Zaktualizowano dnia 14 kwietnia 2021
Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/111/kurs-instruktora-wspinaczki-sportowej/src-BlogWspSpor
Pasja do gór i ukończony kurs instruktorski rekreacji ze specjalizacją wspinanie – to podstawy, bez których podjęcie zawodu w tej profesji jest niemożliwe. Na jakie wynagrodzenie można liczyć? W jakim charakterze można podjąć pracę? Czego może wymagać potencjalny pracodawca? Z pewnością wymaga to dużej styczności z tą obszerną tematyką i chęci do ciągłego rozwoju.
Polska to kraj wyjątkowy w kwestii gór. Nawet na północy istnieje pasmo Gór Sudawskich. Sportowy alpinizm, pasja do górskich podbojów i zdobywania szczytów. Wspinaczka sportowa staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Amatorzy alpiniści samodzielnie nie są w stanie stanąć w szranki z górą i przede wszystkim z samym sobą. Potrzebują partnera, który na górskim szlaku okaże się pomocny i podzieli się swoim doświadczeniem. Rola przewodnika nie zniknie nigdy. Osoby, które nie mają wprawy, są mniej samodzielne i nie mają czasu na własny rozwój zawsze będą korzystały z usług instruktora wspinaczki sportowej. To nic złego, a tym bardziej, że to szansa dla wielu certyfikowanych osób wspinaczki skałkowej i sportowej.
W Polsce istnieją dwie organizacje zrzeszające wykwalifikowanych instruktorów wspinaczki sportowej, są to UIMLA i UIAGM. Ta druga instytucja zrzesza bardzo dobrze wyszkolonych fachowców z wieloma uprawnieniami, które pozwalają na wspólne wyprawy z klientami na szczyty górskie. Ci specjaliści zarabiają bardzo dużo i kwota ta jest uzależniona od wielu czynników jakich zażyczy sobie klient. Można wybrać formę wyprawy „partnerskiej”, czyli przewodnictwa w formie zakamuflowanej. Widoczna w tym przypadku jest wyraźna relacja usługodawca a klient. Jednak podczas takiej wyprawy często można skorzystać z wiedzy instruktorów wspinaczki sportowej, którą zdobyli na wszelkiego rodzaju stażach i szkoleniach.
Bez ciągłego rozwoju trudno rozwijać własne usługi, które można zaproponować klientom. W Polsce istnieje sporo ograniczeń, które uzależniają możliwość uprawiania wspinaczki sportowej w danym regionie. Konieczne jest zdobywanie kolejnych uprawnień, zasięganie wiedzy na zagranicznych szkoleniach i często poza krajem wspólne wspinanie z bardziej doświadczonym fachowcami. Największym atutem instruktorów wspinaczki sportowej są ich kompetencje.
Uprawnienia instruktora wspinaczki pozwalają na szkolenie w skałach na drogach trwale ubezpieczonych. Z kolei po szkoleniu na instruktora wspinaczki skalnej można już szkolić innych na terenach nieubezpieczonych. Poza tym instruktor wspinaczki sportowej powinien posiadać aktualną licencję. Konieczne w jej utrzymaniu jest wykazywanie aktywności na niwie szkoleniowej i wspinaczkowej. Zalicza się do tego także udział w szkoleniach tematycznych, podnoszenie swoich kwalifikacji poprzez rozmaite kursy, uczestnictwo w zgrupowaniach i obozach.
Co jednak z zarobkami? W każdym niemal mieście można znaleźć choćby mniejszą skałkę, na której można udzielać szkolenia ze wspinania. W przypadku prowadzenia szkoły wspinaczki sportowej proponuje się kurs z asekurację dolną w cenie 150 złotych za dwa dni. Z kolei instruktaż na skałach to cena już od 300 złotych wzwyż. Podobnie jest w przypadku ścian sztucznych, tutaj kwota może być bardzo podobna, oscyluje w granicach około 300 złotych. Samodzielne wspinanie ze wspomnianą wyprawą w formie „partnerskiej” to koszt dla klienta w granicach 800 do 1000 złotych.
Wbrew temu, co wiele osób sądzi, wspinaczka sportowa nie należy do niebezpiecznych pasji. Z doświadczonym i posiadającym szeroką wiedzę instruktorem można naprawdę efektywnie spędzić czas. Także wypożyczenie sprzętu nie musi być tak kosztowne, aby ograniczało zakres oferowanych usług podczas wyprawy. Często taką formą rekreacji zainteresowane są dzieci. W tym przypadku ceny obejmują grupy kilkunastoosobowe lub rodzinne. Można liczyć w tych przypadkach na zarobek od 200 złotych od osoby. Kolejne kursy i zdobyte kwalifikacje przez instruktora wspinaczki sportowej to szansa na podwyższenie tych kwot, ponieważ to uprawnienia dotyczące wyższych lub nieubezpieczonych terenów. Daje to więcej możliwości dla instruktora wspinaczki sportowej.