Kurs instruktora golfa. Sport nie tylko dla leniwych

Coraz większą popularnością wśród Polaków cieszy się golf. Na początku był on wprawdzie uważany jako sport dla wyższych sfer, przyjęło się bowiem uważać, że grywali w niego głównie arystokraci, ale obecnie nie ma znaczenia jaki status społeczny się posiada, a młodzi ludzie coraz chętniej odkrywają jego zalety. Większość z nich swoją przygodę z golfem rozpoczyna na urlopie, podczas wakacji na południowych wybrzeżach Europy oraz wyspach leżących na Oceanii. A to dlatego, że powstałe na nich ośrodki wypoczynkowe, w swych ofertach, jako jedną z rozrywek dla swych gości , posiadają możliwość korzystania z pół golfowych,.

Prawdopodobnie dyscyplinę tą odkryto w średniowiecznej Szkocji. Pod koniec XIII wieku grywano w nią także w Holandii. Wtedy jednak nie nazywano jej jeszcze „golfem” i nie wyglądała dokładnie tak jak dziś. Obecnie jest to przede wszystkim gra rekreacyjna, aczkolwiek należy zaznaczyć, że w 2016 roku pojawiła się ona na Olimpiadzie.
W Polsce pierwsze pola golfowe istniały już przed wybuchem II wojny światowej, usytuowane były one między innymi w Gdańsku, Warszawie i Katowicach. Natomiast pierwszy klub golfowy znajdował się w Szczawnie Zdroju i powstał zaraz w pierwszych latach XX wieku.

Obecnie golf tak szybko zaczął się rozprzestrzeniać w sportowej kulturze Polaków, że coraz więcej osób decyduje się na ukończenie kursu instruktora golfa. Szkolenia te składają się zarówno z części teoretycznej, podczas, której uczniowie zdobywają wiedzę między innymi na temat historii tej dyscypliny sportowej, jej zasad a także prowadzenia zajęć sportowych, jak również z części praktycznej. Ta z kolei pomaga nie tylko doskonalić posiadane już umiejętności gry, ale także zdobywać nowe. Osoby posiadające tytuł instruktora sportowego, a także te, które skończyły studia na Akademiach Wychowania Sportowego, nie muszą uczestniczyć w pierwszej, ogólnej, części kursu, a mają prawo od razu przystąpić do tej specjalistycznej. Dlatego też spora ilość sportowców i instruktorów sportowych robi kurs instruktora golfa jako dodatkowy fakultet.

Po zakończonym kursie i zdaniu wszystkich egzaminów, wykwalifikowani instruktorzy golfa mogą pracować w stowarzyszeniach sportowych, jako sędziowie podczas turniejów tej dyscypliny sportowej oraz jako trenerzy i nauczyciele. Duża część osób dostaje propozycję pracy w ośrodkach rekreacyjnych i klubach golfowych, zarówno tych w Polsce jak i za granicą. Pracy dla instruktorów jest dużo. Tym bardziej, że coraz więcej osób interesuje się tą dyscypliną sportową.

Dlaczego? Bowiem pomaga ona nie tylko zachować szczupłą sylwetkę, nabrać sił w rękach oraz wyrzeźbić mięśnie, ale także ma wiele innych zalet. Jedną z nich jest nauka punktualności, na co bardzo zwraca się uwagę w klubach golfowych, podobnie jak na utrzymanie samodyscypliny, która pomaga zwiększyć bezpieczeństwo podczas gry. Największą jednak zaletą tego sportu jest nauka pracy i działania w grupie oraz nabywanie umiejętności interpersonalnych. Szacunek do innych graczy oraz poszanowanie reguł gry, to jeden z warunków aby móc należeć do klubu czy stowarzyszenia golfowego.
Niektórzy mogą myśleć, że golf jest sportem dla leniwych, nic bardziej mylnego. Wymaga on skupienia, koncentracji, umiejętności podejmowania szybkich i właściwych decyzji, a także zdolności oceny sytuacji. Gra ta narzuca także konieczność posiadania odpowiedniej siły od osoby uderzającej piłkę jak również kondycji fizycznej, bowiem po polu bardzo dużo się chodzi w umiarkowanym tempie. W golfie nie ma czasu na nudę, wykorzystuje się tu każdą minutę gry, tym bardziej, że należy być zawsze gotowym do uderzenia piłki. Sport ten może uprawiać każdy, daje on mnóstwo satysfakcji, relaksuje i poprawia nastrój.