Instruktor piłki siatkowej zarobki. Ile zarabia instruktor piłki siatkowej?

Zaktualizowano dnia 14 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/75/kurs-instruktora-pilki-siatkowej/src-BlogPSiat

Intensyfikacja popularności danego sportu jest często uzależniona od sukcesów reprezentacyjnych w danym kraju. W przypadku Polski najlepszym tego przypadkiem są sukcesy polskich siatkarzy. Po odniesieniu wielu zwycięstw przez Biało-Czerwonych wzrost popularności tą dyscypliną diametralnie wzrósł. Nie ma nic bardziej emocjonującego niż zmagania w sportach drużynowych. Wspólne zapracowanie o sukces jest uzależnione od trenera. Siatkówka rozgrywa się także w głowach, poprzez zastosowanie odpowiednich strategii, które musi przekazać swoim podopiecznym instruktor piłki siatkowej. Czy pracując w ten sposób można liczyć na wysokie zarobki?

Instruktor piłki siatkowej ma za zadanie nadać swoim zawodnikom odpowiednich umiejętności. Wychowuje ich, przyzwyczaja do samodzielnego myślenia. Umiejętność motywacji i wychowania to cecha, której oczekuje się od instruktora piłki siatkowej. W ten sposób wymaga się nie tylko umiejętności nabytych podczas kursu instruktorskiego. Konieczny jest stały rozwój, pogłębianie swojej wiedzy z wielu dziedzin nauki tj. psychologii, biologii i filozofii. Trening pod okiem wykwalifikowanego instruktora pozwala nawet u najmłodszych na wykorzystanie odpowiednich sportowych predyspozycji.

Podjęcie wyzwania uczenia grup dziecięcych, młodzieżowych jest możliwe po uzyskaniu odpowiedniego wykształcenia. Poza kursem instruktorskim należy wziąć udział w kursach, które pozwolą na opanowanie biochemii, fizjologii wysiłku, ćwiczeń wspomagających wydolność. Instruktor ma bezpośredni wpływ na poziom nauczania. Jeśli nie potrafi przekazać swojej wiedzy, to ucierpi na tym nie tylko jego portfel, ale także cały zespół. Gdzie instruktor piłki siatkowej może szukać pracy? Najczęściej w placówkach edukacyjnych czy też szkołach sportowych. W tych drugich powstają specjalne sekcje i na ich podstawie wyłaniania jest drużyna. Możliwe jest też prowadzenie własnej działalności, taka opcja kariery na samym początku jest praktycznie niemożliwa, ale przy osiągnięciu odpowiedniego poziomu doświadczenia i renomy można rozwinąć swoją karierę.

Jak to wszystko wygląda pod względem finansowym? Prowadząc grupy młodzieżowe w wieku 6 do 8 lat lub od 9 do 12 lat karnet dla dzieci kosztuje około 100 złotych. Zajęcia zazwyczaj odbywają się dwa razy w tygodniu przy uczestnictwie 15 osób. Zarobki w placówkach edukacyjnych rozpoczynają się od 2300 złotych miesięcznie. W przypadku zajmowania się tym zawodowo wszystko jest uzależnione od zamożności klubu, w którym się pracuje. Warto na samym początku swojej kariery instruktora piłki siatkowej zaczepić się w sztabie doświadczonego trenera jako asystent. Wówczas poznawanie technik treningowych, nabieranie doświadczenia może później zaprocentować. Od doświadczonych szkoleniowców można się naprawdę dużo nauczyć.

Trenerzy na szczeblu II i I klasy rozgrywkowej w Polsce potrafią zarabiać nawet kilkanaście tysięcy miesięcznie. Dojście na szczyt jako trener reprezentacji to zarobki rzędu 20 tysięcy złotych miesięcznie, tak jak było to w przypadku byłego już szkoleniowca reprezentacji Polski – Stephane Antigi. W przypadku trenera piłki siatkowej wysoko wyceniane są sukcesy całego zespołu. W przypadku triumfu w lidze, rozgrywkach pucharowych można liczyć na dodatkowe pieniądze, oczywiście w zależności zapisów widniejących w kontrakcie.

Z tego też względu czasami ciągły rozwój, kształcenie się, branie udziału w warsztatach zagranicznych i stażach trenerskich okazuje się niewystarczający. Stałość zatrudnienia w tym zawodzie jest niezwykle płynna, ponieważ zależy od dyspozycji prowadzonych zawodników. Zarobków nie można też jednoznacznie określić. Wszystko zależy od właścicielu klubu. Trenerzy prowadzący zespoły na tym samym szczeblu rozgrywkowym posiadają gaże bardzo zróżnicowane. Istotne dlatego są zdolności negocjacyjne przy podpisywaniu umów. Jednak dbanie o własny rozwój to najważniejsza inwestycja, bo w siebie. Każda nabyta nowa umiejętność, odświeżenie wiadomości może przydać się w przyszłości.