Kurs instruktora piłki siatkowej. Metody prowadzenia treningu dla całej drużyny

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że podejście trenera piłki siatkowej do swoich zawodników musi cechować pedagogizacja i empatia. Dobry instruktor musi się wczuć w psychikę członków swojej drużyny, aby zajęcia opierały się na podstawowych mechanizmach mających wpływ na wynik sportowy. Im bardziej kreatywne podejście trenera do swojej pracy, tym ciekawsze treningi i lepsze rezultaty. Rozbudzenie zainteresowania i pasji do siatkówki wśród podopiecznych zapewni łatwiejsze zmotywowanie ich do bardziej wytężonej pracy.

Przed treningiem grupowym zawodnik musi odczuwać zaciekawienie, mieć na niego ochotę, wyczekiwać go z niecierpliwością. Twórczy szkoleniowiec potrafi zmotywować swoich podopiecznych do pracy swoim zapałem, pomysłowością. Trener ma szansę skonstruować trening w taki sposób, aby to nie był jedynie wysiłek fizyczny, ale odpoczynek psychiczny. W szczególności w zajęciach grupowych z młodymi ludźmi. Zawsze istotna jest forma ćwiczeń. Odbijanie piłki palcami o ścianę przez 5 minut nie przyniesie zadowalających efektów, ponieważ jest to nudne i męczące psychicznie.

Podczas treningu siatkówki lepiej wykonywać ćwiczenia na określony czas niż na ilość powtórzeń. To jednostka czasu reguluje poziom motywacji. Kiedy zaangażowanie spada można przerwać ćwiczenie lub przedłużyć je kilka sekund z informacją, że czas na wykonanie polecenia dobiega końca. W ten sposób wszyscy członkowie grupy będą wykonywać ostatnie sekundy ćwiczenia z większą starannością. Warto pamiętać, że w przypadku ćwiczeń w parach również lepiej zastosować zasadę dotyczącą czasu niż liczby powtórzeń. W ten sposób jedna para nie skończy swojego zadania jako pierwsza i nie będzie musiała czekać, aż pozostali zakończą odpowiednią ilość poprawnych powtórzeń.

Na naturalnej potrzebie rywalizacji można oprzeć treningi w każdym sporcie zespołowym. W przypadku szkolenia siatkówki i ćwiczeń technicznych np. odbijanie palcami sposobem dolnym wcale nie musi być nudno. Należy unikać przedłużania ćwiczeń, polegających na jednej aktywności, ponieważ można w ten sposób obniżyć koncentrację podopiecznych. W takiej sytuacji warto dokonać podziału na pary. Podczas wykonywania przez całą grupę identycznego ćwiczenia można zastosować „metodę awansu”. Za bezbłędne wykonanie polecenia dana para może przejść do kolejnego, trudniejszego zadania. Żaden z zawodników nie będzie chciał zostać w tyle, podczas gdy inni wykonują już kolejne ćwiczenia. W ten sposób można zadbać o odpowiedni poziom zaangażowania w trakcie treningu całej drużyny.
Trener musi mieć podzielną uwagę, kontrolować to co się dzieje podczas zajęć grupowych, ponieważ może dojść do sytuacji, gdzie każda para będzie wykonywała inne ćwiczenie. W grupie instruktor siatkówki zawsze ma do czynienia z różnicami w umiejętnościach poszczególnych zawodników. Wówczas staje się przed dylematem, czy należy przeprowadzić trening z prostszymi do wykonania ćwiczeniami, podczas gdy zdolniejsi będą się nudzić lub też odwrotnie, czy polecenia mają mieć wyższy poziom trudności, a słabsze jednostki nie będą sobie dawać rady. W takiej sytuacji instruktor siatkówki powinien zastosować indywidualizację treningu dla poszczególnych par zawodników. Każdy będzie mógł podejmować wyzwania zgodnie ze swoimi umiejętnościami.

Zapewnienie przyjaznej atmosfery podczas zajęć grupowych ma ogromne znaczenie z punktu widzenia zadowolenia i sukcesów całej drużyny. Bez względu na etap szkolenia instruktor siatkówki musi wzbudzić wśród podopiecznych chęć do nauki i pracy zespołowej. Z tego też powodu treningi całej drużyny powinny odbywać się zawsze o wyznaczonych godzinach. Konsekwentnie powinien być realizowany plan takich zajęć. Należy działać w sposób zorganizowany, przechodząc szybko od jednego zadania do drugiego, tak aby nie tracić czasu. Już na samym początku treningu ważne jest omówienie elementów jakie zostaną przećwiczone. Także natychmiastowe udzielanie pozytywnych i konkretnych informacji zwrotnych podczas zajęć grupowych każdemu zawodnikowi jest niezbędne.
Praca instruktora siatkówki polega na dostosowaniu planu treningowego całej drużyny w zależności od rozwoju sytuacji. Jeśli zawodnicy mają kłopot z wypracowaniem określonych umiejętności, to należy na nie położyć większy nacisk podczas ćwiczeń. W szczególności należy pamiętać o rozgrywaniu meczów w ramach treningów grupowych. Taki rodzaju treningu jest najbardziej skuteczny. Umożliwia stworzenie prawdziwych warunków meczu i efektywniejsze wyćwiczenie poszczególnych umiejętności.