Kurs instruktor squasha. Rytm pracy instruktora z podziałem na samozatrudnienie oraz inne formy zatrudnienia

Zaktualizowano dnia 27 kwietnia 2021

Squash jest jedną z najbardziej popularnych obecnie aktywności sportowych. W wielu firmach menadżerowie wykupują swoim pracownikom karnety do klubów rekreacyjnych, gdzie można trenować ten sport, aby Ci mogli się odprężyć i pozbyć negatywnych emocji związanych z pracą. Duży wysiłek fizyczny podczas gry w squasha powoduje bowiem eliminowanie distresu (stresu negatywnego). W tym momencie na jego miejscu pojawia się eustres (stres pozytywny, który pobudza do twórczego działania). Dodatkowo squash pozwala schudnąć i ukształtować naszą sylwetkę. Poprzez poprawę naszej kondycji eliminuje zadyszki, obniża nasze ciśnienie tętnicze krwi jak również wzmacnia nasze mięśnie. Tak więc pozytywnych aspektów zdrowotnych tej gry jest wiele. Docenił to magazyn Forbes, który uznał squasha za najzdrowszy sport. Trzeba również nadmienić, że gra w squasha uczy także prawidłowych relacji międzyludzkich oraz zdrowej rywalizacji i zasad fair play.

Nad poprawną grą czuwają instruktorzy squasha. To osoby, które zazwyczaj od wielu lat pasjonują się tą dziedziną sportu i regularnie go uprawiają. Postanowili też zamienić swoje sportowe hobby na zawód, i w ten sposób zarażać swoją pasją innych amatorów squasha. Dobrze wykwalifikowany trener, profesjonalista, ukończył kurs instruktora squasha, zdał wszelkie potrzebne egzaminy ze stopniem pozytywnym i uzyskał legitymację i uprawnienia instruktorskie. Jednak dokumenty to nie wszystko, aby dostać satysfakcjonującą pracę w tym zawodzie, należy posiadać odpowiednią wiedzę dotyczącą różnych dziedzin nauki, między innymi dydaktyki i metod nauczania w sporcie, żywienia podczas zwiększonej aktywności fizycznej, udzielania pierwszej pomocy, jak również odpowiednich technik gry w squasha. Wszystko po to, aby przyszli uczniowie byli w jak najlepszych rękach.
Wykształcenie, wiedza jaką posiada instruktor oraz jego doświadczenie w tej grze jest bardzo ważne, bowiem od tego zależy zadowolenie kursantów, jak również osób zatrudniających go. W tej kwestii opcji jest wiele. Instruktor squasha może bowiem otrzymać propozycję pracy etatowej w szkołach squasha, klubach sportowych i ośrodkach rekreacyjnych i kulturalnych. Te jednak stawiają określone warunki pracy, oraz zazwyczaj proszą o podpisanie tak zwanej karty obowiązków pracowniczych. Zazwyczaj znajduje się na niej obowiązek nauczenia kursantów prawidłowej techniki gry, tak aby już od samego początku, eliminować wszelkie błędy podczas gry, ale także bycie sparingpartnerem do dla osób, które o to proszą oraz sędzią dla grających duetów. Ośrodek, który zatrudnia instruktora na etat może także poprosić go o wyłączność pracy tylko dla niego.

Inną opcją jest zatrudnienie na umowę zlecenie w jednym lub kilku klubach sportowych. W ten sposób początkujący instruktor squasha zdobywa większe doświadczenie oraz poszerza swoje CV. Tą opcję wybierają również osoby, które lubią podróżować i jest to ich sposób zarabiania pieniędzy na dalszą wędrówkę. Dzięki kursom instruktorskim i odpowiednim dokumentom poświadczających ich odbycie, mogą oni pracować w każdym kraju należącym do Unii Europejskiej.

Umowę kontraktową chętnie z instruktorem squasha podpisują związki sportowe. Celem takiego kontraktu jest wówczas przygotowanie zawodników do zawodów, eliminacji sportowych czy mistrzostw. Kształcenie przyszłej kadry narodowej squasha jest wielkim wyróżnieniem i awansem dla trenera, które później „otwierają mu drzwi” do wielu innych możliwości zatrudnienia, a nawet założenia swojej, dobrze prosperującej szkółki squasha.
Samozatrudnienie to jedna z najchętniej wybieranych opcji przez młodych ludzi, którzy nie lubią podporządkowywać się korporacyjnym regułom. Własna działalność może opierać się na założeniu klubu sportowego, ośrodka rekreacyjnego, w których squash będzie jedną z oferowanych dziedzin sportu, lub specjalistycznej szkółki squasha.