Kurs instruktora futsalu. Piłka halowa przeżywa swój rozkwit, dlatego warto zainteresować się tą dyscypliną sportu.

Zaktualizowano dnia 14 kwietnia 2021

Dyscyplina ta powstała w dość specyficznych okolicznościach. Można by powiedzieć, że za sprawą surowej matki natury, bowiem kilkadziesiąt lat temu, w dzień rozgrywek piłkarskich trawiasta murawa była zbyt wilgotna i mecz odbył się na halowym boisku do koszykówki. Tak narodził się futsal. To sport opierający się na podwalinie typowej piłki nożnej, jednak posiada inny regulamin stosowany stricte do meczy halowych. Co w nim innego? Po pierwsze wielkość powierzchni boiska do gry. Jest kilkukrotnie mniejsze. Wpływa to na większą dynamikę sportu. Szybsze przemieszczenia zawodników, większa kontrola nad piłką i bardziej widowiskowe zmagania konkurujących ze sobą drużyn. Drugim ważnym elementem jest ilość zawodników, bowiem tych w drużynie jest 5-ciu podstawowych oraz 9-ciu rezerwowych. Ostatnim elementem, o którym warto wspomnieć jest długość gry. Zamiast standardowych 90 minut, mecz trwa 2 razy po 20 minut. Nie znaczy to jednak, że na trybunach doświadczymy mniej karkołomnych akcji i strzałów na bramkę, wręcz przeciwnie. Gra jest nieprzewidywalna i pełna temperamentu. Mecze halowe z reguły kończą się na dużej ilości zaliczonych bramek. Kibice nie mogą narzekać na nudę. Stąd wynika tak duża popularność tej dyscypliny sportowej. Na stadionach przez całe spotkanie może nie paść żadna bramka, a w przypadku meczy rozgrywanych na halach piłka ląduje w siatce jak zaklęta.

Pasjonatów futsalu nie trzeba szukać ze świecą w ręku. Hale sportowe coraz częściej padają łupem spragnionych sportowców i wynajmują je na całe dni. Co więcej, aktualny jest trend organizowania lig amatorskich. W akcji biorą udział dzieci jak i dorośli, chcący aktywnie spędzać czas i szlifować swoje piłkarskie umiejętności. Siłą sprawczą, która ma ogromny wpływ na poziom zawodników jest instruktor futsalu. Instruktor odpowiedzialny jest za merytoryczne i praktyczne przygotowanie zawodników oraz całych drużyn. Edukacja podopiecznych polega na przeprowadzaniu treningów, podczas których adepci uczą się technik dryblingu, odbierania piłki, uderzeń, przeprowadzania ataku indywidualnego oraz zespołowego i wiele innych charakterystycznych zagrań dla zawodników rozgrywających i bramkarza. Zajęcia mogą mieć formę wykładów lub praktycznych ćwiczeń z wykorzystaniem piłki bądź sprzętu siłowego. Instruktor dba również o formę fizyczną zawodników. Mecze piłki halowej są dosyć wyczerpujące, więc do obowiązków instruktora futsalu należy opracowanie zestawu ćwiczeń mających poprawić technikę gry i wydolność graczy.

Praca w roli instruktora futsalu jest z pewnością wyzwaniem, ponieważ łączy w sobie wychowanie, kształcenie i organizację zajęć. Od początku do końca, instruktor buduje postawy i zachowanie podopiecznych wobec dyscypliny sportu jak i jej elementów przygotowujących do uprawiania sportu. Wiedza nauczyciela to kompletne ujęcie problematyki mi.in z zakresu: pedagogiki, metodyki wychowania fizycznego, fizjologii wysiłku fizycznego. Od instruktora wymaga się również znajomości charakterystyki gry w futsal, rodzajów rozgrywek zawodów i turniejów oraz planowania pracy szkoleniowej. Są to informacje unikalne, niezbędne do prawidłowego prowadzenia zajęć z podopiecznymi. Wobec tego droga ku ich poznaniu pozostaje niezmiennie ta sama. Należy ukończyć kurs instruktora futsalu, który przygotowuje do objęcia stanowiska nauczycielskiego. Za jego sprawą możliwe jest uzyskanie rzetelnej wiedzy i kompetencji ułatwiających samodzielne kształcenie dzieci, młodzieży i dorosłych. Uzyskany certyfikat daje możliwość podjęcia pracy w różnego rodzaju ośrodkach i klubach sportowych. Pozwala wziąć czynny udział w organizacji klubu futsalowego, a także wstąpić do sztabu szkoleniowego.