Kurs Instruktora lekkoatletyki. Szeroki wachlarz dyscyplin mogący zadowolić najbardziej wybrednych sportowców

Dyscyplin lekkoatletycznych można by wypatrywać już w starożytności. Wprawdzie nie były one konkurencjami olimpijskimi, a stanowiły część normalnego życia naszych praprzodków, ale z biegiem czasu stawały się one od niego odskocznią, aż w końcu przerodziły się w rozgrywki sportowe. Ta dziedzina sportu liczy w sobie wiele form rywalizacji, dlatego z pewnością każdy sportowiec amator znajdzie w niej tą konkurencję, która najbardziej mu odpowiada. Jednak, jak to zwykle w sporcie bywa, do uprawiania każdej z nich należy się odpowiednio przygotować, zarówno pod względem stosownego ubrania, jak również dobrze przeprowadzonej rozgrzewki. Z pewnością pomoże w tym wykwalifikowany instruktor lekkiej atletyki. Przede wszystkim, gdy pozna on swego podopiecznego i jego predyspozycje oraz upodobania do rodzajów aktywności fizycznej, pomoże mu dobrać odpowiednią dyscyplinę z tej dziedziny sportu.

Jak już zostało wspomniane, sport ten dzieli się na różne konkurencje. Są to między innymi biegi, chody, rzut młotem, rzut oszczepem, rzut dyskiem, pchnięcie kulą, skoki o tyczce, w dal oraz wzwyż, jak również wieloboje. Jako, że lekkoatletyka jest tak zróżnicowana, również jej instruktor musi posiadać szeroką i urozmaiconą wiedzę. Dlatego na kursach umożliwiających zdobycie odpowiedniego certyfikatu, musi on zaliczyć zajęcia z części teoretycznej, z przedmiotów takich jak: pedagogika, fizjologia i anatomia człowieka, pierwsza pomoc przedmedyczna, żywienie w sporcie, jak również części praktycznej, to jest praktyk pedagogicznych polegających między innymi na prowadzeniu zajęć sportowych w klubach oraz ośrodkach sportowych i rekreacyjnych. W nich bowiem będzie się on mógł starać potem o pracę.

Szeroki wachlarz dyscyplin lekkoatletycznych może zadowolić nawet najbardziej wybrednych sportowców amatorów. Większość z nich wybiera zazwyczaj biegi lub chody. Prawdopodobnie wpływ na to ma panująca obecnie, w naszym kraju, moda na biegi długodystansowe. Długotrwałe treningi pod okiem fachowego instruktora pozwalają na branie udziału w cyklicznie organizowanych miejskich maratonach i półmaratonach. Osoby, które biegają już od jakiegoś czasu i mają dobre wyniki często wyjeżdżają także do innych miast, aby wziąć udział w biegu długodystansowym, utworzonym w jakimś konkretnym celu, na przykład charytatywnym. Są jednak i tacy sportowcy, którzy lepsze wyniki osiągają w biegach sprinterskich, czyli na krótkie dystanse bądź biegach z przeszkodami, na przykład płotkarskich. Sprawdzają się oni w biegach zespołowych czyli sztafetach. Równie modne co bieganie są chody, zapewne wpływ na to ma historia i sukcesy sportowe Roberta Korzeniowskiego.

Mniej popularnym sportem są skoki, prawdopodobnie dlatego, że do ich uprawiania potrzebne sa skocznie, poprzeczki czy tyczki. Aczkolwiek dla miłośników tej dyscypliny nie ma rzeczy niemożliwych, tym bardziej, że większość instruktorów lekkoatletyki, zapewnia w swoich szkółkach odpowiedni sprzęt. Dodatkowo instruktorzy demonstrują i uczą zasad rozbiegu, odpowiedniego wybicia od podłoża, technik przeskoku a także, co można by rzec jest najważniejsze, odpowiedniego i bezpiecznego lądowania. Także podczas nauki rzutów i pchnięć rola instruktora lekkoatletyki jest niezbędna. Tu liczy się bezpieczeństwo zawodnika oraz osób postronnych, jak również sama technika. Konkurencje te posiadają bowiem szczegółowo ustalone zasady, których sportowcy muszą się trzymać.
Ci sportowcy, którzy potrzebują podczas swoich treningów i zmagań lekkoatletycznych większej różnorodności i wrażeń, mogą brać udział w wielobojach, które łączą kilka dyscyplin lekkiej atletyki. Łączą one w sobie cztery, pięć, siedem a nawet i dziesięć różnych konkurencji.