Według słynnego przysłowia „szczęśliwi czasu nie liczą”. I choć osoby po 40. roku życia wciąż mogą czuć się młode duchem, upływające lata widać szczególnie po skórze twarzy oraz powstających na niej zmarszczkach. Jak się jednak okazuje, o kondycję skóry można dbać w podobny sposób jak o kondycję fizyczną. Wszystko za sprawą starożytnych metod kultury wschodniej jaką jest joga twarzy. To coraz popularniejsza forma zwalczania niedoskonałości twarzy, z którymi boryka się coraz więcej osób. Aby ćwiczenia przynosiły oczekiwane rezultaty, muszą być prowadzone przez wykwalifikowanego instruktora – nauczyciela. Joga twarzy przed i po – jakich efektów można się spodziewać?
Skąd pochodzi i czym jest joga twarzy?
Wbrew pozorom, antidotum na zmarszczki w postaci jogi twarzy nie są nowatorskim rozwiązaniem. Choć popularność stosowania ćwiczeń z tego zakresu wzrosła dopiero w ostatnich latach, już za czasów starożytnych w trakcie indyjskiego tańca Kathak praktykowano tam pozycje nadające się do odmłodzenia twarzy. Bazując na tym, Annelise Hagen stworzyła w 2005 r. pierwszą pracę na temat jogi twarzy, czyli książkę o pozytywnych efektach wykonywania konkretnych ćwiczeń.
Joga twarzy eliminuje zarówno przyczyny, jak i efekty starzenia się skóry w tej części ciała. Filozofia ta jest hybrydą metod relaksacyjnych, a także technik wellbeing odnoszących się do prowadzenia zdrowego trybu życia pozwalającego utrzymać dobrą kondycję i ogólne samopoczucie.
Dlaczego joga twarzy jest taka skuteczna?
Jednym z najważniejszym powodów starzenia się skóry twarzy jest zanik mięśni w jej obszarze. Z uwagi na to, że proces ten zachodzi zazwyczaj po 40. roku życia, bardzo ważne jest wcześniejsze zapobieganie i ich aktywizacja. Ćwiczenia z zakresu jogi twarzy pozwalają pobudzić mięśnie działając przeciwstarzeniowo i modelująco na całą twarz. Proces ten jest analogiczny np. do treningu mięśni brzucha czy ud.
Jakie efekty? Joga twarzy przed i po
Z uwagi na to, że w obszarze twarzy pracuje ponad 50 mięśni, istnieje wiele różnych ćwiczeń, które pozwalają poprawić wiele mankamentów. Praktykując jogę twarzy można zapobiec nie tylko obwisaniu skóry oraz wiotczeniu mięśni, ale również można wymodelować wybrane jej partie.
Co więcej, odpowiednio wykonywany trening twarzy pod okiem nauczyciela jogi pozwala pozbyć się negatywnych skutków długotrwałego stresu, który uzewnętrznia się bardzo szybko na skórze. Zmniejszenie napięcia i relaks twarzy pozwala zapobiegać powstawaniu głębokim zmarszczkom mimicznym, a wypracowana podczas treningów kontrola umożliwi unikać grymasów powodujących zmarszczki.
Joga twarzy – podbródek to nie problem
Dla osób, które decydują się wybrać jogę twarzy, podbródek wystający poza obrys twarzy może być głównym powodem, aby zacząć tego typu treningu. Do pozostałych pozytywnych efektów treningu mięśni twarzy prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów można zaliczyć również:
- poprawę asymetrii twarzy,
- pobudzanie produkcji elastyny oraz kolagenu,
- pozbycie się oznak przemęczenia (spuchniętej twarzy, worków pod oczami).
Joga twarzy dla początkujących – pod okiem instruktora
Zauważalny trend dbania o kondycję skóry sprawia, że wiele osób zastanawia się nie tylko jakie efekty joga twarzy przed i po będzie miała po treningach, ale również kto może prowadzić zajęcia z tego zakresu. Choć ćwiczenia tych mięśni nie są trudne do opanowania, zajęcia z jogi twarzy dla początkujących mogą dostarczyć wielu cennych wskazówek, które wpłyną na przyspieszenie pożądanych efektów.
Ćwiczenia na twarz – pomysły dla nauczycieli jogi
Prowadząc zajęcia dla swoich podopiecznych możesz wdrożyć wiele różnych efektywnych ćwiczeń, jak np.:
- Uśmiech do sufitu, czyli joga twarzy na zmarszczki – należy stanąć prosto i napiąć mięsnie w okolicach ust, a ich kąciki unieść w kierunku sufitu przez kilka sekund. Następnie powtórzyć. Ćwiczenie to pozwala wzmocnić mięśnie wokół ust oraz zredukować zmarszczki w tym miejscu.
- Głaskanie czoła – należy położyć palce na środku czoła, a następnie rozciągnąć skórę w kierunku skroni wykonując przy tym lekkie pociągnięcie w górę. Następnie powtórzyć kilka razy.
- Akupresura oczu – należy zrelaksować się, opuścić barki oraz wyrównać oddech. Następnie złożyć ręce w pozycji „amen” i przyłożyć kciuki u nasady brwi, naciskając delikatnie i przytrzymując 5 sekund. Następnie przesunąć kciuki pod linią brwi i zatrzymać na środku, po czym docisnąć przez 5 sekund. Kolejny krok to przesunięcie kciuka pod linią brwi na koniec, zatrzymanie i dociśnięcie przez 5 sekund. Ćwiczenie należy powtórzyć około 4 razy.
- Modelowanie ust – należy lekko unieść brodę i złożyć usta w okrągły dziubek, a następnie zamknąć oczy i rozluźnić czoło. Kolejnym krokiem jest wydmuchiwanie powietrza 3 razy z ust, a na końcu szeroki uśmiech.
Ilość ćwiczeń jest jednak znacznie większa, co potwierdza rosnący trend popularności jogi twarzy. Tę formę łagodzenia zmarszczek i poprawy kondycji skóry stosuje coraz więcej osób, dlatego warto zdobyć merytoryczne przygotowanie, które zapewnia „Kurs Instruktora Jogi Twarzy” oferowany przez Polską Akademię Kultury i Sportu.
W trakcie nauki kursanci zdobędą wiedzę z takich zagadnień, jak np.:
- Anatomia i masaż twarzy,
- Proces starzenia się skóry oraz sposób przeciwdziałania,
- Sposoby relaksacji twarzy,
- Wpływ kosmetyków i codziennych nawyków na wygląd twarzy,
Realizując kurs poznasz więcej ćwiczeń na twarz – szczególnie jogę twarzy na zmarszczki w okolicach oczu, policzków, czoła, ust, żuchwy oraz szyi. Dla osób, które są zainteresowane innowacyjną metodą, rezultaty można dostrzec bardzo szybko. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule „Joga twarzy – efekty po miesiącu ćwiczeń”.
ZAPISZ SIĘ NA KURS INSTRUKTORA JOGI TWARZY I ROZPOCZNIJ PRACĘ W PRZYSZŁOŚCIOWYM ZAWODZIE
Joga twarzy dla początkujących – pod okiem nauczyciela
Zauważalny trend dbania o kondycję skóry sprawia, że wiele osób zastanawia się nie tylko jakie efekty joga twarzy przed i po będzie miała po treningach, ale również kto może prowadzić zajęcia z tego zakresu. Choć ćwiczenia tych mięśni nie są trudne do opanowania, zajęcia z jogi twarzy dla początkujących mogą dostarczyć wielu cennych wskazówek, które wpłyną na przyspieszenie pożądanych efektów.
Prowadzi je instruktor jogi twarzy, który powinien posiadać odpowiednie przygotowanie merytoryczne oraz praktyczne. Osoby zainteresowane zdobyciem umiejętności popartymi wymaganym zaświadczeniem oraz certyfikatem uprawniającym do podjęcia zatrudnienia jako instruktor, mogą skorzystać z oferty Polskiej Akademii Kultury i Sportu. Dla aspirujących instruktorów, którzy chcą zająć się tą niezwykle perspektywiczną dziedziną, jaką jest joga twarzy, kurs mogą zrealizować bez wychodzenia z domu. Więcej informacji znajdziesz na stronie oferty.