Hipoterapia to działania terapeutyczne przy udziale konia. Stosowana jest u ludzi w każdym wieku – zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych, którzy wymagają wsparcia terapeutycznego przy różnego rodzaju chorobach lub niepełnosprawnościach. Czym dokładnie jest i na czym polega konna terapia?
Terapia z koniem – na czym polega?
Hipoterapia do rodzaj zajęć terapeutyczno-rehabilitacyjnych, podczas których pacjenci doświadczają kontaktu ze zwierzęciem – koniem, który jest specjalnie przygotowany to takich zajęć. Działania z tym związane stymulują zarówno fizycznie, jak i psychicznie, emocjonalnie i poznawczo. Dzięki temu można poprawić postawę ciała lub wypracować prawidłowy wzorzec chodzenia – podczas jazdy aktywizuje się wiele grup mięśni, co sprzyja likwidacji napięć i wymusza – w sposób przyjemny – prawidłową postawę. Ruch i kołysanie konia podczas przejażdżki stymuluje również pracę narządów wewnętrznych poprawiając ich funkcjonowanie, co bezpośrednio wpływa na działanie całego organizmu.
Najważniejszą jednak korzyścią, jaką wynoszą pacjenci podczas terapii z koniem jest ta, która wpływa na ich psychikę. Koń jako terapeuta to przykład nie tylko terapii ruchowej – to także wieloprofilowe oddziaływanie na zmysły, umysł i poczucie własnej wartości. Pomaga zwalczać lęki, uczy nawiązywać więzi, relaksuje; dostarcza wielu doznań zarówno podczas przejażdżki, jak i samego dotyku czy głaskania zwierzęcia.
Jak wyglądają zajęcia z hipoterapii?
Rodzaj zajęć dostosowany jest do możliwości pacjenta, i może przybrać formę terapii tylko kontaktu z koniem lub również ćwiczeń, które są przeprowadzane bezpośrednio na jego grzbiecie. Na początku pacjent zapoznaje się ze zwierzęciem – jest to etap nawiązywania więzi i często przełamywania lęku – konie to duże stworzenia, które na początku mogą przerażać – szczególnie małych pacjentów. Konia można pogłaskać, nakarmić, pomóc przy założeniu uprzęży – kształtuje to również samodzielność i wzmacnia poczucie własnej wartości.
Gdy stan pacjenta na to pozwala, wtedy dosiada konia. Jeżeli nie jest możliwe samodzielne utrzymanie się na koniu, terapeuta dosiada konia razem z pacjentem, utrzymując go w siodle i pomagając w dalszych czynnościach. Są to różnego rodzaju ćwiczenia ruchowe, które, zsynchronizowane z ruchem zwierzęcia, dobroczynnie wpływają na organizm. Są to nie tylko oddziaływania fizyczne – również sama przejażdżka dostarcza wielu pozytywnych wrażeń, co korzystnie wpływa na psychikę.
Konie, które uczestniczą w terapii, są do tego celu specjalnie wybrane – mają łagodne charaktery i nie są zbyt duże; są również specjalnie przygotowane do takiej formy zajęć. Samą hipoterapię prowadzi specjalista, który ukończył kurs hipoterapii, i we współpracy z lekarzem kontrolują proces rehabilitacyjno-terapeutyczny.
Dla kogo są zajęcia z hipoterapii?
Terapia końmi to rehabilitacja wieloprofilowa – ma więc szerokie grono odbiorców, w różnym wieku i o różnych potrzebach. Jeżeli pacjent nie jest uczulony na sierść i pot konia, nie ma również znacznej nadwagi czy zwichnięć w stawach biodrowych, hipoterapia może być doskonałą formą wspierającą podstawowe leczenie i rehabilitację. Po skierowaniu lekarskim, terapia konna jest wskazana dla osób:
-
- z porażeniem mózgowym,
- z zespołem Downa,
- ze stwardnieniem rozsianym,
- ze skoliozą, kręczem karku,
- z zaburzeniami nerwicowymi,
- z upośledzeniem umysłowym,
- z nadpobudliwością ruchową,
- z depresją,
- z autyzmem – konie wykazują wiele podobieństw w sposobie reagowania na bodźce;
Dzięki hipoterapii można skorygować wady postawy, wyeliminować przykurcze i pobudzać pracę narządów wewnętrznych. Dodatkowo relaksuje, aktywizuje, uczy i pobudza zmysły – wszystko to w atrakcyjnej, przyjaznej formie, która nigdy się nie nudzi.