Elementarne części sportowca, cz.2. Poczucie szczęścia to solidna podstawa pracy sportowca.

Osiąganie zwycięstwa to droga przez ciężkie treningi i wyrzeczenia To samoistna wiara we własne możliwości. Duży wpływ na hołubienie sportu ma wzajemne przenikanie się sfery osobistej oraz zawodowej. Jeśli sportowiec nie czuje się zrealizowany w przestrzeni prywatnej, to nie będzie mógł przeskoczyć kolejnych szczebli trudności.

Poprzednim razem powiedzieliśmy sobie, że na jakość życia wpływają kontakty międzyludzkie i najbliższe otoczenie. Utrwalanie silnych więzi między ludźmi jest naturalną metodą uzdrawiania duszy. Poziom socjalizacji życia warunkuje świadomość bycia częścią większego systemu społecznego, a to z kolei zaspokaja pierwotne potrzeby bycia z kimś, dla kogoś i wykonywania czynności, które nie ograniczają się do egoistycznych pobudek. W sporcie chodzi o to, by nadać jemu sens poprzez wyznaczanie granic wytrzymałości, osiąganie nowych rekordów i wspólne przeżywanie zwycięstw i porażek. Zanim jednak dojdzie się do fazy pełnego zaangażowania trzeba zaprojektować swoją prywatną przestrzeń. Tutaj wymienimy sobie ostatnie najważniejsze elementy:

1. Uprawiany sport może wynikać z zainteresowań, ale także z wykonywanej pracy. Jeśli twoja kariera sportowa jest stricte związana z jakąś sportową dyscypliną nie możesz zapomnieć o czasie wolnym od ćwiczeń i treningów. Nie tylko ze względu na to, że ciało wymaga odpoczynku. Reakcje zachodzą także w mózgu, a ten potrzebuje od czasu do czasu oderwać myśli od powtarzających się dynamicznych aktywności ruchowych. Sport może dostarczać odpowiedniej dawki szczęścia, ale musisz zadbać także o rozwój psychiczny. To może być naprawdę wszystko, m.in.: czytanie książek, oglądanie filmów, malowanie. Zasada jest taka sama jak z rozwijaniem mięśni. Musisz mieć styczność z innymi bodźcami, byś nie popadł/a w rutynę życia. Tylko pamiętaj o tym, by sprawiało ci to przyjemność.

2. Na koniec krótko i zwięźle. Trzeba myśleć pozytywnie, bo bez tego zabraknie wewnętrznej energii do uprawiania sportu. Jeśli uważasz, że Ziemia to złe miejsce do życia to jak najszybciej zmień swoją postawę. Skupiaj się na rzeczach, które mają dla ciebie sens. Nikt za ciebie nie naprawi świata, a dzięki tobie może stać się lepszym miejscem do życia.