Kurs instruktora jogi. Praca dla kreatywnych

Zawód wykonywany na co dzień, winien dostarczać satysfakcji i umożliwiać nieprzerwany rozwój. Dopiero wówczas mamy świadomość, że robimy coś z korzyścią dla siebie i innych, a chyba w tym rzecz, by przekuwać swoją życiową pasję na uśmiechy u osób, które z początku nieznane, stają się kompanami w wędrówce życia. Instruktor jogi jest jednym z takich zawodów, będących swoistym pomostem dla zajęcia zawodowego oraz osobistego hobby.
Uprawianie jogi zaciera granicę między ciałem a umysłem. Poprzez ćwiczenia rozciągające, tożsame z ułożeniem ciała w konkretnych asanach, a także ćwiczenia pranayamy (ćwiczenia oddechowe) i medytację, można porozumieć się z własnym ciałem. Zabrzmi to pewnie absurdalnie, lecz żadne inne aktywności nie pozwalają zajrzeć w głąb własnej duszy w celu odnalezienia i zniszczenia swoich słabości. Z chwilą wejścia na matę, wszystkie myśli, kompleksy, stres po prostu wyparowują, robiąc miejsce dla większej dawki powietrza. Umiejętnie komponowane przejścia między asanami rozluźniają ciało i przygotowują do wejścia w błogi stan umysłu.

Przyglądając się temu z boku można odnieść sprzeczne wrażenie w odniesieniu do tego, co oferuje joga. Widząc przed sobą grupę osób w akrobatycznych pozycjach ciała, zastanawiamy się, co oni tak właściwie robią. Nie doznając tego na własnej skórze, nie sposób tego zrozumieć. Na szczęście niewiele potrzeba, aby otworzyć się na nowe doświadczenia. Wystarczy trochę odwagi, i niemy teatr, na deskach którego rozgrywa się trening ciała, stanie przed nami otworem. Na korzyść jogi wpływa fakt, że do jej praktykowania nie potrzebujemy dużych pokładów energii fizycznej, tak jak przy innych dyscyplinach sportowych, a wręcz przeciwnie. Joga dodaje siły witalnej i pozwala wyjść z treningu rześkim i naładowanym pozytywnymi emocjami.

Efekty uzyskiwanie w trakcie zajęć jogi zależą nie tylko od osób w niej uczestniczących, ale przede wszystkim od instruktora prowadzącego zajęcia. Jego poziom zaangażowania i kreatywność decydują o tym, jak liczna będzie jego grupa, i jak wiele z tych osób będzie kontynuować swoją przygodę pod jego przewodnictwem. Pierwsze godziny spędzone na macie mogą być czymś nowym, intrygującym dla uczniów, co skłania do dalszego zagłębiania się w tą tajemniczą sztukę. Aczkolwiek zainteresowanie do jogi może zniknąć tak szybko, jak się pojawiło. Wraz z upływającymi godzinami, powtarzalność asan i stosowanie przez instruktora jednego programu zajęć zniweczy wcześniejsze rezultaty. Instruktor powinien reagować względem potrzeb grupy i podchodzić do tego w sposób indywidualny, bowiem klienci korzystający z usług nauczyciela decydują się na udział w zajęciach z różnych pobudek. Tutaj liczy się wspomniana już raz kreatywność. Nikt nie lubi nudy, więc należy zaczynać i kończyć trening nowymi pomysłami. Instruktorzy mają duże pole do popisu. Mogą proponować wykonanie różnych asan, wprowadzać płynne przejścia do kolejnych pozycji i łączyć je z ćwiczeniami oddechowymi bądź nawet z ćwiczeniami gimnastycznymi. Dobór muzyki do aktualnie wykonywanych ćwiczenń jest równie ważny. Buduje to klimat spokoju i odosobnienia. Pomaga nadto w trakcie procesu medytacji. Joga jest instrumentem do inspirowania ludzi, a instruktor swoistym dyrygentem, którego zadaniem powinno być stworzenie strefy rekreacyjnej zarówno pod względem fascynacji jak i odprężenia. Wobec powyższych, twórcza postawa jest najważniejszą i najbardziej pożądaną cechą u profesjonalnych instruktorów jogi.