Instruktor łucznictwa zarobki. Ile zarabia instruktor łucznictwa?

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/213/kurs-instruktora-lucznictwa/src-blogŁucz

Łucznictwo to nie tylko łuk, cięciwa i strzała. To niegdyś najbardziej rozpowszechniona w polskich szkołach forma aktywności. Czy teraz możemy mówić o modzie na tę dyscyplinę sportu? Broń towarzysząca ludziom już od zarania dziejów i współcześnie kojarzona z Robin Hoodem i Wilhelmem Tellem może być prawdziwym magnesem przyciągającym osoby, które będą chciały skorzystać z usług instruktora łucznictwa. To równoznaczne ze zwiększonymi zarobkami.

Łucznictwo tak naprawdę jest łącznikiem historii ludzkiej cywilizacji. Służyło wcześniej do walki i polowań naszym przodkom. Wielu specjalistów uważa, że sam łuk to wynalazek równy kołu, czy umiejętności krzesania ognia. Jednak współcześnie łucznictwo stało się sportem, jednym z najciekawszych form aktywnego spędzania wolnego czasu. W Polsce rozwój tej dyscypliny nastąpił w dwudziestoleciu międzywojennym.

Za sprawą kapitana Mieczysława Fularskiego oraz porucznika Apoloniusza Zarychty umiejętność szkolenia z zakresu łucznictwa zawitała do naszego kraju. Póki co nadal na rynku pracy występuje bardzo duże zapotrzebowanie na instruktorów łucznictwa. Deficyt takich osób jest związany z tym, że łucznictwo w Polsce straciło nieco na popularności.

W Warszawie łucznictwo w okresie rozkwitu mogło być uprawiane w trzech obiektach oraz zgodnie z polityką ówczesnego państwa wraz ze wspomnianym strzelectwem było propagowane na poziomie szkół. Pod koniec lat dwudziestych dwudziestego wieku w Polsce działało blisko czterdzieści klubów i sekcji łuczniczych. Aktualnie dyscyplina ta cieszy się mniejszym zainteresowaniem. Nie da się jednak ukryć, że zapotrzebowanie na osoby, które ukończyły kurs instruktorski z zakresu łucznictwa jest duże w wielu innych miejscach niż kluby sportowe. Zwłaszcza w okresie letnim łucznictwo cieszy się sporym zainteresowaniem. Stale zwiększająca się popularność łucznictwa jest wówczas najbardziej widoczna.

Instruktor łucznictwa może liczyć na zatrudnienie w miejscach, placówkach kultury czy też rozrywki, gdzie np. turyści mogą spróbować swoich sił w kierowaniu strzały do celu. Pole manewru trenerzy mają bardzo duże, bo nie tylko muszą szkolić osoby, które uprawiają łucznictwo sportowe, ale też tradycyjne czy rekreacyjnie. Dyscyplinę tę może uprawiać praktycznie każdy, Polski Związek Łucznictwa zaleca szkolenie dzieci od lat dziesięciu. Często też organizatorzy wyjazdów integracyjnych decydują się na proponowanie pracownikom firm takiej formy rozrywki.

Choć wzrastająca popularność łucznictwa w Polsce wydaje się kusząca, to nie oznacza, że instruktorem może być praktycznie każdy. Trener powinien nieustannie kształcić się w tym kierunku oraz odświeżać systematycznie wiedzę, którą już posiada. Warto skorzystać ze stażów zagranicznych, które oferują nieco inną formę nauki niż to ma miejsce w Polsce. Zasięgnięcie porad instruktora łucznictwa w kraju, gdzie sport ten cieszy się większym zainteresowaniem może być cennym doświadczeniem, które można przełożyć na polski rynek.

Półtoragodzinny trening z doświadczonym trenerem może kosztować od 70 do 120 złotych. Klientom indywidualnym proponowany trening jest na trzech typach łuków – sportowym, bloczkowym i tradycyjnym. W przypadku wykorzystania tego drugiego, koszt lekcji jest większy i zaczyna się od 90 złotych. W zależności od obranego typu szkolenia często dwie lekcje pozwalają na indywidualne posługiwanie się sprzętem. Prowadzący zajęcia z łucznictwa często zachęcają swoich klientów do kupowania karnetów, ich cena w skali miesiąca to już od 150 złotych.

Łucznictwo jest znakomitym sposobem na aktywność dla każdego bez względu na wiek, zajęcia grupowe są mniej kosztowne, ale to nie oznacza, że dla instruktorów mniej opłacalne. Jednak trzeba tutaj popisać się wiedzą z zakresu pedagogiki, aby odpowiednio podejść do młodszego adepta łucznictwa. Instruktor powinien także być na bieżąco w dziedzinach sprzętowych i jego odpowiedniego zainteresowania. W tej materii ciągle zmienia się wiele, dlatego wciąż należy skupiać się na rozwijaniu swoich umiejętności.