Zaktualizowano dnia 16 kwietnia 2021
Zdrowie nie jest mierzone zasobnością portfela, lecz chęcią zrobienia czegoś dla siebie. Dożywotnie lenistwo skazuje ludzi na brak szczęścia, czy spadek sprawności fizycznej. Już w wieku kilkudziesięciu lat stać się można więźniem własnego ciała. Przecież tak niewiele potrzeba, by otworzyć się na zmiany. Sportowe buty, wygodny strój i trochę samodyscypliny. Nikt nikogo nie będzie zmuszać do obrania nowego stylu życia. Patrząc kilka kroków do przodu przed nami zawsze będą ludzie szczęśliwi. Aby do nich dołączyć, wystarczy wskoczyć na rower i podążać wraz z peletonem.
Kolarstwo jest jedną z najbardziej popularnych dziedzin sportowych oraz aktywności fizycznych. Nie ma ograniczeń wiekowych. Rower towarzyszy nam już od najmłodszych lat. Mediatyzacja zdrowia w znaczący sposób przyczyniała się do popularyzacji jazdy na rowerze. Nie tyle jako sportu, ale także recepty na zdrowie. Umiejętność jazdy na rowerze przydaje się do wzmocnienia układu ruchowego, wydolności tlenowej, koncentracji, a także równowagi ciała. Sama nauka jazdy na rowerze jest przyjemna i stosunkowo łatwa. Najtrudniejsze jest odnalezienie przeciwwagi dla własnego ciała, by utrzymać odpowiedni balans z zachowaniem prostej sylwetki.
Osoby debiutujące, a także bardziej zaprawione w technice pedałowania mogą skorzystać z usług profesjonalnych instruktorów kolarstwa. Pierwsze przejechane metry na rowerze pod okiem instruktora mogą przerodzić zwykłą aktywność i chęć rozwoju umiejętności, w nieśmiertelną pasję, która trwać będzie przez całe życie. Kolarstwo jest na tyle bujną dziedziną sportową, że każdy, bez problemu odnajdzie swój ulubiony styl jazdy. Jest bowiem kolarstwo szosowe, górskie, torowe, przełajowe. Utożsamiając się z danym stylem, nauka jazdy przebiegać będzie znacznie szybciej i z lepszymi efektami. Dowolne ze stylów posiadają indywidualny charakter. Różnią się przede wszystkim rodzajem wykorzystywanego sprzętu i trasy, która jest dopasowana w ramach treningu bądź wyścigu. W kontekście sprzętu do jazdy, rowery są właściwe dla trudności trasy, tzn. podłoża oraz elementów otoczenia. Dobrym przykładem jest trasa górska, która jest dosyć wąska, pełna naturalnych przeszkód. Zmusza rowerzystę do jednoczesnego utrzymania tempa jazdy i manewrowania pomiędzy elementami spowalniającymi go.
Kolarstwo równie dobrze może stanowić formę rekreacji turystycznej. Planowane przejazdy rowerem wykorzystywane są do zachęcenia osób młodych, dorosłych i ich dzieci, do aktywnego trybu życia. Aspekt sportowy łączy się ze zwiedzaniem miejsc interesujących pod względem architektonicznym, przyrodniczym i towarzyskim. Wspólne spędzanie czasu na rowerach jest znakomitą alternatywą dla powszednich zajęć wykonywanych w domu.
Jeśli kolarstwo jest dla ciebie czymś więcej niż tylko sposobem na zabicie czasu i chciałabyś/chciałbyś przenosić tę pasję na inne osoby, rozwiązanie jest jedno. Już dziś przystąp do kursu instruktora kolarstwa. Program szkolenia uwzględnia wszystkie niezbędne informacje potrzebne do samodzielnego prowadzenia zajęć z kolarstwa, jak np.: anatomia i fizjologia, fizjologia wysiłku, trening funkcjonalny, dietetyka, psychologia i techniki motywacyjne. To zestaw wiedzy, który ułatwi ci kształcenie osób zainteresowanych kolarstwem. Oprócz teorii, poznasz od środka w jaki sposób organizować zawody kolarskie, jak analizować pracę z podległymi uczniami, czy zapewnić podstawową opiekę medyczną.
Po uzyskaniu legitymacji instruktora kolarstwa, spokojnie możesz wsiąść na rower i zacząć szukać dla siebie miejsca w ośrodkach rekreacyjnych, klubach sportowych lub założyć własną działalność gospodarczą, której celem będzie promowanie kolarstwa i organizacja zajęć sportowych i rekreacyjnych, jak chociażby wycieczek rowerowych. Praca ta pozwoli ci połączyć twoje życiowe hobby z równoczesnym zabezpieczeniem budżetu domowego. W skali miesiąca wypłata może przekroczyć progi 1500-2000 złotych.