Kije nordic walking – jak dobrać długość i końcówki?

kije nordic walking jak dobrać

Widok osób spacerujących z kijkami nordic walking już wiele lat temu przestał budzić zdziwienie i aktualnie wzbudza ogromne zainteresowanie, stając się jedną z najpopularniejszych aktywności fizycznych na świeżym powietrzu. Bez względu na wiek czy doświadczenie ćwiczących, kluczową rolę odgrywają kije nordic walking. Jak dobrać sprzęt, aby zapewnić optymalny komfort i uniknąć kontuzji? Zobacz nasze porady!

Kije nordic walking – jak dobrać? Rola prawidłowego doboru

Nordic walking jest prostą aktywnością fizyczną, która nie wymaga specjalistycznej wiedzy, ponadprzeciętnych warunków fizycznych czy wieloletniego przygotowania. Aby rozpocząć przygodę z prozdrowotnymi spacerami, które pomogą spalić kalorie i wzmocnić sprawność sercowo-naczyniową, wystarczy wyposażyć się w niezbędny sprzęt.

Jak się okazuje, tylko odpowiednio dobrane kijki oraz końcówki pozwalają wykonywać prawidłowe i stabilne ruchy, co przekłada się na efektywność całego treningu. Co więcej, właściwy wybór to także znaczne mniejsze ryzyko odniesienia kontuzji, ponieważ obciążenie jest rozkładane równomiernie na całe ciało.

CHCESZ PROFESJONALNIE DORADZAĆ INNYM W ZAKRESIE NORDIC WALKING? ZAPISZ SIĘ NA KURS INSTRUKTORSKI I ZDOBĄDŹ NIEZBĘDNE PRZYGOTOWANIE

Przy wyborze kijków należy wziąć pod uwagę:

  • długość – powinna być dostosowana do wzrostu ćwiczącego, aby zapewnić optymalny kąt trzymania kija i efektywne przekazywanie siły;
  • materiał – wpływa na wagę kijków, które przeważnie wykonywane są z aluminium (są tanie i trwalsze, jednak mniej sprężyste) oraz włókna węglowego;
  • rękojeść – powinna umożliwiać naturalne wyślizgiwanie się kijka;
  • końcówki – umożliwiają prawidłowe poruszanie się po różnym terenie.

Kijki nordic walking – jak dobrać długość?

Pierwszym i najważniejszym krokiem, jakim należy zrobić podczas wyboru sprzętu, jest ustalenie optymalnej długości kijka. W tym celu warto wykorzystać ogólnie przyjęty wzór:

długość kijka = wzrost x 0,68

Przykładowo, osoba o wzroście 170 cm powinna dobrać kijek o długości około 115 cm. Początkującym użytkownikom zaleca się wybór nieco krótszych kijków, żeby opanować technikę prawidłowych ruchów. W jaki sposób dodatkowo sprawdzić, czy ich długość jest odpowiednia? Warto w tym celu chwycić kijki i założyć paski na nadgarstki, a następnie stanąć prosto i oprzeć kijki na podłożu. Łokcie powinny tworzyć kąt prosty.

Kije nordic walking – jak dobrać pod kątem możliwości regulacji?

Na rynku dostępne są kije regulowane oraz te o stałej długości. Sprzęt wyposażony w teleskopy sprawdzi się lepiej w przypadku osób, które często podróżują lub nie mają sprecyzowanej ostatecznej wysokości kijków. Warto jednak zwrócić uwagę, że taki sprzęt może być nieco cięższy i bardziej podatny na drgania. Kijki o stałej długości są stabilniejsze i lżejsze, dlatego są częściej wybierane przez osoby preferujące dynamiczne chodzenie. 

Kije nordic walking – jak dobrać materiał?

Kolejnym ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest materiał, z jakiego wykonane są kijki nordic walking. Jak dobrać, aby trening był komfortowy? Na rynku znajdują się kijki stworzone z:

  • aluminium – przemawia za nimi niska cena, dlatego będą dobrym wyborem dla początkujących;
  • włókna węglowego – są droższe, ale lżejsze i skuteczniej tłumią drgania.

Wybierając kijki, warto zwrócić uwagę również na to, jak leżą w dłoni. Za dobry chwyt odpowiadają rączki, które powinny być wygodne i nie powodować otarć. 

Końcówki do kijków nordic walking – jakie do czego?

Podczas wyboru należy zwrócić uwagę nie tylko na ich długość oraz materiał, ale również końcówki kijków do nordic walking. Jakie do czego służą? Wybór nie może być przypadkowy, ponieważ każde z nich odpowiadają m.in. za:

  • ochronę przed ślizganiem się na mokrych powierzchniach;
  • amortyzację wstrząsów;
  • stabilność odpychania się;
  • redukcję hałasu.
kije nordic walking jak dobrać

Na sklepowych półkach można znaleźć różne końcówki do kijków nordic walking. Jakie do czego służą? Miłośnicy tej aktywności podczas swoich spacerów poruszają się po miękkich lub twardych powierzchniach. Na ścieżkach szutrowych warto postawić na ostre groty, podczas gdy do dynamicznego chodzenia okażą się najlepsze końcówki w kształcie nożyka. Nakładki gumowe są z kolei przeznaczone na powierzchnie betonowe.

Nordic walking to Twoja pasja? Przekuj ją w biznes i zostań instruktorem!

Nie wyobrażasz sobie dnia bez spaceru z kijkami? A może dostrzegasz w sobie potencjał do pracy z początkującymi miłośnikami nordic walking? Zapisz się na „Kurs Instruktora Nordic Walking” i zdobądź udokumentowane przygotowanie do pracy w perspektywicznym zawodzie. W trakcie nauki poznasz nie tylko zasady doboru sprzętu, ale również:

  • metodykę prowadzenia rozgrzewki i stretchingu;
  • technikę poprawnego chodzenia;
  • sposoby tworzenia planów treningowych.

Po ukończeniu kursu otrzymasz dokumentację zgodną z wymogami MEiN, a także certyfikat – zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Dzięki temu z łatwością potwierdzisz kompetencje w miejscu pracy, którym może stać się m.in. ośrodek sportu i rekreacji czy klub komercyjny.

Jeśli zastanawiasz się nie tylko w kontekście kijków do nordic walking jak dobrać sprzęt, ale również dlaczego warto zostać instruktorem, zobacz nasz artykuł „Instruktor Nordic Walking – jak nim zostać i jakie ma uprawnienia?”.