Instruktor wspinaczki skałkowej zarobki. Ile zarabia instruktor wspinaczki skałkowej

Zaktualizowano dnia 14 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/110/kurs-instruktora-wspinaczki-skalkowej/src-BlogWspSkal

Podobno z pasją do gór trzeba się urodzić. Jedni mówią, że jest ona dziedziczna, inni twierdzą, że wysysa się ją z mlekiem matki, a jeszcze inni, że się ją nabywa. Bowiem kto raz uda się na wędrówkę po górskich szlakach będzie wracał na nie przynajmniej raz w roku. Jak jest naprawdę tego nikt nie wie. Ile osób chodzi po świecie tyle historii związanych z narodzinami fascynacji do gór. Trzeba jednak przyznać, ze polskie góry wzbudzają podziw nie tylko u mieszkańców naszego kraju, ale także wśród turystów. Nikogo to nie dziwi, bowiem widoki z naszych polskich szczytów zapierają dech w piersiach. Najczęściej oblegane szlaki to przede wszystkim te w Górach Stołowych, prowadzące na Rysy czy Śnieżkę, oraz te w Bieszczadach i Pieninach.

Dlatego też coraz więcej osób swoją miłość do gór i wędrówek po ich szlakach przemienia w zawód, robiąc kursy przewodników oraz instruktora wspinaczki skałkowej. Taki kurs daje bardzo szerokie uprawnienia, dzięki niemu instruktorzy mogą pracować zarówno w ośrodkach górskich i rekreacyjnych w Polsce, jak i na terenie całej Wspólnoty Europejskiej. Zatem nie muszą ograniczać się tylko i wyłącznie do jednego miejsca zamieszkania. Ci instruktorzy, którzy nie boją się ryzyka związanego z własną działalnością gospodarczą mogą prowadzić nie tylko zajęcia z nauki wspinaczki w rodzimych górach, ale także organizować wyjazdy dla grup zorganizowanych po górskich szlakach w całej Europie, jak również takie podczas, których zdobywa się najwyższe, europejskie szczyty.

Gdzie najlepiej wspinać się w Polsce, a gdzie w Europie? Instruktorzy wspinaczki skałkowej w szczególności polecają Wyżynę Krakowsko-Częstochowską, jeden z najpiękniejszych polskich regionów górskich, zachwycający przede wszystkim ostańcami skalnymi, ale także swoją florą. Inne propozycje to Mirowskie Skały, Szklarska Poręba, Tatry czy Kamieniec. W Europie warto swoich sił spróbować na skałkach na Malcie, we Francji, Portugalii czy Hiszpanii.

Każdy instruktor wspinaczki skałkowej podkreśla, że do takich wypraw należy się odpowiednio przygotować. Dlatego wykwalifikowany trener zawsze zaczyna swój kurs dla amatorów wspinaczki od ćwiczeń wzmacniających siłę mięśni rąk i nóg. A następnie omawia wszelkiego rodzaju zabezpieczenia, które powinno się zastosować w terenie. Oczywiście zawodowcy często z nich rezygnują, aczkolwiek amatorzy bez nich nie powinni się wspinać. Bezpieczeństwo jest bowiem podstawą, za którą odpowiada instruktor. Po jego omówieniu można przejść do przedstawienia technik wspinania oraz zajęć praktycznych.

W zależności od stopnia swego wykwalifikowania, a także zdobytego doświadczenia i rodzaju zatrudnienia, kształtują się zarobki instruktora wspinaczki skałkowej. Te są dość wysokie bowiem wynoszą od kilkudziesięciu złotych za godzinę do nawet kilkuset. Wszystko zależy od tego czy instruktor prowadzi zajęcia indywidualne czy grupowe. Należy jednak zaznaczyć, że grupy liczą zazwyczaj tylko kilka osób, zazwyczaj około czterech. Dużą rolę w zarobkach odgrywają też kwalifikacje oraz stopnie trenerskie. Im wyższy stopień instruktora tym wyższe zarobki. Oprócz trenera klasy I i trenera klasy II, instruktorzy wspinaczki mogą się także starać o uzyskanie tytułów Instruktora Taternictwa, Instruktora Rekreacji Ruchowej czy Instruktora Alpinizmu. Im więcej ukończonych kursów tym większa możliwość zdobycia ciekawszej i lepiej płatnej pracy. Dzięki temu zarobki mogą wzrosnąć nawet podwójnie. Dzięki wysokim kwalifikacjom istnieją także większe szanse na podjęcie pełnego etatu w ośrodkach rekreacyjnych i sportowych poza granicami naszego kraju. W Europie bowiem bardzo ceni się specjalistów tej dyscypliny sportowej. A im więcej posiadają oni uprawnień tym lepsze warunki pracy i płacy są im oferowane.