Kurs instruktora samoobrony. Jak zwiększać u swoich uczniów poczucie bezpieczeństwa?

Zaktualizowano dnia 14 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/67/kurs-instruktora-samoobrony/src-BlogObron

W dzisiejszym świecie może wszystko się zdarzyć. Przyzwyczajeni jesteśmy już, że media bombardują nas tym, że ktoś kogoś pobił, ktoś komuś wyrządził krzywdę. W mediach społecznościowych co chwilę dostajemy łańcuszki o wszelkich aktach przemocy czy zaginięciach. Wszystko wydaje się nam jednak takie dalekie, dopóki nie dotyczy to nas lub naszych rodzin. Dlatego warto już zawczasu pomyśleć o tym jak się przygotować na sytuacje zagrożenia.

I nie warto myśleć tu tylko i wyłącznie o bezpieczeństwie nas samych, dorosłych, ale także naszych matek, sióstr, żon a przede wszystkim też dzieci. Jak tego dokonać? Wiele osób dzieciom radzi ucieczkę oraz głośne wołanie pomocy a osoby starsze zaopatruje w gaz łzawiący. Nie jest to jednak rozwiązanie. Instruktorzy samoobrony podkreślają, że każdy z nas powinien umieć się bronić przed atakiem i przejść kurs odpowiednich technik walki. Tylko w ten sposób będziemy mogli zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa.
Dużo ośrodków sportowych, jak również klubów, wraz z instruktorami samoobrony organizuje tego typu zajęcia bezpłatnie. Wiedzą oni bowiem jak ważny we współczesnym świecie jest brak poczucia zagrożenia. Takie zajęcia są organizowane raz na jakiś czas w konkretnych miejscach, i niczym nie odbiegają od ogólnodostępnych i powszechnych zajęć odpłatnych.

Instruktorzy samoobrony prowadzą swoje kursy zazwyczaj w małych grupach, około 10 osobowych, tak aby móc każdemu uczniowi poświęcić odpowiednią ilość czasu i uwagi. Przede wszystkim podczas lekcji zwracają oni uwagę na refleks kursantów, ich zwinność i gibkość, koordynację ruchową, a także siłę i motywację. Ważne są także zagadnienia dotyczące umiejętności pokonywania stresu i działania w momencie jego nasilenia. Dużą ilość osób, szczególnie kobiet często paraliżuje strach i nie są w stanie one ani krzyknąć ani przejść jednego kroku, a co dopiero się bronić. Podkreślane są także sytuacje i sposoby, dzięki którym można uniknąć zagrożenia z zewnątrz,a także metody jego rozpoznawania. Kiedy instruktor kursu samoobrony zapozna już swoich uczniów z tymi zagadnieniami zazwyczaj przechodzi do demonstracji i nauki praktycznego działania. Zaczyna zwykle od technik uwalniania się z różnego rodzaju chwytów oraz podniesienia sprawności oraz kondycji uczestników. Wbrew pozorom są to bardzo ważne aspekty samoobrony. Na końcu dopiero prezentuje on wszystkie skuteczne formy samoobrony, czyli chwyty, dźwignie, kopnięcia i ciosy stosowane w różnych walkach, jak na przykład karate, aikido, Krav Maga czy judo. Wielu trenerów podkreśla także istotę wykorzystywania podczas walki wszelkiego rodzaju przedmiotów, które mamy akurat pod ręką, czyli na przykład ciężką torebkę, klucze, pilniczek lub jakąkolwiek inną rzecz, która mogłyby pomóc się obronić czy wyswobodzić. Nie należy bać się też mocno uderzyć czy kopnąć w czułe miejsca, tego typu bowiem zachowanie może uratować nam często życie.

Jak podkreślają instruktorzy kursów samoobrony, ich szkolenia pozwalają uczestnikom poradzić sobie w każdej sytuacji zagrożenia, niezależnie od tego czy istnieje niebezpieczeństwo i ryzyko gwałtu, napadu rabunkowego czy porwania. Poruszane są bowiem różne kwestie i aranżowane wszelkiego rodzaju sytuacje, które mogą się nam przytrafić. Dzięki umiejętności zapanowania nad stresem a także stosowania różnych technik walki, można bez problemu pomóc nie tylko sobie, ale także innym, słabszym uczestnikom danej sytuacji.

Wszystkie zajęcia samoobrony prowadzone są przez doświadczonych i wykwalifikowanych instruktorów, którzy posiadają odpowiednie szkolenia i certyfikaty poświadczające ich ukończenie. Warto podkreślić, że zdobyli oni na nich odpowiednią wiedzę nie tylko z technik walki, ale także z psychologii agresji i kryminologii.