Kurs instruktora bilarda. Dobry nauczyciel bilarda trafia precyzyjnie nie tylko w bilę, ale także w dobry kurs instruktorski.

Prawdopodobnie nie ma takiej osoby, która by chociaż raz w życiu nie spróbowała barowej ambrozji. Nie dotyczy to trunków z prądem serwowanych zza lady, a czającej się w osobnym pomieszczeniu bądź w centralnym punkcie lokalu, unikalnej rozrywki. Bilard jest grą wysoce towarzyską i „rodzinną”. Pozwala aktywnie spędzić wolny czas. Zażywana w odpowiednich dawkach odpręża i regeneruje siły po ciężkim dniu pracy. Osoby złaknione rywalizacji także znajdą coś dla siebie, bowiem bilard – jak wszystkie inne dyscypliny sportu – polega na współzawodnictwie. Awantura podjęta przy stole wyłożonym specjalnym materiałem, wyłania zwycięzców. Jednak, jak było wspomniane wcześniej, bilard to gra dla wszystkich. Płeć, czy wiek są nieistotne. Jedynym ograniczeniem jest wymagany wzrost zawodników, aby czuć swobodę w trakcie operowania kijem przy stole.

Gra w bilard bije nowe rekordy popularności, zarówno w sferze amatorskiej, jak i profesjonalnej. Nie wiąże się z wysokimi kosztami. Co więcej, osoby odwiedzające bary, puby, kluby bilardowe, za jedyne kilkanaście złotych mogą zarezerwować stół z całym potrzebnym sprzętem do gry. Pozostaje tylko chwycić za kij, rozstawić trójkąt z bilami i rozpocząć zabawę. Aczkolwiek, debiutanci nie mający żadnego doświadczenia z bilardem, mogą odczuć pewien dyskomfort. Brak wiedzy zmusza takie osoby do improwizowania lub naśladowania swoich przeciwników przy stole. Nie zawsze nauka „kątem oka” zakończy się pożądanymi efektami. Do tego celu potrzebny jest nauczyciel, który skupi pełną uwagę na szkoleniu podopiecznego. Na rozwijaniu jego umiejętności, techniki gry i jednoczesnym krzewieniu w nim pasji, jaką może stanowić gra w bilard.

Zajęcia z instruktorem cieszą się pochlebną opinią wśród osób, które chcą przyswoić zasady gry i rozpocząć własną przygodę z bilardem. Najsampierw instruktor omawia podstawy związane z zachowaniem odpowiedniej postawy ciała w trakcie gry, wyprowadzania uderzeń kijem. W późniejszym etapie nauki prezentuje sposoby prowadzenia kija oraz technikach uderzania kijem w bile. Po realizacji ćwiczeń mających charakter wprowadzający do gry, instruktor przechodzi do systematyki bilardu, a więc warstwy taktycznej. Gra w bilard nie polega ściśle na wbijaniu kolejnych bil do kieszeni stołu. To przede wszystkim gra strategiczna, która zmusza do myślenia, analizowania poczynań przeciwników. Przewidywanie ruchu rywali jest równie istotne, co umiejętność obchodzenia się z kijem. Gdy przyjdzie się zmierzyć z bardziej doświadczonym graczem, trzeba potrafić wykorzystać swoją turę gry jak najlepiej, pozbywając się ze stołu swojej bili, i przy okazji utrudnić grę drugiej osobie.

Instruktor musi posiadać wiedzę przekrojową z dziedziny sportu, a także rekreacji ruchowej. Wobec tego postulaty składane przez pracodawców i podopiecznych, dotyczące wiedzy instruktorów, są jak najbardziej na miejscu. Dobry instruktor równa się doświadczeniu, wykształceniu i właściwym uprawnieniom zawodowym. Wszystkie te 3 elementy można uzyskać jednocześnie, zdając kurs instruktora bilarda. Kurs przygotowuje do pracy od strony pedagogicznej, naukowej oraz praktycznej. Plan zajęć uwzględnia m.in.: anatomię funkcjonalną człowieka, wady postawy, metodykę prowadzenia zajęć, teorię bilarda, rodzaje gier bilardowych, taktykę bilarda, formę kształcenia od podstaw do zaawansowanych ćwiczeń.  Po ukończeniu kursu otrzymuje się legitymację instruktorską oraz certyfikat ukończenia kursu.

Właściciele klubów sportowych, czy dział HR ośrodków rekreacyjnych zwracają dużą uwagę na kompetencję kandydatów. Dlatego też, jeśli myślisz o tym, by zostać instruktorem bilarda, na kurs zapisz się do renomowanej szkoły, która w swojej ofercie posiada certyfikaty poświadczone przez MEN.