czym polega ta metoda, musisz wiedzieć, że wykorzystuje się w niej przede wszystkim prąd stały, a także prądy impulsowe o niewielkiej częstotliwości. Sercem całego procesu są specjalne urządzenia elektroterapeutyczne, dzięki którym można dobrać odpowiednie parametry. Na ciele pacjenta umieszcza się elektrody przepuszczające prąd. Są to zabiegi całkowicie bezpieczne i dość krótkie – trwają z reguły od kilku do kilkunastu minut.
TENS, EMS oraz IF, czyli popularne rodzaje elektroterapii
Dzięki możliwościom różnych urządzeń, a także dokładnej diagnostyce pacjenta, można dostosować rodzaj elektroterapii do konkretnego schorzenia. Istnieją trzy popularne metody w stymulacji za pomocą prądu.
TENS
Jest to metoda terapii, podczas której wysyłane są do zakończeń nerwów czuciowych impulsy elektryczne docierające do bodźców bólowych w mózgu. Zastosowanie prądu o niskich częstotliwościach (od 1 do 120 Hz) pomaga w walce z:
- bólami kręgosłupa, mięśni i stawów,
- bólami pooperacyjnymi,
- chorobami zwyrodnieniowymi stawów.
EMS
Na podobnej zasadzie działa EMS, czyli elektryczna stymulacja mięśni, która może być stosowana zarówno przez fizjoterapeutów, jak również trenerów personalnych. Do elektrostymulacji wykorzystuje się węglowe elektrody z silikonowym podkładem, które stymulują niesprawne i uszkodzone mięśnie, w tym przede wszystkim włókna nerwowe. Dzięki temu można poprawić krążenie, wymianę metaboliczną oraz uwolnić szkodliwe produkty przemiany materii. EMS pomaga w przywróceniu funkcji mięśniowej po kontuzjach, zwiększa siłę, przyspiesza regenerację oraz wytrzymałość mięśni bez dodatkowego obciążenia stawów.
INF
W odróżnieniu do poprzednich metod, interferencyjna stymulacja wnika w głębsze warstwy tkanek (kości, tłuszcz, skórę) i tylko w niedużym stopniu stymuluje nerwy czuciowe, a także nerwy ruchowe. Wykorzystanie dwóch źródeł prądu o średniej częstotliwości pozwala redukować ból i poprawić przepływ krwi w głębszych warstwach tkanki. W sporcie używa się tej metody do leczenia głębokich urazów mięśniowych czy kontuzji ścięgien.
Przeciwwskazania do elektroterapii
Z odnowy biologicznej korzysta coraz większa grupa sportowców, a wielu z nich trenuje pomimo pewnych ograniczeń. Z tego względu nie wszyscy kwalifikują się do elektroterapii – przede wszystkim mowa o kobietach w ciąży, a także osobach z:
- chorobami serca,
- nowotworem,
- uszkodzoną skórą,
- rozrusznikami serca lub innymi urządzeniami elektronicznymi.
Zostań instruktorem odnowy biologicznej – zapisz się na kurs
Jeśli chcesz zostać specjalistą, który z wykorzystaniem różnych zabiegów – w tym elektroterapii – poprawić stan zdrowia oraz samopoczucie klientów, zapisz się na Kurs Instruktora Odnowy Biologicznej online i zdobądź niezbędne przygotowanie do pracy.
W trakcie kursu poznasz również inne metody fizykoterapii:
- krioterapię,
- ciepłolecznictwo,
- światłolecznictwo,
- hydroterapię.
Po ukończeniu kursu otrzymasz dokumentację zgodną z wymogami MEiN, a także certyfikat – zarówno w języku polskim, jak i angielskim.