Elektroterapia dla sportowców – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

kurs odnowy biologicznej

Czas potrzebny na regenerację i powrót do optymalnej kondycji jest dla każdego sportowca na wagę złota. Nic więc dziwnego, że metoda leczenia wykorzystująca elektryczne impulsy do stymulacji mięśni i nerwów zyskała w ostatnich latach na popularności. W jaki sposób elektroterapia dla sportowców przynosi ulgę w bólu i wspomaga proces rehabilitacji? Poznaj tę skuteczną metodę!

Elektroterapia – co to jest?

Aktualnie zarówno amatorzy różnych dyscyplin sportowych, jak również profesjonalni sportowcy korzystają z elektroterapii. Co to jest? Według oficjalnej definicji to dział fizykoterapii (lecznictwa fizykalnego), a także metoda leczenia, która wykorzystuje elektryczne prądy do stymulacji mięśni i nerwów. Takie pobudzanie przyczynia się do leczenia oraz rehabilitacji różnego rodzaju schorzeń, z którymi zmagają się sportowcy – schorzeń kręgosłupa czy napięć mięśniowych.

Elektroterapia – na czym polega?

Jeśli zastanawiasz się w kontekście elektroterapii, na czym polega ta metoda, musisz wiedzieć, że wykorzystuje się w niej przede wszystkim prąd stały, a także prądy impulsowe o niewielkiej częstotliwości. Sercem całego procesu są specjalne urządzenia elektroterapeutyczne, dzięki którym można dobrać odpowiednie parametry. Na ciele pacjenta umieszcza się elektrody przepuszczające prąd. Są to zabiegi całkowicie bezpieczne i dość krótkie – trwają z reguły od kilku do kilkunastu minut.

CHCESZ POZNAĆ SKUTECZNE I NOWOCZESNE METODY ODNOWY BIOLOGICZNEJ? ZAPISZ SIĘ NA KURS ONLINE I ZDOBĄDŹ NIEZBĘDNE PRZYGOTOWANIE

TENS, EMS oraz IF, czyli popularne rodzaje elektroterapii

Dzięki możliwościom różnych urządzeń, a także dokładnej diagnostyce pacjenta, można dostosować rodzaj elektroterapii do konkretnego schorzenia. Istnieją trzy popularne metody w stymulacji za pomocą prądu.

TENS

Jest to metoda terapii, podczas której wysyłane są do zakończeń nerwów czuciowych impulsy elektryczne docierające do bodźców bólowych w mózgu. Zastosowanie prądu o niskich częstotliwościach (od 1 do 120 Hz) pomaga w walce z:

 • bólami kręgosłupa, mięśni i stawów,
 • bólami pooperacyjnymi,
 • chorobami zwyrodnieniowymi stawów.

EMS

Na podobnej zasadzie działa EMS, czyli elektryczna stymulacja mięśni, która może być stosowana zarówno przez fizjoterapeutów, jak również trenerów personalnych. Do elektrostymulacji wykorzystuje się węglowe elektrody z silikonowym podkładem, które stymulują niesprawne i uszkodzone mięśnie, w tym przede wszystkim włókna nerwowe. Dzięki temu można poprawić krążenie, wymianę metaboliczną oraz uwolnić szkodliwe produkty przemiany materii. EMS pomaga w przywróceniu funkcji mięśniowej po kontuzjach, zwiększa siłę, przyspiesza regenerację oraz wytrzymałość mięśni bez dodatkowego obciążenia stawów.

INF

W odróżnieniu do poprzednich metod, interferencyjna stymulacja wnika w głębsze warstwy tkanek (kości, tłuszcz, skórę) i tylko w niedużym stopniu stymuluje nerwy czuciowe, a także nerwy ruchowe. Wykorzystanie dwóch źródeł prądu o średniej częstotliwości pozwala redukować ból i poprawić przepływ krwi w głębszych warstwach tkanki. W sporcie używa się tej metody do leczenia głębokich urazów mięśniowych czy kontuzji ścięgien.

elektroterapia dla sportowców

Przeciwwskazania do elektroterapii

Z odnowy biologicznej korzysta coraz większa grupa sportowców, a wielu z nich trenuje pomimo pewnych ograniczeń. Z tego względu nie wszyscy kwalifikują się do elektroterapii – przede wszystkim mowa o kobietach w ciąży, a także osobach z:

 • chorobami serca,
 • nowotworem,
 • uszkodzoną skórą,
 • rozrusznikami serca lub innymi urządzeniami elektronicznymi.

Zostań instruktorem odnowy biologicznej – zapisz się na kurs

Jeśli chcesz zostać specjalistą, który z wykorzystaniem różnych zabiegów – w tym elektroterapii – poprawić stan zdrowia oraz samopoczucie klientów, zapisz się na Kurs Instruktora Odnowy Biologicznej online i zdobądź niezbędne przygotowanie do pracy.

W trakcie kursu poznasz również inne metody fizykoterapii:

 • krioterapię,
 • ciepłolecznictwo,
 • światłolecznictwo,
 • hydroterapię.

Po ukończeniu kursu otrzymasz dokumentację zgodną z wymogami MEiN, a także certyfikat – zarówno w języku polskim, jak i angielskim.