Zaktualizowano dnia 27 marca 2023
Choć na polskich ulicach i wyznaczonych ścieżkach wciąż królują rowery, a także kontrowersyjne wobec obowiązujących przepisów hulajnogi elektryczne, można śmiało stwierdzić, że „boom” na rolki powrócił. Zarówno w większych aglomeracjach, jak i mniejszych miejscowościach powstają nie tylko specjalne tory dla rolkarzy, ale również przeznaczone do tego parki.
Sport ten może wydawać się może dla wielu dość prosty pod kątem opanowania techniki jazdy. Nic jednak bardziej mylnego – nauka jazdy na rolkach wymaga sporo czasu, zanim będzie można pewnie pokonywać kolejne kilometry. Bardzo ważną rolę w kontekście przygotowania sportowego pełni wykwalifikowany instruktor. Kto może nim zostać?
Rosnąca popularność jazdy na rolkach
Aktualnie rolki cieszą się coraz większą popularnością, co przekłada się również na większe zainteresowanie rolkami jako dyscypliną sportu. Wszystko to zasługa działalności wielu stowarzyszeń, klubów sportowych, darmowych warsztatów oraz tzw. nighskatingów, czyli nocnych przejazdów rolkarzy ulicami miasta.
Jak nauczyć się jeździć na rolkach?
Nauka jazdy na rolkach może wydawać się bardzo prosta do przyswojenia, jednak każdy, kto po raz pierwszy założy je na swoje nogi, bardzo szybko zmienia zdanie. O ile nieco łatwiej mają osoby, które posiadają jakąkolwiek praktykę w jeździe na łyżwach, o tyle swobodna i kontrolowana jazda na rolkach wymaga sporo czasu poświęconego na naukę i trening.
W przypadku młodzieży i osób dorosłych, którzy chcą jedynie rekreacyjnie poruszać się na rolkach, popularnym sposobem nauki jest metoda prób i błędów, która może okazać się wystarczająca do podstawowych aktywności. Ze względu na specyfikę tego sportu, istnieje jednak bardzo duże ryzyko nabawienia się różnego rodzaju urazów, które mogą być wynikiem niewłaściwego balansowania ciałem, techniki czy braku odpowiedniego sprzętu. Samodzielna nauka często odbywa się również w nieprzystosowanych do tego celu miejscach i nawierzchniach.
Nauka jazdy na rolkach dla dzieci – ważna rola instruktora
Wbrew pozorom, na prawidłowe poruszanie się na rolkach wpływa bardzo wiele czynników, z którymi nie każdy może poradzić sobie samodzielnie. Szczególnie dzieci, których umiejętności motoryczne nie są tak rozwinięte, jak w przypadku osób dorosłych. Z uwagi na fakt, iż jest to dość kontuzjogenny sport, rodzice w obawie o zdrowie swoich pociech coraz częściej decydują się na skorzystanie z usług wykwalifikowanego instruktora.
Pokaże on nie tylko jak nauczyć się jazdy na rolkach, ale w odpowiedni sposób przygotuje podopiecznych pod względem fizycznym, co zminimalizuje ryzyko kontuzji.
Instruktor jazdy na rolkach przed każdymi zajęciami prowadzi rozgrzewkę, a następnie prezentuje wybrane zestawy ćwiczeń.
Naukę jazdy dla rolkach w przypadku dzieci poleca się przede wszystkim ze względu na profesjonalne podejście instruktora pod kątem techniki i metodyki wybranych elementów jazdy. Może on wplatać również różnego rodzaju gry i zabawy z wykorzystaniem rolek, co ułatwi najmłodszym rolkarzom rozpoczęcie swojej przygody z tym niezwykle fascynującym sportem.
Instruktor jazdy na rolkach – kto może nim zostać?
Z usług instruktora korzystają również osoby, które upatrują swoich szans stricte sportowych. Z tego powodu od instruktora jazdy na rolkach wymaga się doświadczenia i posiadania praktycznych umiejętności w tej dyscyplinie.
Aby skutecznie przekazywać wiedzę i nawiązać odpowiednią relację z podopiecznymi (w tym przede wszystkim z dziećmi), aspirujący instruktor musi być również empatyczny i wyrozumiały dla swoich uczniów. Powinien charakteryzować się cierpliwością, a także skrupulatnością, co jest szczególnie ważne w przypadku sprawdzania zabezpieczeń oraz sprzętu uczestników.
Jazda na rolkach – kurs instruktora
Aby podjąć legalne zatrudnienie w jednym z klubów sportowych bądź ośrodków sportu, aspirujący instruktor jazdy na rolkach musi zdobyć odpowiednie uprawnienia. W dobie nauki online, dzięki efektywnej platformie e-learningowej może to zrobić bez wychodzenia z domu. Polska Akademia Kultury i Sportu oferuje Kurs Instruktora Jazdy Na Rolkach, który przygotowuje do pracy w zawodzie.
Część ogólna pozwala kursantom zdobyć wiedzę z podstaw anatomii, biomechaniki oraz fizjologii wysiłku fizycznego. Dzięki temu instruktor będzie mógł wykorzystać wiedzę w praktyce przekazując przyszłym rolkarzom ważne wskazówki. Z kolei dzięki części specjalistycznej aspirujący instruktor pozna szczegółowe przepisy dotyczące tego sportu, wraz regulaminami Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich. Ważnym elementem programu są także zasady prowadzenia rozgrzewki oraz zajęć.
Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie Jazda na rolkach Kurs Instruktora.