Kurs instruktora podnoszenia ciężarów. O obowiązkach instruktora i niezbędnej edukacji.

Zaszczytne miejsce wśród dyscyplin atletycznych zajmują sporty siłowe. Do grona osób je uprawiających należą wyłącznie ludzie zbudowani ze stali. Nie bojący się wielkich ciężarów i siły grawitacji, bowiem walczą z nimi na przekór granic własnej wytrzymałości. Podnoszenie ciężarów wyrabia nie tylko góry mięśni, koordynację ruchową, ale również charakter. Stając naprzeciw sztangi trzeba zapomnieć o wszystkim i skupić się na wyzwaniu.

Podnoszenie ciężarów można podzielić na dwie kategorie: rwanie i podrzut. Różnią się techniką wykonania i zmienną dynamiką faz ruchu wyciskania ciężaru nad głowę. W obydwu przypadkach najważniejsze jest zachowanie bezpieczeństwa. Gdy w grę wchodzą duże ciężary, o wiele łatwiej o groźne kontuzje, które na bardzo długi czas mogą wykluczyć sportowców z jakichkolwiek treningów bądź przyszłych zawodów. W momencie zerwania ścięgna, naruszenia stawów, rekonwalescencja jest długotrwała i nieraz zmusza do dożywotniego wycofania się z uprawianej dyscypliny. Dlatego ważne jest przygotowanie się od strony technicznej i mentalnej. Sztangiści nie mogą pozwolić sobie na strach przed ciężarem. Pokonywanie rekordów to prawdziwy bój uwzględniający zdrowie i moc, bijące z wnętrza ciała oraz umysłu.

Teoria i praktyka, jak nigdzie indziej odgrywa w tym sporcie zasadniczą rolę, gdyż na wypracowanie doskonałej techniki trzeba poświęcić trochę więcej czasu. Umiejętności przychodzą nie tyle , co z wiekiem, lecz ze zrozumieniem własnego organizmu, jego zalet i słabości. Pokonywanie kolejnych ciężarów to praca nad sobą. Wykorzystanie w pełni własnego potencjału fizycznego odbywa się w sposób zaplanowany i mający swoje uzasadnienie w powtarzalności ćwiczeń.

Osoby rozpoczynające przygodę z podnoszeniem ciężarów kategorycznie powinny skorzystać z usług instruktorów. W każdą aktywność ruchową wpisane są kontuzje, tym bardziej jeśli dodamy do tego pracę z ciężarami prawie dwukrotnie przewyższającymi masę ciała trenujących. Wobec tej sytuacji nie ma drogi na skróty. Oglądając filmy szkoleniowe, czy czytając literaturę z zakresu danej dyscypliny, będziesz miał/a ogólną wiedzę, ale nie będziesz w stanie wykorzystać jej do swoich treningów. Wiedza teoretyczna nie jest wystarczająca by podjąć samodzielne treningi. W konfrontacji ze sztuką sportu, należy bezwzględnie dodać wartość wspólną dla wszystkich adeptów, a jest nią instruktor podnoszenia ciężarów.

Ongiś większa część instruktorów zajmowała się amatorsko lub zawodowo sportem, więc ich doświadczenie, bezpośrednia styczność ze sportem, ma pozytywny wpływ na szybkość i jakość kształcenia nowych sportowców, a także osób chcących sprawdzić się, zbadać swoją siłę. Pokonywanie swojego maksimum to kwestia dobrego przygotowania, za które odpowiada instruktor.

Zainteresowani karierą w roli instruktora, muszą być świadomi ciężaru odpowiedzialności za swoich protegowanych. W grę może wchodzić nawet ludzkie życie, tak więc zanim staniesz się nauczycielem, musisz przejść przez ścieżkę akademicką. Twoje przygotowanie do nauczania innych powinno być kompletnym etapem szkolenia i edukacji. W tej sytuacji kurs instruktora podnoszenia ciężarów to nie tylko zaproszenie do osiągnięcia kwalifikacji, ale również najtańszy i najprostszy sposób na to, by przekonać się, czym zajmuje się instruktor. Jeśli przeskoczysz przez pierwszy pułap trudności i z dobrym rezultatem zaliczysz egzamin końcowy, później jest tylko z górki. Czeka cię wymarzona praca w ośrodkach sportu, komercyjnych klubach sportowych, w ośrodkach kultury. Na rynku pracy funkcjonuje wiele miejsc, w których mógłbyś realizować swoje nauczycielskie plany.