Kurs instruktora hokeja na lodzie. Cechy dobrego nauczyciela hokeja na lodzie, które pomagają w pracy

Więcej informacji możesz znaleźć na stronie:

https://pakis.pl/kursy/205/kurs-instruktora-hokeja-na-lodzie/src-BlogHokLod

Hokej na lodzie to prawdziwa gra dla twardzieli. Dyscyplina, która nie tylko wymaga precyzji w umieszczaniu krążka w bramce, ale także często użycia siły w celu powstrzymania atakującego rywala. Jak sprawić, aby każdy zawodnik mógł zbilansować opanowanie techniki z twardą grą? To już należy do głównych zadań trenera, który swoim wsparciem i doświadczeniem potrafi wypracować tą umiejętność u swoich podopiecznych.
Hokej to nie tylko szybka jazda na łyżwach i strzelanie goli, to także szereg założeń taktycznych, od których zależy sukces całej drużyny. Nauczyciel hokeja na lodzie powinien zadbać w swojej pracy o dynamikę i szybkość swoich zawodników. Selekcjoner powinien być osobą pełną temperamentu podobnie jak sama dyscyplina, w której się kształcił. Mnogość taktycznych rozwiązań to urok tego sportu, co wymaga otwartego i często kreatywnego sposobu myślenia u osoby trenującej hokeistów.

Każdy sport zespołowy kształtuje wiele wartościowych cech. W szczególności ta opinia pasuje do hokeja na lodzie, który jako dyscyplina sportu jest źródłem wielu emocji łączących całą drużynę, pojedynczych zawodników także z osobą trenera. Dobry szkoleniowiec to nie tylko osoba, która zna zasady gry, ale taka, która potrafi wzbudzić zaufanie i chęć współpracy. Nie wystarczy tylko bycie charyzmatycznym, trener, instruktor hokeja na lodzie powinien być przywódcą, który potrafi poprowadzić swoich „żołnierzy” do zwycięstwa.

Umiejętności i cechy wolicjonalne muszą iść w parze w programach treningowych, które wprowadza w życie szkoleniowiec drużyny hokejowej. Drużyna zwycięża, nigdy jeden zawodnik. Ojcem zwycięstwa jest nauczyciel, który posługuje się często intuicją, aby odpowiednio rotować formacjami. Hokej to dyscyplina wymagająca wyczucia chwili. Trener musi znać swoich podopiecznych oraz ich aktualną dyspozycję dnia. Relacje w drużynie mają naprawdę spore znaczenie, a nad tym, aby były zdrowe musi czuwać właśnie instruktor hokeja na lodzie.

Motywacją do pracy są nie tylko zwycięstwa, ale także poniesione porażki należy przekuć w zdobycie doświadczenia. Oznacza to, że trener powinien posiadać cechy psychologa, które nie tylko będą zespalać cały zespół. W ten sposób należy także wspierać i rozmawiać z pojedynczymi hokeistami. Wówczas rozmowa może przerodzić się w pochwałę lub wręcz przeciwnie, w reprymendę. Trener pod względem psychologicznym nie może grać „dobrego lub złego glinę”, musi być zawsze taki sam, dla każdego. Musi potrafić komplementować za dobre zagrania jak i ganić za niezrealizowane założenia taktyczne.

Nauczyciel gry w hokeja na lodzie powinien zawsze być czujny, uważny, aby odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo. Nie może dojść do sytuacji, kiedy to jednemu z podopiecznych zabraknie kasku lub jednego z ochraniaczy. Wyposażenie hokeisty musi być zawsze kompletne ze względów bezpieczeństwa. Ta gra kontaktowa należy do tych, które niosą za sobą możliwość nabawienia się urazów. Instruktor gry w hokeja musi też różnicować poziom treningu pod kątem konkretnych grup wiekowych. Zajęcia dla młodzików zdecydowanie różnią się od tych, które prowadzi z grupami starszymi. Podejście także pod względem psychologicznym musi być w tym przypadku zupełnie inne.

Ważne podczas zajęć jest przeprowadzanie małych gier taktycznych, które usprawniają cechy motoryczne. Można je realizować nie tylko na lodowisku, ale także na hali lub orliku w zimie. Nauczyciel gry w hokeja może w ten sposób połączyć przyjemne z pożytecznym organizując w ten sposób trening interwałowy. Umiejętność odpowiedniego dopasowania swoich podopiecznych w pary, tak aby każdy zawodnik znalazł sobie porównywalnie zbliżonego pod względem umiejętności partnera. Wówczas z takich ćwiczeń popłyną korzyści dla każdej ze stron. Cecha ta u nauczyciela, instruktora to kreatywność, zmiana systemów treningów tak często, aby się nie znudziły trenującym. To samo dotyczy wprowadzenia elementu stawki np. przegrany pojedynku w małej grze po jej zakończeniu musi wykonać określoną liczbę pompek.

Nauczyciel hokeja na lodzie w swojej pracy powinien dokonywać trafnych ocen oraz metod treningu wobec swoich podopiecznych. Dla swoich zawodników musi być dostępny także poza lodowiskiem. W ten sposób jest w stanie zadbać o odpowiedni „team spirit” i szacunek wobec swojej osoby u hokeistów.

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/205/kurs-instruktora-hokeja-na-lodzie