Kurs instruktora fitness – ćwiczenia siłowe. Różnice między klasycznymi zajęciami fitness a uwzględniającymi ćwiczenia siłowe

Zaktualizowano dnia 14 kwietnia 2021

Popularność fitness nie słabnie – wręcz przeciwnie, w Polsce pojawia się coraz więcej odmian tego sportu. Jeszcze kilkanaście lat temu tylko nieliczni mogli pochwalić się uczęszczaniem na zajęcia fitness, a dziś niemal każda osoba, która dba o swoje zdrowie fizyczne, decyduje się albo na bieganie, albo właśnie na zajęcia fitness. Polskie wydawnictwa prześcigają się w publikacji poradników pisanych przez celebrytów i sportowców o tym, jak zdrowo jeść i jaki sport uprawiać. Jednak zamiast wydawać fortunę na kolejne książki, które często zawierają sprzeczne treści, lepiej wykupić karnet na zajęcia fitness, zwłaszcza że do wyboru mamy wiele rodzajów tego sportu. Dużą popularnością cieszą się ostatnimi czasy ćwiczenia siłowe na zajęciach fitness. Czym różnią się tego rodzaju ćwiczenia od tradycyjnych zajęć fitness?

Proponowane od dawna tradycyjne zajęcia fitness mają na celu wyszczuplenie sylwetki i poprawienie kondycji. W latach 60. ubiegłego wieku dr Keneth Cooper podzielił się ze światem swoim pomysłem, jaki był aerobik, czyli wykonywanie ćwiczeń w takt muzyki. Od tego momentu pojawiło się wiele ulepszeń aerobiku, m.in. low impact aerobic (dla początkujących) i high impact aerobic (dynamiczne ćwiczenia dla zaawansowanych). Pojawiła się również odmiana wodna aerobiku, czyli tzw. aqua fitness. Wszystkie te metody mają na celu poprawienie sylwetki (stanie się fit), wzmocnienie układu krążenia, zwiększenie elastyczności i gibkości oraz poprawę wydolności fizycznej. Ćwiczenia te nazywane są często aerobowymi lub „cardio”. Zajęcia z aerobiku odbywają się najczęściej w grupach, dzięki czemu mamy również możliwość poznać nowe osoby, które także zainteresowane są byciem fit.

Z kolei zajęcia fitness uwzględniające ćwiczenia siłowe nie są jedynie nastawione na zwiększenie wydolności fizycznej. W tego typu zajęciach najbardziej liczy się kształtowanie sylwetki i wzmacnianie układu mięśniowego. Podczas tych zajęć wykorzystuje się nie tylko własne ciało, lecz również dodatkowy sprzęt, taki jak hantle czy sztangi. Ćwiczenia siłowe mają na celu zwiększenie wytrzymałości oraz wyrzeźbienie sylwetki. Podczas tradycyjnych zajęć fitness kładzie się nacisk na bycie „fit”, dlatego nie ma mowy o rozbudowie tkanki mięśniowej. Treningi siłowe skupiają się głównie na wzroście masy mięśniowej, dostosowując odpowiednie ćwiczenia z użyciem hantli, sztang i innych przyborów. Do popularnych ćwiczeń siłowych zaliczamy ATB (ang. Abdominal-Buttocks-Thighs), znany w Polsce również jako BNP (Brzuch-Nogi-Pośladki), trening mający na celu wyrzeźbienie właśnie tych partii ciała, na których najbardziej nam zależy. Trening nie ma ustalonej choreografii, lecz odbywa się przy muzyce. Najczęściej podczas treningu ATB wykorzystujemy ciężar własnego ciała, lecz równie dobrze trening może odbywać się z użyciem przyborów. Do ćwiczeń siłowych fitness zaliczamy także m.in. TRX (trening z taśmami), body pump (trening ze sztangą), fit ball (trening z piłką) i body building. Zajęcia, na których pojawiają się ćwiczenia siłowe, nazywamy „muscle”.

Istnieją również inne rodzaje fitness, wśród których znajdują się m.in. formy mieszane („cardio & muscle”) wzmacniające zarówno układ krążenia, jak i układ mięśniowy. Do takich ćwiczeń zaliczamy choćby TBC (ang. Total Body Conditioning) oraz circuit training. Bardzo często wybierane są również zajęcia relaksacyjne („cooling”), na których ćwiczy się m.in. jogę i stretching. W klubach fitness możemy więc skorzystać z ogromnej ilości zajęć, wybierając te, które najbardziej nam odpowiadają. Instruktor fitness, mający uprawnienia do prowadzenia zajęć uwzględniających ćwiczenia siłowe, ma większe szanse na zatrudnienie niż instruktor tradycyjnych zajęć fitness. Warto więc zdecydować się na kurs instruktorski, by umożliwić sobie rozwój i zainwestować w swoją karierę.

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/71/kurs-instruktora-fitness-cwiczenia-silowe