Zaktualizowano dnia 18 sierpnia 2021
Im głębiej poznaje się jogę, tym lepiej jest się w stanie zrozumieć, że daje ona możliwość poznawania siebie nie tylko od strony ciała fizycznego, ale także psychiki. Dzięki jodze można popracować ze swoim umysłem, lękami, obawami i emocjami. Joga to praktyka indywidualna, a zajęcia grupowe służą wprowadzeniu w jogę osób niedoświadczonych tak, aby mogły rozwijać się w tym kierunku. Czy jednak na jodze można zarobić? Jak wygląda ścieżka rozwoju instruktora jogi? Czy szkolenie na instruktora jogi online daje wymagane uprawnienia i kompetencje?
Jak zostać instruktorem jogi?
Joga to niezwykle dopracowany, racjonalny i szczegółowy sposób pracy nad swoim ciałem. Z miesiąca na miesiąca zyskuje w Polsce coraz bardziej na popularności. Dla jednych to sposób na życie, a dla innych to sposób na zrelaksowanie się po ciężkim dniu. Praca jako instruktor jogi w regularnym i przewidywalnym układzie to bezpieczna, stała praca. Wielu trenerów jogi nie jest w stanie wyobrazić sobie siebie na standardowym etacie – cenią sobie elastyczność, którą daje im praca instruktora.
W tym zawodzie własna działalność realizowana zgodnie z własną wizją wydaje się najbardziej sensowną propozycją dla wkraczającego na własną ścieżkę nauczyciela jogi. Konkurencja w branży jest duża. Dodatkowo sytuację utrudnia fakt dobrze weryfikowalnego wykształcenia nauczycieli jogi. Ukończenie kursu instruktora tej dyscypliny to podstawa, aby móc prowadzić zajęcia indywidualne czy też grupowe. W jednym mieście mogą funkcjonować równolegle ośrodki z zaawansowaną praktyką jak i te dedykowane dla początkujących, więc możliwości zdobycia klientów.
Wydaje się, że dobrym biznesowym posunięciem w takiej sytuacji byłaby zmiana lokalizacji na taką, w której nie ma wysokiej konkurencyjności. Choć to i tak realizuje się poprzez częste organizacje sesji wyjazdowych – w kraju czy też za granicą. Nauczanie w ramach warsztatów gościnnych, zapraszanie praktykujących miłośników jogi z całego kraju na wszelkiego rodzaju warsztaty tematyczne prowadzone przez siebie lub przez innych, zaproszonych nauczycieli bywa dość często praktykowanym trendem i szansą na dodatkowy zarobek.
Instruktor jogi powinien nie tylko planować swój rozwój w kierunku praktykowania tej dyscypliny, ale także musi powiązać swoje umiejętności z wieloma innymi dziedzinami. Warsztaty rozwoju osobistego – techniki świadomej pracy nad własnym ciałem, liczne dodatkowe spotkania ze sztuką. Umiejętność motywacji, poznania anatomii człowieka, a także wejście w sferę psychologii, to kolejne cechy instruktora jogi pozwalające na zwiększenie swojego wynagrodzenia. Posiadając takie doświadczenie można szukać angażu w przypadku prowadzenia regularnych zajęć i sesji warsztatowych dla np. pacjentów chorych na raka. Instruktor jogi powinien podejmować wiele niekonwencjonalnych inicjatyw, co posłuży zwiększeniu jego konkurencyjności na rynku pracy.
Prowadzenie własnej działalności to także koszty funkcjonowania m.in. wynajem lokalu, media, promocja, organizacja pracy, zatrudnienie innych nauczycieli jogi. W jednym miesiącu w dużych miastach Polski można spodziewać się frekwencji od 80 do 200 osób. Liczba zainteresowanych jest zależna od danego okresu w roku, rośnie jesienią i wiosną, a spada z nadejściem wakacji i okresu zimowego. Jogę może uprawiać każdy, choć przy niektórych schorzeniach wymagana jest konsultacja lekarska. Będąc nauczycielem jogi na samym początku nie zarabia się dużo. Należy sporo pracować, aby zdobyć zaufanie swoich pierwszych klientów i tym samym wyrobić sobie markę.
Zarobki instruktora jogi
Jeżeli jednak zdobędzie się odpowiednie doświadczenie i pracuje się dużo, to można liczyć na pensję około kilku tysięcy miesięcznie, w zależności od frekwencji na zajęciach. Godzina ćwiczeń z doświadczonym instruktorem jogi może kosztować nawet 100 złotych. W przypadku początkującego nauczyciela, stawka zaczyna się od 40 złotych. Najlepszą praktyką wydaje się być zachęcanie swoich klientów do systematycznego uczęszczania na zajęcia, ponieważ w tylko taki sposób uprawianie jogi przynosi korzyści. Wówczas można oferować możliwość wykupienia karnetu, który w zależności od zamożności klubu, wielkości miasta może kosztować w granicach od 130 złotych do 200 złotych. Jednak, aby osiągnąć odpowiedni pułap zarobków nauczyciel jogi musi mieć możliwość i chęć ciągłego rozwoju. Każde zajęcia to nauka, więc zawsze można wynieść z nich coś dla siebie. Praca instruktora jogi wymaga bycia kreatywnym, dzięki czemu można realizować swoje powołanie zawodowe. W końcu – w opinii wielu instruktorów jogi – jej praktykowanie to także sposób na życie.
Zachęcamy do sprawdzenia szkolenia na instruktora jogi z naszej oferty kursów online.