Kurs instruktora akrobatyki sportowej. Opanowanie salta w przód, czy w tył to sukces zarówno sportowców jak i dobrego mentora, którego jakość pracy sygnowana jest ważną legitymacją instruktorską.

Zaktualizowano dnia 27 kwietnia 2021

Czym jest pasja do sportu? Objąć to w jedną kategorię jest rzeczą niemożliwą. Rodzi się w sposób indywidualny i wynika zarówno z potrzeb emocjonalnych jak i fizycznych. Uprawiamy sport ze względu na poprawę swojego wyglądu, odreagowanie na stres, zmianę dotychczasowego stylu życia. Dla niektórych to również ścieżka samorealizacji, począwszy od poczynań amatorskich, a skończywszy na karierze zawodowej. Sportowa pasja jest wynikiem wyrzeczeń, pełnego poświęcenia, cierpliwości i motywacji, które wszystkie wespół w zespół niczym elementy skomplikowanej maszyny, popychają do dalszej pracy. O tym, czy polubimy aktywność fizyczną, zadecyduje również nauczyciel.

Pierwszy kontakt ze sportem zachodzi na poziomie obserwacji uczniów i instruktorów. Pozwala to zrozumieć, na czym polega dana dyscyplina sportu. Kluczowym punktem jest nieodparta chęć wstąpienia w szeregi sportowców. Poszukiwanie siebie i swojej drogi staje się eksperymentem. Najpierw doświadczamy tego od zewnątrz, budując obraz siebie rywalizującego z pozostałymi uczestnikami. Nie ma znaczenia sylwetka, wiek i umiejętności. Na tym etapie liczy się tylko czyste zainteresowanie. Następne kilka godzin uczestnictwa w zajęciach jest odpowiedzią ostateczną, która jakoby kompulsywnie popycha do zaangażowania się w ćwiczenia.

Akrobatyka sportowa jest jedną z takich dyscyplin, która oddziałuje na atletów w sposób wszechstronny. Stanowi wyzwanie oraz obietnicę spełnienia się w sporcie. Daje możliwość pokonania własnych słabości. Nie tylko tych związanych z aspektem ruchowym, ale także w kwestii mentalności. Jest motorem do kształtowania swojego wizerunku; dodaje pewności siebie i nieodwracalnie wpływa na silny charakter. Akrobatyka sportowa przypadnie do gustu osobom rozpoczynającym romans ze sportem, tudzież profesjonalnym zawodnikom, ponieważ może być urozmaiceniem treningów. W strukturę treningu wchodzą ćwiczenia ogólnorozwojowe i specjalistyczne. Pozwalają symetrycznie rozwijać ciało pod względem: szybkości, zwinności, gibkości, koordynacji ruchowej. Celem treningu jest wyrobienie właściwych nawyków i zdrowych przyzwyczajeń. Ćwiczenia proponowane przez profesjonalnych instruktorów pobudzają ciało do utrzymania prawidłowej sylwetki bądź jej skorygowania. Wady postawy są plagą wśród młodzieży i osób zawodowo związanych z pracą przy biurku. Czynny udział w zajęciach akrobatyki sportowej umożliwia wzmocnić najsłabsze części ciała, a także prowadzi do uzyskania zgrabnej sylwetki.

Ze względu na to, że ćwiczenia dotyczą nauki układów prostych i bardziej zaawansowanych instruktorzy zobowiązani są stosować odrębne metody pracy z podopiecznymi. Edukacja akrobatyki sportowej rozpoczyna się od ćwiczeń mających poprawić koordynację i równowagę ciała (przewroty w przód, skoki przez kozła, stanie na rękach). Z czasem ciało staje się silniejsze, a podopieczni głodni nowych doświadczeń, wobec czego przechodzi się do ćwiczeń siłowych, które przygotowują do wykonywania o wiele trudniejszych elementów gimnastycznych, np. salta, rundaki, czy fliki. Instruktor obowiązkowo sprawuje pieczę nad poprawnością wykonywania ćwiczeń przez uczniów, nad powtarzalnością odpowiedniej techniki, przy jednoczesnym zachowaniu ostrożności, gdyż stopień trudności ćwiczeń wzrasta wraz z większą podatnością na kontuzje.

Aby podołać wszystkim wymogom, jakie stawia się przed przyszłymi nauczycielami akrobatyki sportowej, osoby zainteresowane pracą w roli instruktora powinny posiadać niezbędną wiedzę z zakresu nauczania oraz certyfikat upoważniający do wykonywania zawodu. Ukończenie kursu instruktora akrobatyki sportowej jest uzasadnione w obydwu przypadkach, gdyż przygotowuje do zawodu w kontekście teorii i praktycznego jej wykorzystania w trakcie organizacji zajęć z uwzględnieniem poszczególnych grup wiekowych. Jest to o tyle istotne, ponieważ instruktor musi odnieść się do możliwości fizycznych swoich uczniów. Odpowiedzialność za zdrowie swoich podopiecznych i komfort nauki są dołączone do pakietu startowego instruktorów, dlatego też nauczanie innych powinno być poparte własną pasją, rzetelną wiedzą, umiejętnością przekazywania tej wiedzy, a przede wszystkim udokumentowane posiadaniem kwalifikacji instruktorskich.