Kurs instruktora narciarstwa. Śnieżne fascynacje instruktorów i ich podopiecznych.

Narciarstwo należy do grupy sportów sezonowych. Zainteresowanie tą formą aktywności zależne jest od warunków pogodowych. Dopóki śnieżna powierzchnia będzie pokrywać trasę stoków, ośrodki rekreacyjne będą zachęcać amatorów sportu do skorzystania z ich oferty. Okresowość oferty w tym przypadku wpływa bardzo pozytywnie na upodobanie klientów. Rozpoczęcie sezonu dla sportów zimowych idealnie wpisuje się w grafik ferii dla uczniów i starszej młodzieży. Rodzice również dosyć często w tym czasie wykorzystują urlop i zabierają swoje pociechy właśnie na narty. Od grudnia do końca marca stoki gór tłumnie odwiedzają klienci chcący nauczyć się jeździć na nartach oraz przyjemnie spędzić czas.

Sport ten jest jednym z bardziej opornych w przyswojeniu, bowiem w dużej części skupia się na opanowaniu techniki jazdy na nartach. Dobra wydolność organizmu i rycerska odwaga na pewno się przydadzą, jednak nauka powinna odbywać się w towarzystwie licencjonowanego instruktora jazdy na nartach. Nie jest to zwykły kazus. Poruszanie się na drewnianych płozach to umiejętność trudniejsza niż mogło by się zdawać. Samodzielne szkolenie się w tym zakresie nie należy do najprzyjemniejszych i może prowadzić do zniechęcenia się. Częste upadki, kolizje z innymi bywalcami stoku i nieodpowiedzialne zachowanie mogą być powodem zagrożenia życia. Dlatego przebywając na obiekcie przeznaczonym do szusowania zaopatrzmy się nie tylko w odpowiedni sprzęt, ale także w osobę, która wytłumaczy, pokaże i zapewni bezpieczeństwo w trakcie pierwszych godzin i dni spędzanych w zimowej scenerii. Jazda na nartach w założeniu ma sprawiać przyjemność osobom je praktykującym, toteż początkujący winni pojąć podstawy zanim poczują na nogach ciężar nart.

W Polsce zainteresowanie tą forma rozrywki i sportu w dość szybkim czasie przerosło wszelkie oczekiwania. Przede wszystkim pomogły media i znani sportowcy, którzy wypromowali pomysł na aktywne spędzanie okresu zimowego. Jedno wielkie „NIE!” dla przytulania się do dzikich misiów w ciemnych jaskiniach. Choć na zewnątrz powieje niejednym mrozem i drzemka przy odkręconym grzejniku będzie propozycją nie do odrzucenia, aczkolwiek zima to idealny czas na zabawę i uprawianie sportu.

Dyscyplina narciarstwa urosła do rangi najchętniej uprawianego sportu od przesilenia zimowego aż do opadnięcia ostatniego płatka śniegu. Spowodowało to potrzebę rozbudowy infrastruktury obiektów, na których oddawać się można mroźnym przyjemnościom. Ten etap jeszcze nie przeminął, a trwa w najlepsze. Z roku na rok przybywa zarówno klientów, nowego sprzętu, jak i wolnych wakatów. Toteż instruktorzy są w dalszym ciągu poszukiwani. Jak można znaleźć się pośród elity i najlepszych szkoleniowców? Ukończenie kursu instruktora narciarstwa będzie obligatoryjną przepustką, która umożliwi wejście w świat narciarskiej kariery. W miejscach pracy można dosłownie przebierać. Ośrodki turystyczne, wczasowe z otwartymi ramionami powitają świeżą krew. Ukończenie kursu daje możliwość prowadzenia zajęć w ramach obozów i kolonii. Co ważne, zdobycie uprawnień instruktorskich wydawanych przez Polską Akademię Kultury i Sportu jest równoznaczne z tym, że nie tylko w Polsce odnajdziesz wymarzoną pracę, ale również w krajach Unii Europejskiej. Dzięki temu pracy można szukać w najlepszych zimowych kurortach. Udział w kursie również potraktować można jako uzupełnienie wiedzy, dokształcenie się w mniej opanowanych dziedzinach, np. : anatomia ludzka, metodyka nauczania, pierwsza pomoc.

Instruktorzy narciarstwa są nieodzownym elementem wśród form dydaktycznych, dlatego nowi adepci „sztuk alpejskich” i również stali bywalcy stoków będą poszukiwać najlepszych rozwiązań w strefie instruktorskiego nauczania i rozwijania umiejętności.