Kto może prowadzić zajęcia z gimnastyki korekcyjnej dla dzieci w wieku szkolnym?

gimnastyka korekcyjna

Zaktualizowano dnia 20 listopada 2024

Bóle i inne dolegliwości kręgosłupa są plagą XXI wieku. Spowodowane jest to dużą ilością czasu spędzaną przez dzieci i młodzież w wymuszonej pozycji siedzącej. Kilka godzin w szkole, a następnie w domu przed ekranem smartfona lub komputera sprawia, że kręgosłup jest nadmiernie obciążany. Optymizmem nie napawa również coraz mniejsza aktywność fizyczna, która również wpływa negatywnie na ogólną sprawność uczniów. Nic więc dziwnego, że coraz częściej konieczne jest zapisanie przez rodziców swoich pociech na zajęcia znacznie poprawiające kondycję kręgosłupa. Gimnastyka korekcyjna to ćwiczenia, które mogą prowadzić tylko osoby posiadające odpowiednie uprawnienia, w tym ukończony Kurs Instruktora gimnastyki korekcyjnej.

Kim jest Instruktor gimnastyki korekcyjnej?

Instruktor gimnastyki korekcyjnej to osoba odpowiedzialna za organizację zajęć w obszarze korekcji i profilaktyki wad postawy ciała u dzieci i młodzieży. Jest to zawód usługowy, którego celem jest opieka nad prawidłową postawą ciała na różnych etapach rozwoju uczestników. Bardzo ważnym elementem pracy Instruktora jest także korygowanie już stwierdzonych wad postawy i praca nad powrotem do jak największej sprawności ruchowej. Z tego powodu, instruktor gimnastyki korekcyjnej bardzo często współpracuje z lekarzem, gronem pedagogicznym oraz rodzicami.

Gimnastyka korekcyjna – na czym polega praca instruktora?

Praca Instruktora gimnastyki korekcyjnej musi być oparta o wskazania oraz przeciwskazania lekarskie. Dlatego też zajęcia są zróżnicowane i dobrane indywidualnie dla każdego uczestnika. Instruktor:

  • przeprowadza wywiad z rodzicem lub opiekunem i zapoznaje się ze dokumentacją dotyczącą stanu zdrowia,
  • ocenia i rozpoznaje dysfunkcje narządu ruchu,
  • organizuje zajęcia korekcyjno-kompensacyjne dobrane do wieku oraz zaburzeń uczestników,
  • prowadzi spotkania profilaktyczne z ćwiczącymi oraz ich rodzicami bądź opiekunami,
  • prowadzi dokumentację i ewaluację zajęć,
  • prowadzi ćwiczenia kształtujące nawyki prawidłowej postawy (podczas codziennych czynności), jak i dynamiczne oraz statyczne ćwiczenia, które korygują zaburzenia mięśniowo-więzadłowe.

gimnastyka korekcyjna

Zabawy i gry ruchowe w gimnastyce

Zajęcia gimnastyki korekcyjnej mogą przybierać charakter zabaw i gier ruchowych. Zabawa ruchowa polega najczęściej na prostych czynnościach – biegu, skokach, pełzaniu, czy chodzeniu na czworaka. Zazwyczaj mają charakter indywidualny, ale mogą opierać się na rywalizacji. Gry ruchowe z kolei są bardziej skomplikowane i najczęściej polegają na rywalizacji drużynowej. Taka forma zajęć jest bardzo lubiana przez dzieci, dlatego wymaga się od Instruktora odpowiedniego podejścia do uczestników – kreatywności i cierpliwości, ale przede wszystkim odpowiedzialności.

Zajęcia korekcyjne dla dzieci – jakie trzeba mieć uprawnienia?

Odpowiednie podejście do dzieci i młodzieży nie wystarczy jednak, aby podjąć zatrudnienie jako Instruktor gimnastyki korekcyjnej. Osoba, która chce pracować w takim charakterze w związkach sportowych, ośrodkach sportu, ośrodkach kultury, klubach sportowych, klubach rekreacyjnych, a także klubach komercyjnych musi ukończyć Kurs Instruktora Gimnastyki Korekcyjnej. Na kurs mogą zapisać się osoby pełnoletnie, które posiadają minimum zawodowe bądź średnie wykształcenie. Dodatkowo muszą potwierdzić swoją niekaralność oraz stan zdrowia, który pozwala na realizację tego typu szkolenia i wykonywanie zawodu instruktora.

Kursant realizując kurs przygotowany przez Polską Akademię Kultury i Sportu nie tylko zdobywa niezbędną wiedzę i umiejętności przydatne do pracy w takim charakterze, ale również zdobywa zaświadczenie MEN, certyfikat ukończenia kursu (w języku polskim oraz angielskim), a także legitymację instruktorską w czerwonej skórzanej oprawie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Instruktor rekreacji ruchowej – Gimnastyka korekcyjna.