Kurs instruktora Jiu Jitsu. Na barkach instruktorów spoczywa wielka odpowiedzialność za bezpieczeństwo podopiecznych i krzewienie w nich pasji do sportu.

Sztuki walki przechodzą prawdziwy renesans. Coraz więcej młodych ludzi wybiera sportowe zajęcia z domieszką technik walki i ćwiczeń ogólnorozwojowych. Na szali równoważą się wartości zdrowotne (poprawa sylwetki, wytrzymałości) oraz chęć odnalezienia sportu, który zadowoli wszystkie potrzeby odbiorców. Jiu Jitsu jest jedną z takich dróg. Pozytywne emocje budzi nie tylko w gronie osób spragnionych rywalizacji, bowiem równie dobre oceny zbiera od ruchliwych dzieci, czy kobiet chcących aktywnie spędzać czas po pracy.

Małoletni adepci sztuk walk mają okazję nauczyć się wielu przydatnych życiowych maksym. Zajęcia grupowe służą do implementacji odpowiednich nawyków zdrowotnych, szerzenia właściwego zachowania, współdziałania z rówieśnikami. Tak jak podczas innych zajęć w przedszkolu lub szkole, elementy wychowawcze stają się nadrzędnym celem w rozwoju psychicznym młodych wychowanków. Choć zajęcia dla dzieci odbiegają od pełnoprawnego treningu, to jednak proponowane gry i zabawy połączone z elementami Jiu Jitsu, idealnie spełniają swoje zadanie.

Starsi adepci sztuk walki także odnajdą coś dla siebie. W tym przypadku trening jest traktowany w sposób mniej rozrywkowy, a bardziej specjalistyczny. Bawienie się na materacach przeradza się w naukę skomplikowanych technik walki i obrony. Instruktorzy odsłaniają przed podopiecznymi wszystkie techniki dotyczące: rzutów, kopnięć, uderzeń, dźwigni na stawy, duszenia, bloki oraz inne elementy wchodzące w skład technik samoobrony. Nauka odbywa się na płaszczyźnie teoretycznej oraz praktycznej, która uwzględnia dużo ruchu, elementy walki oraz gimnastykę. Podczas organizowanych sparingów, uczniowie mają szansę porównać swoje umiejętności, a także wyciągnąć wnioski wynikające z błędów taktycznych i złego przygotowania. Oczami kursantów są instruktorzy, którzy oceniają możliwości zawodników i przyczyniają się do poprawy ich stylu walki. Poprzez tego typu praktykę, uczniowie mogą z najdrobniejszymi szczegółami zapamiętać w jaki sposób walczyć w stójce, w parterze. Udział w zajęciach Jiu Jitsu może stanowić początek przygody ze sportem, która może przejść w kolejny etap, od pasji aż do sportowej kariery. Dużą rolę odegra w tym instruktor, którego metodyka pracy prowadzi do pogłębiania wiedzy o sporcie przez jego wychowanków.

Uzyskiwane stopnie wtajemniczenia to efekty wspólnej pracy pomiędzy instruktorem a wychowankiem, ale większy ciężar odpowiedzialności spada na mentora, którego zadaniem jest przekazanie wiedzy i śledzenie postępów. Aby jakość pracy zawsze była na plusie, nauczyciel musi posiadać wiedzę, która umożliwi przeprowadzenie zajęć w zgodzie z zasadami wykonywanego zawodu i jego własnym sumieniem. Wobec tego kurs instruktora Jiu Jitsu będzie niezastąpioną formą edukacji. W programie kursu znajdują się najważniejsze informacje dotyczące sztuk walki, samodzielnego prowadzenia zajęć, systematyki i organizacji treningu. Wśród nich znajdziesz takie przedmioty jak: rys historyczny sztuk walki, techniki Jiu Jitsu, zasady organizacji sekcji sportowej, urazy i pierwsza pomoc, pedagogiczne, psychologiczne i socjologiczne aspekty pracy instruktora. Oprócz oczywistych obowiązków wynikających z prowadzenia zajęć z podopiecznymi, instruktorowi Jiu Jitsu powinna przyświecać zasada propagowania zdrowego stylu życia. Powinien zachęcać młode osoby do uprawiania sportów walki, a przede wszystkim wziąć na siebie odpowiedzialność za przetrwanie tej dyscypliny.

Posiadając uprawnienia instruktorskie nie pozostaje nic innego, jak rozpocząć pierwsze zajęcia, a te możemy prowadzić zarówno w ośrodkach sportowych, klubach komercyjnych, w placówkach edukacyjnych w ramach utworzonych sekcji, a także pełniąc funkcję wychowawcy na koloniach i obozach sportowych.